Virajda Gaz Açma en çok korkulan iştir ama gaz kontrolü ve gaz açmadan doğru viraj yapılamaz.

Gaz kolunun basit yapısı bizi çoğu zaman hataya sürükler. Az bir hareketle o kadar gücün serbest bırakılması gerçekten etkileyicidir. Sonuçta gazı açınca hızlanır, kesince yavaşlarız değil mi?Fakat gazın çok çok önemli bir başka görevi daha vardır, bu yazımızın konusu da gaz vermenin dengeleyici görevi.

Bahsedeceklerimiz kendi başınıza zor keşfedebileceğiniz etkilerdir. Fakat yine de güvenli ve doğru bir sürüş için hayatidir gazı doğru kullanmak. Bu sebeple bu yazıda anlattıklarımızı yolda da deneyerek becerinizi arttırmanızı tavsiye ediyoruz.

Yola çıkacak bir makine yapmak bir çok sorunla uğraşmak demektir. Düz gidişi iyi olan bir araç yapmak virajı kötü dönen bir araç demekken, iyi dönen bir tasarım düz gidişte sorun yaratır. En iyi çözümlerden birisi aracı yere yakın yapmaktır fakat yollar her zaman düz değildir. Çukurlar, değişen yol ve hava şartları çözülmesi gereken bir çok sorun demektir.

Bu sebeple tasarımcılar her şartta gidecek aracı belirli tekniklere sadık kalarak yaparlar. Doğru hareketi doğru zamanda yaparak diğer durumlar için vazgeçtiğimiz özelikleri telafi etmeye çalışırız. Yapamadığımız zamanlarda ise ABS,  EBD, ESP, dört tekerlekten çekiş gibi bir çok unsur devreye girer. Dolayısı ile motosiklet kullanırken her virajda iyi dönecekken düz gidişe kurban edilmiş bir eksik kapasite ile gireriz ve üreticiler bu kaybımızı tasarladıkları şekilde kullanmamızı bekleyerek bize satarlar.

Peki Üreticiler Bizden Ne Bekler?

Gaz kontrolünün (gazı açıp-kapatmanın) bir virajda, motorun viraja girip çıkmasındaki her şeyiyle ilgili (geometrisi, tutuşu, viraj içindeki yol tutuşu vs..) çok büyük etkisi vardır. Aslında viraj alırken, motorunuzun sizden beklediği tek şey vardır: “Doğru noktada doğru bir şekilde gaz açmak.”

Kısaca şöyle ifade edip sonrasında ayrıntılara geçelim.

“Viraja gazı yeterince açmış, arka süspansiyonunuz oturmuş biçimde girmelisiniz.”

Neden gaz vermemiz gerekir? Cevap ağırlık aktarımıdır. Motorlu araçlarla hareket ederken her yavaşlama, hızlanma ve dönüş ağırlığı bir tarafa yığılır. Viraja girerken, motoru yatırırız. Bu, motorun hızının düşmesine sebep olur ve ortaya çıkan frenleme etkisi ağırlığı ön tekere yığarak arka tekerleği hafifletir ve arkadaki çekişi, yol tutuşu azaltır. İşte gaz vermek ağırlığı tekrar arka tekere, yani dengede gidişe doğru kaydırır. Böylelikle arka tarafa binen ek yük, arka lastiğin kaybettiği basma kuvvetini geri vererek motorun daha dengeli dönmesini sağlar.

Aslında arka tekerleklerin daha kalın olmasının sebebi de budur. Zira motorda ideal tutunma dengesi ön tekerde %40, arka tekerde %60 gibi ifade edilebilir.

Tabii ki yol tutuş dediğimizde süspansiyon sisteminin etkileri de çok belirleyicidir. Yaylar hareket ettiğinde, ağırlığın yere olan yüksekliği, ağırlık dağılımı, lastiğe olan etkisi değişir. Bunların viraj esnasında olması devamlı değişen bir sürüş dinamiğine sebep olacaktır. İşte gaz vererek viraja girmek amortisörlerin de oturmasını ve gereksiz hareketlerini engelleyerek kararlılığı arttıracaktır.

“İşte gaz kolu bu noktada, bir bakıma süspansiyonunuzun en iyi konumda yapılanması için yardımcı olabilecek bir ‘’ayar’’ aletidir.”

Gazı açtığınızda, motorun arkası ve daha geniş olan arka lastikteki tutuşu kullanmaya başlamış oluruz. Böylelikle motosikletimizin yol tutuşu artar.

“Bir virajda ağırlığın arkaya gitmesini, süspansiyonunuzu dengelemeyi ve yol tutuşunu arttırarak güvenli bir şekilde çıkmayı sadece gaz açarak yapabilirsiniz.”

Virajda Gaz Açma, Peki Ne Kadar?

Gaz açmak dedik fakat tabii ki vereceğimiz gazın miktarı da önemlidir. Bir çok yeni motosikletçi virajda gaz kullanımını yanlış algılar. Bilek hassasiyeti yeterince gelişmemiş olduğundan fazla açar ve sonrasında gaz kapamak zorunda kalır.

“Doğru tarz, aynı hızı koruyacak kadar gaz açmaktır.”

Motosikletimizi dönüşe yatırdığımızda hızımız düşer. Biz gazı kaybettiğimiz sürati kazanacak kadar açmalıyız.

“Bileğinizdeki gaz hassasiyetini, dönüşlerde yeterince gaz açmayı becerememeniz normaldir. Bunu zamanla geliştireceksiniz. Başlarda becerememekten korkmayınız!”

İşte bu sebeple size devamlı “uygulama, uygulama, uygulama” diyoruz. Şimdinin her iyi sürücüsü teorik bilgileri ne kadar iyi olsa da, başlarda bu hassasiyete sahip değildiler. Zamanla ve çalışarak gelişen bir beceridir bu. O sebeple yola çıkıp virajlarda deneme yapmaktan ve daha da önemlisi hata yapmaktan korkmayın. Zamanla daha iyi dönecek ve daha hakim olacaksınız, hem motosikletinize hem de gaza.

Dikkat edeceğiniz şu olacaktır:

“Virajlara (çok sürat düşürmeden) yavaş girin , hızlı çıkın.”

Çoğu zaman, viraj çok keskin değilse, gazı hafifçe kapamak (kesmek değil) sizin için yeterli olacaktır. Gazı kapayın, motosikletiniz yatırın, gazı yavaşça ve azıcık (dönerken hız kaybetmeyecek kadar) açın, dönüşü tamamlarken gazı biraz daha açın. Tekrarlamak gerekirse:

  • Gazı kapayın,
  • Motosikletiniz yatırın,
  • Gazı yavaşça ve azıcık (dönerken hız kaybetmeyecek kadar) açın,
  • Dönüşü tamamlarken gazı arttırarak devam edin.

Her Şeyin Çok Güzel Bir Özeti: Altın Elbiseli Adam Videosu

Rahmetli Türkiye’deki en önemli faydayı yaratmış adamdır, anısı ve yaptıkları karşısında eğiliyorum, çok da güzel anlatmış:

Motosikletle Nasıl Dönülür?

Özet: Sabit gazla. Giderek de açılır. Amaç deli gibi hızlanmak değil, sabit hızla dönerek, ve girdiğimizden (biraz daha) hızlı çıkarak.

Motosikletle Nasıl Viraj Yapılır?

Damon Hypersport HS sarı - viraj

– Düzlükte doğru vites, doğru hız ve doğru konum işlerini hallederek.
– Viraja başlarken diğer her iş bitmiş olmalı ve bize sadece yatırıp dönüşe başlamak kalmalı.
– Yatırdıktan hemen sonra da gaz açmaya başlamalıyız.
– Ortadan sonra (apex) gazı biraz daha açarak girdiğimizden hızlı şekilde çıkarak dönüşü tamamlıyoruz.

Virajda Fren Yapılır Mı?

motosiklet fren maneti kolu, deri eldivenli sürücü sol elciği tutuyor

Her şeyi doğru yapınca gerek de kalmaz ama hayır, virajda, dönerken fren yapılmaz.

Bu yazı Püf Noktası, Acemiler İçin ve Sürüş Teknikleri kategorilerinde yayınlanmıştır. İlgili kategoriye tıklayarak diğer yazıları görebilirsiniz.

“Virajda Gaz Açma Teknikleri” hakkında 2 yorum

  1. viraja gelmeden önce gaz kesmenin önemi büyüktür; netekim ağırlık transferi sebebiyle ağırlık ön lastiğe doğru artacaktır ki bu da bizim o viraja girerken ön lastikte iyi bir tutunma elde etmemizi sağlar. ön lastikte iyi bir tutunma, olası bir kaymayı önleyeceği için, viraj güvenliğini maksimuma taşır. arka lastikteki bir kayma tolere edilebilir, ancak ön lastik kaydığında kurtarmak çok daha zor hale gelir,çünkü gaz veya fren hareketleri buna yardımcı olamayacaktır. bu sebeple virajdan önce doğru hıza gaz azaltarak girmek tutuşunuzu artıracaktır. devamında, virajın son noktasını takip edip gazı sabit tutmalı, viraj çıkışı görüşünüze girince de güvenli bir şekilde gaz açarak virajı tamamlamalı ve uygun motorunuzu yolda uygun konuma taşımalısınız. iyi şürüşler…

  2. Geri bildirim: Kafa Salınması • Motor Hikayesi

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.