Arora Special Alfa 100 Scooter

Arora 100 scooter dükkan için tercihimiz oldu ve geçen hafta bin bakımını yaptırdım. İzlenimlerimi yazsam iyi olur dedim ve yazıyorum; buyurunuz.

Fiyat

İlk önce şunu söyleyeyim, biz aldık, bir hafta sonra zam geldi ve bu aralar düz hesap on beş bin lira fiyatı (çanta ve koruma demiri hariç). Kredi kartına dokuz taksit (hatta bonus kart ise artı iki taksit var). Bu arada ilginçtir, arora.com.tr sitesinde fiyat bilgisi yok.

Şehir içi için hesaplı seçenek

Arora.com.tr sitesindeki sayfasında Arora 100 şöyle tanıtılmış:

Modern şehir tasarımı

Konforlu ve ideal yükseklikteki selesi, zarif kıvrımlarıile şık bir tasarıma sahiptir aynı zamanda Yüksek yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Hemen söyleyeyim, bu ifade doğru. Şehirli bir kaç-kaç (scooter) Arora Specia Alfa 100. Şunu hemen ilave edeyim: Alfa 100, şehir içi için uygun. Atlayıp bir yerlere gitmek ve dönmek için ideal. Buna karşın çevre yolları, ana yollar, bölünmüş yollar gibi trafiğin yüksek hızla aktığı trafik için yavaş kalıyor. Bunun sebebi azami sürati. Yüzlük bir motosiklet için normal sayılacak sınır hızı var: 90-95 kilometre civarında. Bu hız şehir içi için yeterli ama trafik yüz kilometre civarında akıyorsa Arora 100 scooter yavaş kalıyor. Bu da demek oluyor ki herkes devamlı sizi geçiyor ve bu sürüş güvenliği için iyi değil.

ARORA-scooter-100-SPECIAL-ALFA-tanitim-gorseli

Görünüş ve tasarım

Görünüşü klasik skutır (scooter). Gerçi güzellik göreceli kavram olsa da, tasarımı klasikleşen çizgilere sahip olduğundan şık diyebilirim. Bu arada ilginç bir bilgi: Honda Spacy Alpha 100 ile aynı görünüyor 🙂 Esinlenmenin ötesinde diyebilirim hatta.

Depolama alanı-hacmi

Bagaj alanı yetersiz, neden? Sele altındaki alana kask sığmıyor. Bir kaç-kaç için bu dezavantaj. İndiğiniz zaman kaskı kilitli alana koymak büyük avantaj çünkü. Bu bir noktaya kadar af edilebilir çünkü scooter alıp, hele iş için kullanıp çanta takmayacak olan yoktur herhalde.

Kalite: parça, malzeme ve sürüş

Arora 100 scooter ülke dışından parça halinde gelip burada monte ediliyor. Daha önce de duymuştum: “Arora en iyi montaj kalitesine sahip markalardan birisi.” denmişti. Buna ben de katılıyorum, montaj başarılı yapılmış. Bin km. sonrasında oynayan, ses yapan zırıldayan, gevşeyen, ses yapan parça yok. Bize mi denk geldi, hepsi böyle midir bilmiyorum ama koruma demirini çok kolay taktık. Bu iş biraz netamelidir, koruma demiri genelde -büyük Japon markalarında bile- şak diye oturmaz. Ama böyle olmadı, biz çok kolayca taktık koruma demirini. Bu tüm parçaların birbirine mükemmele yakın monte edildiğinin göstergesidir ve önemli bir başarıdır.

Bunun haricinde kontrol gruplarında da (sol ve sağ kütükler) her şey şakır şakır çalışıyor. Takıma, açılmama gibi sorunlar yok. Çok sağlam yağmur yediğim bir sürüş sonrasında da anahtarlar, düğmeler hiç sorun çıkarmadı. Kütükler de sıkı sıkıya takılmış bu arada, hiç boşluk ya da hareket yok.

Paneller (grenaj) montajı da başarılı. Parçalar sağlam şekilde tutturulmuş ve boyaları da fabrikaya yaraşır şekilde. Biz gök mavi renkte aldık. Beyaz ve kırmızı renk seçenekleri de var.

Ucuz, sorunsuz ve
güvenli bir scooter
istiyorsanız
Alpha 100 doğru tercih
olacaktır.

Güç

İyi. Serilik açısından sorun yok. Işık yeşil olur olmaz -hem de tam gaz açmadan- diğer arabaların önüne atılıyor ve öne çıkıyorsunuz. Yokuş yukarı çıkarken de güç sorunu yaşatmıyor Arora 100. İki kişi kullanmadım ama çantasını ve sele altını tepeleme doldurunca da yavaşlık hissetmedim.

Lastikler

Kış için iyi bir kış lastiği taktıracağım tamam ama üzerinde gelen lastikler iyi. Hep gidip-geldiğim bir yol var ve bir kısmında her seferinde ıslaklık var. Üstelik ıslak alanın hemen sonrasında da metal kapaklar üzerinden geçiyorum. İşte bu olumsuz şartlarda bile kayma, bırakma yapmadığına göre lastikler iyi demek mümkün.

Tabii ki lastik tutuşu için iki konu öneml. Birincisi gaz ve fren kontrolü (yazısı burada), ikincisi de lastik basıncı (yazısı burada). Bu iki unsur doğru, olması gerektiği gibi ise lastiklerden tam performanslarını çıkarabilirsiniz ancak.

Teknik özellikler

SİLİNDİR HACMİ

MOTOR GÜCÜ

MOTOR

ŞANZIMAN

YAKIT TİPİ

97 cc.

5.7 beygir @7500 d/dk.

Tek Silindir 4 Zamanlı

Otomatik

Benzin

SOĞUTMA

ÖN LASTİK

ARKA LASTİK

ÖN FREN

ARKA FREN

Hava Soğutma

90/90-12

3.50-10

Disk

Kampana

UZUNLUK

GENİŞLİK

YÜKSEKLİK

DİNGİL MESAFESİ

1810 mm.

690 mm.

1153 mm.

1240 mm.

AĞIRLIK

MAKS. AĞIRLIK

MULTİMEDYA

ATEŞLEME

97 kg.

247 kg.

USB

CDI

ÇALIŞTIRMA

FREN SİSTEMİ

YAKIT SİSTEMİ

Düğmeden Ateşleme

Kombine

4.5 L

Frenler

ARORA-scooter-100-SPECIAL-ALFA-on-tekerlek-kombine-fren

GÜVENLİ FREN SİSTEMİ

“Nasıl yahu?” dedirten bir huyu var Arora 100’ün: kombine fren. Bu sınıfta bir skutırdan beklemeyeceğimiz bir teknik özellik ama hayat kurtaran özellik desek yeridir. Hem dengeli fren yapmayı, hem de sadece arka fren yapmanın getirdiği zararları azaltır (ortadan kaldırmaz).

“Special Alfa Fren sistemi tek fren kullansanız dahi iki tekerleğe basınç uygulayarak güvenli bir şekilde durmanızı sağlamaktadır.” şeklinde geçiyor resm iweb sitelerinde.

Frenler dozajlı ve güzel. Kilitlenme kolay kolay olmuyor (eğer doğru fren tekniğini biliyorsanız). Frenler beklediğimden iyi, onu söyleyeyim.

ARORA-scooter-100-SPECIAL-ALFA-onden-gorunum

Farlar

Şaşırtıcı derecede iyi aydınlatması var. Bir kez daha beklemediğim kadar iyi far takmışlar Arora 100’e.

Hem uzun hem de kısa far yeterincenin üzerinde mesafeyi pırıl pırıl yapıyor.

USB şarj çıkışı

USB girişi sadece şarj için. Medya özelliği tabii ki yok.

Peki ben bunu telefona bağladım da, telefonu nereye koyacağım derseniz işte onun cevabı yok 🙂 Aslında USB’nin hemen altındaki depolama alanına telefon sığıyor ama bu defa da kablonun girecek yeri yok. Belki ufak bir delik ile hallolur.

Servis

Yerli markaların en büyük sorunu servisler. Ben şansıma İzmir Balçova’da hiç ummadığım kadar iyi bir servis buldum. Motorcu Serkan Penbe alta haritalar uygulamasında görebilirsiniz. Gitmeden önce telefonla randevu almayı ihmal etmeyiniz.

İlk bakım Motul yağla yüz elli lira tuttu. Frenlerin ayarlanması dahil özenle baktılar, gerekenlerin ötesinde tecrübe sürüşü ile de sorunlu bir ses, hal var mı kontrol ettiler. Kısacası içime sinerek tavsiye ediyorum.

Bu arada gider gitmez servis yapılamayacağını, yarım ila bir saat arasında bir süre motorun soğuması için beklemeniz gerektiğini unutmayınız, programınızı ona göre yapınız.

Konfor ve sürüş özellikleri

Arora 100 scooter sorunsuz, kolay ve rahat bir sürüşe sahip. Frenler iyi, yukarıda bahis etmiştim. Süspansiyon sistemi de ne sert ne yumuşak, iyi ayarlı; yol tutuş sorunu yok.

Sele son derece rahat. Genişliği iyi. Bu sınıf bir araçta çok önemli olmasa da sürücü bölümünün arkasında geriye kaymayı engelleyen bir açısı var. Artçı için de tutamak ve sele rahat.

Otomatik vites de aynı şekilde sorunsuz. İşini iyi yapan tam otomatik şanzuman gereksiz vites değişiklikleri yapmıyor; güzel. Ama gerektiği zaman da vites ufaltmayı ihmal etmiyor. Bu da teknolojik ve iyi ayarlamış bir vites kutusu olduğunu kanıtlıyor.

Arora 100 nasıl?

Fiyatına göre fazlasıyla eksiksiz. Frenlerden tutun da canlılığa, yol tutuştan tutun da farlarına kadar eksiği yok ve üst seviyede. Kombine fren büyük artı. Farlar çok iyi.

Sele altına kask sığmaması eksik tarafı. Bunun dışında eksiğini ben göremedim.

Arora Special Alfa 100 Scooter son hız nedir?

Normal şartlarda, zorlamadan 90-95. Zorlarsanız 105 belki ama daha fazlası değil. Şehir içini hedefleyen scooter için yeterli. Çevre yolları ve ana yollar için bu son sürat biraz hafif kalıyor. Bununla birlikte 100 cc. hacimden de daha fazlasını beklememek lazım tabii ki.

Arora Alfa 100 Scooter alınır mı?

Ben taksitle aldım. on beş bin lira bandında mantıklı bir seçenek olarak görünüyor. Sele altına kask almaması haricinde de eksisi yok. Buna karşılık farları, frenleri, selesi, üretim kalitesi ve yol tutuşu ile büyük markalardan aşağı kalır yanı yok.

Ben aldım, size de tavsiye ederim.

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?