renklere göre görünürlük kapak görseli

Renklere göre gece trafiğinde görünürlük

Motosiklet güvenliği hakkında için rengimiz çok önemlidir. Farlardan sonra, motosiklet kıyafeti renk olarak birinci önlemimizdir. Güvenlik hakkında konuşacaksak önce şunu okuyunuz:

Yazı Tavsiyesi: Motosiklet Görünürlüğü

Ana kural:

Motosiklet görünmez

Rengimiz fark edilirliği etkiler

Çünkü sizi gösterir. Siyah en kötü renklerden biridir.

Siyah rengin gece de gündüz de görünmez olduğunu hiç unutmayın.

Motosikletimize binerken hangi renk en iyisi?

Karanlıkta fark edilirlik genel rengimize göre değişir. Yani giydiğimizin rengi görünürlüğümüzü azaltır ya da arttırır. Aşağıdaki görselde görünürlük -yani fark edilme katsayımız- var. Yeşil öne çıkıyor gördüğünüz gibi. Bu ilginç zira yeşil renk tercih eden pek yok. Özellikle gece sürüşlerinde yeşil kullanmak tercihimiz olmalı.

motosiklet kıyafeti renk seçimi, trafikte renklere göre görünürlük

Güvenlik, görünmek demektir

Mercedes firmasının güvenlikle ilgili sloganı: “Gör ve görün” olarak formüle edilmiştir. Aynı tavrı, motosiklet eğitiminde de görüyoruz. Hatırlayalım: Bakış asıldır. Görüş için bakarız. Konumlanmamızı hem bizim görebileceğimiz, hem de diğerlerinin bizi görebileceği konuma geçiyoruz.

Aynı zamanda sinyal, selektör, el işaretleri gibi görsel iletişim unsurları da eğitimlerde yer bulur. Bu tür hareketler de görünürlüğümüzü arttırmak içindir.

Önemli bir konu: yansıtıcı (reflektif) alanlar

Tabii ki gece sürüşlerinde asıl önemli olan yansıtıcı şeritler (reflektif). Zira reflektifler gelen aracın farını geri yansıtarak daha fazla dikkat çeker.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir