motosiklet lastik basıncı ölçen adam elleri

Motosiklet Lastik Basıncı

Motosiklet Lastik Basıncı yolla tek bağlantımız olan lastiklerin doğru çalışmasını sağlar. Çok önemlidir, o yüzden yazıyı okuyun 🙂

Motosiklet güvenli sürüşünde Sistem, bizi iki temel konuda uyarıyor:

Motosiklet Sürüşünde En Önemli İki Konu: Tutuş ve Görüştür!

Tutuş dediğimiz hadise motosikletin yola tutunmasıdır; başka bir deyişle lastiğin yolu kaymayacak kadar tutmasıdır. Bu konuda iki unsur öne çıkar:
1- Lastik, 2- Sönümleme (süspansiyon) sistemi. Diğer bilgileri yazının sonuna bırakarak lastik basıncı konusuna gelelim.

lastik basıncının lastik şekline ve yol temasına etkisi
Lastik sadece doğru basınçta yere tam basar.

Motosiklet Lastik Basıncı

Motosiklet lastik basıncı sürüşümüzü doğrudan etkiler.
Yatma (dönüş), frenleme, kararlı gidiş (oynak olmama) gibi sürüş rahatlığını ve güvenliğini motosiklet lastik basıncı doğru değilse yakalamak mümkün değildir.

lastik basıncının yol temas alanına etkisi
Lastikteki fazla hava basıncı da tutuşumuzu azaltır

Yanlış Basınç Ne Yapar?

Yol tutuşu kötüleştirir, fren mesafesini uzatır, lastiği çok hızlı bitirir, yakıt tüketimini arttırır, yol rahatlığını (konforunu) olumsuz etkiler.

Yani: “Alt tarafı lastik havası işte?” demeyin.

Lastik Basınç Değerim Ne?

Motosiklet lastik basıncı sadece üretici tarafından belirlenen değerde tutulmalıdır. Motosikletiniz için uygun basıncı kullanıcı el kitabında, motosikletin genelde arka salıncağında bulunan bilgi etiketinde bulabilirsiniz.

Daha Kolayı Yok Mu?

Var, aşağıdaki galeride görünen parçalar ise tek bakışta lastik basınçlarınızın doğru olup olmadığını görmenize yarıyor. Ucuz ve işe yarar parçalar. Üstelik çok ucuzlar mesela burada var (tıklayın açılsın).

Önemli ilave: bunlar mekanik parçalardan oluşuyor ve sübap kısmına takıldıkları için dönüş ve darbe (çukur) alıyorlar; yani yüzde yüz güvenilir değilller. Bu yüzden yine düzenli olarak sayısal (dijital) ölçüm cihazınızla kontrolden vazgeçmeyin.

Sadece Basınç Yapısal Soruna Sebep Olur Mu?

lastik-yatış-temas-noktası-basınç-etkisi

Yukarıdaki görselde anlatıldığı gibi, motosiklet lastikleri son derece ince hesaplarla üretilir. Daire değildirler, bunun yerine ortadan (merkezden) dışa doğru değişken açıları vardır. İşte basınç az olursa tüm bu hesaplar boşa çıkar ve lastik tasarlandığı gibi çalışmaz.

Ayrıca, lastiğin yanağı konusu da var. Lastik doğru basınçla darbe emen bir yapıdadır ve bu işleviyle sönümleme sistemine yardımcı olur. Lastiğin esnemesi de en uygun sürüş için önemlidir yani. İşte lastik doğru basınçta değilse yol tutuş da bu yüzden olumsuz etkilenir.

Ek Bilgiler

lastik basınç göstergesi dijital
  • Benzinliklerde bulunan hava cihazlarının ölçüm işlevleri ayarlı (kalibre) değildir. Bir benzinlikte “30” basar, bir sonraki benzinlikte bu değeri “36”, bir başka benzinlikte “24” olarak okuyabilirsiniz. O yüzden kendi lastik basıncı ölçüm cihazınızı almanızı şiddetle tavsiye ederim (ilgili yazı burada)
  • Motosiklet lastiği, ömrü iki sene ya da on bin kilometre olan bir lastik türüdür. Hiç kullanılmamış lastikte bile beş sene gibi bir zaman sınırlaması vardır.
  • Amortisör, yağları belirli aralıklarla değişmesi gereken bir sistemdir (ilgili yazı burada).

Tavsiye Yazılar

El kitabından. Ya da motosikletin üzerindeki etiketlerden.

  • Forumlara ya da benzinlikteki görevlilere SORMAYIN.
  • Kullanıcı el kitabınız yoksa internetten indirebileceğinizi unutmayın.

Kendi lastik basınç ölçüm cihazınızla. Benzinliklerdeki pompalar ayarlı olmadıklarından doğru değerleri vermezler.
Ucuza bir tane hava ölçüm cihazı alın, en doğrusu budur.

Her sürüşten önce diyeceğim ama kim o kadar sıkı kontrol eder ki? Ben şahsen her benzin alışımda kontrol ediyorum.
Yalnız ciddi bir çukura girip çıktığımda, kaldırıma sertçe vurarak çıkmak zorunda kaldığımda kontrol ediyorum çünkü bu durumlara az da olsa hava kaçırıyor lastiklerden.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir