Zincir Gerginlik Ayarı 6 - zincir sarkma mesafesi elle

Zincir Ayarlama (Germe)

Motosiklet zincir ayarı (gerginliğini ayarlamak) doğrudan zincir ömrüne etki eder. Özellikle ilk maddeyi az kişi bilir fakat sağlıklı zincir için siz üzerindeyken doğru ayara kavuşacağını unutmayın.

Motosiklet Zincir Ayarı Nasıl Yapılır?

Doğrusu, üreticinin verdiği ölçüdür.

Hatırlatma: Üreticinin verdiği esneme-gerginlik ayarına erişmek için interneti kullanabilirsiniz

  • Zincir gergi ayarlama kullanacak kişi üzerindeyken oluşan çöküşe göre yapılır, çünkü sürücü motosiklete oturunca arka amortisör çöker ve zinciri bir miktar gerer.
  • Sıklıkla artçı ile sürüş yapılıyorsa bir miktar daha pay bırakılır.
  • Normalde bazı motosikletlerin zincir koruma parçasının üzerinde doğru boşluk değeri etiketle belirtilir. Sizinkinde yoksa kullanıcı kitabında illa vardır, o da elinizde yoksa kabaca iki santim diye ifade edilir (büyük cc. motosikletlerde).
  • Zincirin üst kısmı gergin, alt kısmı bol olmalıdır. Üst kısmında sarkma olan zincir ayarsızdır.
  • Bol zincir atlama yapar, fazla bol olduğunu atlamasından anlayabilirsiniz.
Zincir gerginlik ayarı bu iş için konan somunlarla yapılır (her iki taraftan).
Merkezden kaçık (egzantrik) ayar
Teker sonunda her iki taraftan kontrol

Ayrıca zincirin de bir ömrü olduğunu unutmayınız (modellere ve üreticilere göre değişebilse de genelde 20bin km. denir). Bir süre sonra zincir kullanım ömrünü tamamlayarak genişleyecek (uzayacak) ve artık ayar için yer kalmayacaktır.

Böyle zamanlarda baklava çıkartma gibi teknikler doğru değildir. Ömrü bitmiş bir malzemeyi parça çıkararak daha sağlam hale getiremezsiniz, bunu unutmayın.

Zincir temizliği yaparken baklavaları gözle kontrol etmeyi de unutmayın. Çatlak, parçası kopmuş baklavalar varsa o zinciri hemen değiştirin.

Eski zincir aynı zamanda çarkın da eskidiğini, aşındığını söyler aslında; bu nedenle zincirle birlikte çarklara da bakın. Çarkın dişlileri incelmemiş, yıpranmamış ve aşınmamış olmalıdır.

Görsellerin alındığı adres: Cycle World

İlginizi çekecek diğer bir yazı: Zincir Yağlama (yazıya git).

“Zincir Ayarlama (Germe)” üzerine 4 yorum

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?