İçeriğe geç
Ana Sayfa » Güncel » KTM ve Bajaj yeni nesil elektrikli motosiklet üretimi için anlaştılar

KTM ve Bajaj yeni nesil elektrikli motosiklet üretimi için anlaştılar

Hintli firma Bajaj’ın çok üst düzey bir müdürüne göre KTM, yeni bir ‘son teknoloji’ elektrikli motosiklet serisi için Bajaj Auto ile işbirliği yapacak.

Bajaj dünyanın en büyük motosiklet üreticilerinden birisi. Firmayı kendi markası haricinde uzun süredir KTM grubu için de üretim yapmasıyla biliyoruz.

İşin KTM tarafında ise yakında tanıtılması beklenen ilk elektrikli KTM var. KTM’nin tamamen elektrikli piyasasına girmesi önemli çünkü en büyük Avrupalı motosiklet üreticisi şu anda KTM. Tabii ki burada Husqvarna’yı da anmak gerekiyor zira Husky bir KTM Grup markası. Hatta aşağıda yakın zamanda tanıtılan e-Pilen kavramsal modelinin görselleri ve elektrikli araçlar sayfasının bağlantısı var.

Nasıl bir elektrikli KTM gelecek?

e-Duke olarak adlandırılacak elektrikli KTM modeli, Duke 125’e benzeyecek. Boyutlar, büyüklük ve güç açısından 125-150 cc. benzinli motosiklet sınıfı hedeflenecek. Yeni elektrikli Duke, Husqvarna’nın e-Pilen modelini temel alacak. Üretim yeri Bajaj’ın Pune’deki fabrikası. Bu tesis Hindistan’da yeni tamamlanan ve en modern olan dördüncü fabrikası Bajaj’ın.

Dahası da var

Husqvarna Vektorr

Bu tesiste ayrıca yeni Husqvarna Vektorr e-scooter ve Husqvarna E-Pilen de üretime girecek ama tarih henüz belli değil.

Yakın zamandaki bir basın toplantısında Bajaj sözcüsü: “KTM ile görüşmelere devam ediyoruz. Üst sınıf elektrikli motosiklet platformları hakkında ortak bir çalışmamız var” dedi. Bu görüşmelerin sona geldiğini bir sonraki cümlesinden anlıyoruz: “Bu, üzerinde yoğun şekilde çalıştığımız bir konu ve zamanı geldiğinde duyuracağız.”

Tam da burada “üst sınıf” ne demek muğlak tabii ki. Hindistan pazarı için üst sınıf algısı Avrupa’dan çok farklı. Bunu unutmamak gerek. Böyle diyorum zira ufak bir modelle sadece Hindistan pazarına yönelik başlayıp sonrasında KTM etiketiyle üretim görebiliriz.

Mevcutta durum ne: Chetak

Chetak, Bajaj’ın elektrikli scooter markası. chetak.com adresinden ulaşabilirsiniz. Güzel bir site yapmışlar. Bol bol görsel ve bilgi var.

Fakat Chetak modelleri de site kadar güzel. Özellikleri, teknolojik seviyesi size şaşırtıcı gelebilir. Tabii ki ülkemizin ekonomik durumu sebebiyle ucuzun da ucuzu modellere alıştık. Yine de Hindistan gibi bir ülkede bile elektrikli kaç-kaç’lar (scooter) ne seviyelere gelmiş bir bakmak isteyebilirler diyerek sözlerimi bitireyim…

Bu yazı Motosiklet Tanıtım kategorisinde yayınlanmıştır; kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir