İçeriğe geç
Ana Sayfa » Blog » Güncel » 3 sıra dışı motosiklet: Aermacchi Chimera 175 (2/3)

3 sıra dışı motosiklet: Aermacchi Chimera 175 (2/3)

  Zamanının ötesinde ama satmayan motosiklet

  Sıra dışı motosiklet Aermacchi ufak sayılarda üretilmiş ama tarzıyla tarihteki yerini almış bir model. Bugünkü yazımda: Aermacchi Chimera ile tanışıyoruz

  20. YY’ın başları mühendislik açısından sanattaki Rönesans gibi canlı ve zengindi. Benzinli motor gelişti, piyasaya hakim oldu. Bu arada tasarımcılar da birbirinden değişik denemeler yaptılar.

  Sıra dışı motosiklet Aermacchi, 1912 yılında kurulan İtalyan bir markaydı. Varese Gölü yakınlarındaki marka deniz uçakları üretiminde uzmanlaşmıştı. Ama İtalyan üretici birden patlayan motosiklet pazarına havacılık sanayiindeki deneyimleriyle farklı özelliklerle girdi motosiklet üretimine.

  İkinci Dünya Savaşı sonrasında daralan ekonomi ulaşımda motosikletleri öne çıkarınca Aermacchi motosiklet üretimine geçmişti evet ama işler iyi gitmedi. 60’larda Harley-Davidson firmanın motorlu araç bölümünün %50’sini almış. Yine de dara düşen Aermacchi 74’de tamamen Harley’e satılmış. 1978 yılına gelindiğinde yine İtalyan üretici Cagiva devir almış firmayı.

  giphy.gif

  Aermacchi Chimera 175 modeli 1956’da piyasaya sürülmüş. Havacılık birikimin etkisini görebiliyoruz gövde tasarımında. Malzemeler de alaşım ağırlıklı zaten Aermacchi “hava makineleri” anlamına geliyor.

  Motor tekniği de uçak motoruna benzer. 172 cc. hacme sahip motor hava soğutmalı. Yatay duran üstten tek egzantrikli motor 6500 devirde 13 beygir üretiyor. Saatte 110 kilometreye çıkan Chimera o zamanların performansı yüksek motosikletlerinden birisiydi.

  Dört vitesli, çok plakalı debriyaja sahip Chimera hafifliği ile çevik bir modeldi.

  Her ne kadar güzelliklerini bayıla bayıla anlatsam da farklı olmak satış için yeter şart değil ne yazık ki. Aermacchi için de aynısı oldu: yeterince satmadı ve battı 🙂

  1956 ve 1964 yılları arasında -ki dokuz sene ediyor- sadece 119 adet 175 cc. ve 177 adet de 250 cc.’lik model üretebilmişler… Tabii ki bu adetler yeterli olmamış ve Aermacchi tarihin tozlu sayfalarında unutulmuş bir mücevher olarak yerini almış.

  Aradan geçen onca seneye rağmen Aermacchi Chimera hala güzel görünüyor. Görsel olarak farklı olmasının dışında çizgileri hala şık. Keşke bu çizgiler sahip motosikletleri günümüzde deg örebilsek…

  Serinin birinci yazısı olan Megola’ya gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

  Siz de fikrinizi söyleyin!

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.