İçeriğe geç
Ana Sayfa » Motosiklet Tanıtım » Suzuki GSX 8S ile piyasayı sallayacak

Suzuki GSX 8S ile piyasayı sallayacak

Suzuki orta sınıfta (günümüzde 800 cc. sınıfı diyebiliriz) iki modelle birden geliyor. Çıplak motosiklet olan yeni GSX 8S ve enduro-macera modeli V-Strom 800DE öncü olacak. Bu iki model 2023 ilkbaharında bahar geldiklerinde Suzuki’nin yıllardır yapmadığı şeyi başaracaklar. Sıfırdan iki yeni model! Bunlar surdan modelleri değil. Suzuki gelecekte önemli bir oyuncu olmak için bu iki yeni modele umut bağlıyor.

Efsane model V-Strom esas ilgi çekecek model olsa da henüz açıklanan bir şey yok. Bu yüzden yazı GSX 8S üzerinden gidecek.

Suzuki’ye göre, pazarda bir boşluk var. Yeni GSX 8S’nin asıl görevi pazardaki bu boşluğa hitap etmek ve doldurmak. Yepyeni 776 cc. paralel çift silindir ise gelecekteki Suzuki motosikletleri temeli olacak.

Suzuki 1000’lik sınıfının altında konumlandıran bir fiyat belirlemiş. Güç ve teknoloji olarak MT07 üzerinde ama 1000’lik ağa babalarla aşık atabilen bir model 8S.

Suzuki GSX-8S gerçek hayatta, fotoğraflarda olduğundan daha çekici görünüyor. Markanın daha ucuz modellerinde yıllardır eksik olan uyum, bitiş ve detaylara gösterilen özen var 8S’de. Suzukiler bu eksikliklerine rağmen sevilen motosikletlerdi. Ama artık paranızın karşılığını fazlasıyla vermeye hazır Suzukiler var.

Öte yandan ilk bakışta Cf Moto havası var gibi değil mi? Bunun sebebi biraz da alıştığımız Suzuki’lerden farklı tasarım. Yine de atak, saldırgan durduğunu söylemek lazım. Alışıldık değil lakin bu zaten yeni bir Suzuki dönemini baştan model.

Cenin gibi, henüz bitmeden fabrikadan çıkmış gibi görünen ön taraf dışında etkileyici görünüyor.

Yenilenmiş SV650 demek haksızlık olur. Bu, sıfırdan yeni bir model çünkü. Motor haricinde tüm motosiklet çıplak motosiklet için tasarlanmış. Yoldayken, sürerken bu durumu açıkça görüyorsunuz.

Motosikletin kalbi, 270° krank çalıştıran 776 cc. paralel ikiz silindir. Suzuki’nin mühendisleri, ikiz V yapısından vazgeçmiş. Paralel ikiz motor yapısı, esneklik ve boyut olarak öne çıktığı için tercihleri olmuş.

Suzuki GSX-8S sol taraf

V-twin’den daha geniş ve yüksek olmasına rağmen daha kısa bir alana sığan paralel silindirler, ağırlık dağılımı ve işletim maliyeti açılarından daha avantajlı.

Paralel ikiz üretmek V’lerden daha basit ve daha ucuz. Fakat Suzuki ucuza kaçmamış. Titreşim, paralel silindirlerin karakterinde var. Bunun için millerin pistonlara 90° konumlanmış olduğu çift dengeleyici bir şaft yapmışlar. Sistemin adı Suzuki Çapraz Dengeleyici. İddia o ki bu yeni motor bu sayede titreşimsiz. Şaftlar pistonun titreşimini kaldırırken, eşit uzaklıkları ile birbirlerinin titreşimini de sıfırlıyorlar.

450° ateşleme aralığı (270° ile 720° arasında), darbeler arasında çekiş açısından yolda ve arazide gaz açma, hızlanma sırasındaki tutuşu arttırmak için ayarlanmış.

Yakıt beslenmesi, SCEM (Suzuki Kompozit Elektrokimyasal Malzeme) kaplı silindirlere giden tek bir 10 delikli yüksek basınçlı (343 kpa) enjektörlerin işi.

Ayrıca, altı vitesli ve çift yönlü hızlı vites değiştirici ve kaydırmalı debriyaj standart. 14 litrelik depo var ve 100 km.’de 4.2 litre tüketim değeri veriyor Suzuki.

Yeni motora, her iki modelde kullanılan yine tamamen yeni çelik iskelet eşlik ediyor. Bu ana iskelet ve arka alt şasi cıvata ile bağlı.

Çelik şasi eskide kalmış gibi görünebilir. Ama bükülmezliği ve dayanımı daha yüksek. Çeliğin gücü bu tercihin ana sebebi. Çelik iskelet sayesinde motosikleti aha kısa tutmak, depoyu istenen konuma yerleştirmek mümkün olmuş. Ön tarafın dinamiklerini yani sürüş karakterini istenen seviyeye çekmişler bu sayede. Kısacası burada da daha ucuz olduğu için değil, doğru malzeme olduğu için çelik var. Alüminyum, metal alaşım döküm veya spor şasi bu ufak boyutlarda aynı standartları sağlayamıyor.

8S, kolay okunan 5 inç TFT göstergeye sahip. Gündüz ve gece modları var. Bilgi açısından eksik yok, ihtiyaç duyacağımız her şeyi bu ekranda görmek mümkün. Fakat bluetooth yok… İlginç bir tercih. Bu sınıfta şart değil ama opsiyonel olarak dahi sunulmaması bir garip tabii ki.

En sert olan A’dan en yumuşak olan C’ye giden ön tanımlı üç sürücü modu var. Bu modlar: Aktif, Temel ve Konfor şeklinde. Kısacası sertten yumuşak karaktere doğru gidiyorlar.

Üç seviyeli çekiş kontrol de mevcut. Kolay Kalkış Desteği (çekiş kontrol), Düşük Devir Desteği de standart. Çift yönlü (vites yükseltme ve düşürme) quick shifter, 2000 devir ile kırmızı çizgi arasında optimum çalışıyor. Tüm bu işlevler, elektronik (ride-by-wire) gaz kelebeği üzerinden yönetiliyor.

Yeni modellerin fiyatları henüz açıklanmadı ama rakiplerinden daha çekici bir fiyatla başlayacağını tahmin etmek zor değil.

Suzuki Akıllı Sürüş Bileşkesi (Sistemi) bir çok alt sistemin (bileşenin) birleşmesiyle oluşuyor. SIRS elektronik bir sistem tabii ki. SIRS’in amacı GSX-8S’yi daha kolay kontrol edilebilir, tepkilerini öngörülebilir ve daha az yorucu hale getirmek.

Suzuki Sürüş Modu Seçici (SDMS), istediğiniz sürüş tarzına uyması için üç farklı güç seviyesi sunuyor. Her üç modda da motor gücünü tam olur ayak kullanıyoruz. Fark, gazı açınca motorun verdiği tepkide. Özellikle çekiş gücü yani motorun tork karakteri modlara göre değişiyor. Tepki süresi ve gücün geliş seviyesi değişiyor kısaca söylemek gerekirse.

 • Mode A (Active/Etkin)
  Gazı açtığınızda en keskin, en hızlı gaz tepkisini veriyor. Tork, gaz verince azami çekiş ile ani hızlanma sağlamak için ayarlanmış.
 • Mode B (Basic/Temel)
  Bu modda daha yumuşak bir gaz karakteri var. Güç çıkışı daha düz bir çizgide ilerliyor. Ani güç ya da yüksek devir güç patlaması yok. Günlük veya konforlu sürüş için uygun.
 • Mode C (Comfort)
  En yumuşak güç modu. Tork sakince yükseliyor. Yağmur ya da kaygan zemin için uygun.
 • Suzuki Çekiş Kontrol Sistemi (STCS), arka tekerin patinaja düşmesini engelliyor. Bu sayede aşırı güç (fazla gaz açma) sebepli yanal kaymaları engelliyor. Sistemin ne kadar hızlı devreye gireceği ve patinajı sınırlamada ne kadar etkin olacağını, 3 mod arasından seçim yaparak belirliyoruz. STCS ayrıca tamamen kapatılabiliyor.
 • Suzuki’nin Ride-by-wire Elektronik Gaz Kelebeği sistemi, her gaz açtığınızda motosikletin doğru yanıtı vermesi için geliştirilmiş. GSX-8S’yi daha kontrol etmenizi sağlar.
 • Çift Yönlü Hızlı Vites Değiştirme Sistemi, sürüş sırasında debriyaj kolunu kullanmadan vites büyütmenizi veya küçültmenizi sağlar. Etkinleştiğinde, hızlı ve kolay vites küçültmelerin yanı sıra yumuşak hızlanma ile hızlı ve kesin vites büyütme sağlar.
 • Düşük Devir Yardımı, dururken kalkarken veya düşük hızlarda sürerken motor devrinin aşırı derecede düşmesini önlemeye yardımcı olur. Dur-kalk yaptığınız trafikte sürerken veya U dönüşleri yaparken daha yumuşak ilk hareket sağlar.
 • Suzuki Kolay Çalıştırma Sistemi, tek bir düğmeye hızlıca basarak motoru çalıştırmanızı sağlar.

Bu sistemlerin tümü* sürekli güncel tutuluyor. Suzuki Akıllı Sürüş Sistemi (S.I.R.S.) böylelikle en son elektronik kontrol sistemlerini kullanıyor.

*Çift Yönlü Hızlı Vites Değiştirme Sistemi, Ride-by-Wire Elektronik Gaz Kelebeği Sistemi, Suzuki Çekiş Kontrol Sistemi, Suzuki Sürüş Modu Seçici (SDMS), ABS, Düşük Devir Yardımı ve Kolay Çalıştırma Sistemi

Henüz ortada yok ama gözü kapalı evet diyorum. Nedeni şu, Suzuki geleceğini bağladığı modele tabii ki özenecek. Bu sebeple başarısı garantili. Yeni tüm Suzuki motosikletlerin göstergesi olacak bu model başarıya mahkûm.

Bu güvenimin bir sebebi de Suzuki markasının saygınlığı. Şu aralar çok göz önünde olmasa da 90’larda, 2000’lerde V-Strom’lar, Bandit’ler, GSX’ler ve GSR’ler çoktu. Sağlam, motorları hep güzel çekiş ve ses sunan, yolda Suzuki gibi giden modellerdi bunlar. “Suzuki iyi motosikletler yapar.”

2023 Suzuki GSX 8S mavi, gösterge paneli

Suzuki Türkiye resmi web sitesine gitmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz: Suzuki.com.tr

Suzuki Global sitesindeki GSX 8S tanıtım sayfası ise burada.

Bu yazı Motosiklet Tanıtım kategorisinde yayımlanmıştır. Kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

“Suzuki GSX 8S ile piyasayı sallayacak” hakkında 2 yorum

 1. Malesef bu motor hiçbirsey sallayamaz. Suzuki tekrar piyasa oyuncusu olmak istiyorsa adam gibi motor yapmalı ve rekabetçi fiyatlara satmalı. Rekabetçi olması için de TRdeki ek vergilerden dolayı Avrupa’da veya Türkiyede üretmesi lazım. İmkansız. Suzukiyi k6 dan sonra motor yaptığını görmedik 13 sene olmuş yazık. Vstrom filan da çöp ancak anlamayan alır. Italyan Dessert x, tuareg ve Avusturyalı neler yapıyor neler. Honda ve Suzuki japonların yuzkarası

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir