CFMOTO-800NK-NK-C22-siyah, sağ ön çaprazdan

Yeni CFMoto 800NK ve stil hakkında düşünceler

Kısa bir süre önce yeni GSX S8 yazısı yayınladım. O yazıda S8’in ön tarafı hakkında eleştiride bulunmuştum (yazıya şuradan ulaşabilirsiniz). Fakat yeni CFMoto 800 NK modelinin ön tarafını görünce eleştirim yükünü buldu.

Patent belgelerinden öğrendiğimiz kadarıyla yeni 800NK, daha önce gördüğümüz NK-C22 kavramsal (konsept) modele sadık kalmış. Hemen aşağıdaki galeride C22’nin ayrıntılardaki özenini görmeniz mümkün.

Ve ön taraf anlı şanlı markaların beceremediği kadar güzel duruyor. İtalyan firmaların özel serisi ya da gösteri modeli kadar şık, sportif ve asil bu tasarım. Japonlar bir derece -çünkü hiçbir zaman tasarımda iddialı olmadı Japonlar- fakat Avrupalı markalarda da böyle güzel tasarım görmüyoruz.

İstediğiniz kadar “Çinli, taklitçi” deyin, giderek daha güzel ola ola büyük Çinli markalar piyasanın standartlarını yaşamakla kalmayıp, ciddi güzel hâle geldiler.

CFMoto NK-C22 concept

Açıklamalara göre yeni CFMOTO 800 NK bu konsepte çok yakın olacak. Ve piyasada hiçbir rakibinin olmadığı kadar iddialı ve şık görünecek.

CFMoto daha önce de SR-C21 adlı kavramsal çalışmasını tanıtmıştı. Ki daha sonra bu tasarım vaat edildiği gibi 450SR modelinin yeni modeli olarak kullanıma girmişti. Tesadüf mü?

Şüphesiz hayır.

Kavramsal bir çalışmayı az hem de çok az değişiklikle üretime sokmak büyük iştir. Görünümün haricinde alt yapıyı da tasarım aşamasında çözmüş olmak demektir. Ve üst seviyede bir başarıdır. Kısacası CFMoto, endüstriyel anlamda olduğu kadar tasarım anlamında da “büyük marka” seviyesine gelmiş durumda.

Yeni NK tasarımı ile dikkatimi çeken bir konu rahat var: tasarımsal bütünlük. Önden görünüm ile yandaki çizgiler birbiriyle uyumlu. Yan görünümde de ataklık, canlılık ve estetik var.

Tabii ki var 🙂

Depo altındaki şasi gözüme bir türlü hoş gelmedi. Bir alttaki parça ne kadar başarılıysa tam bahsettiğim nokta o kadar uyumsuz. Bir diğer beğenmedim nokta ise arka sele. Fazla sıradan, sanki aceleye getirilmiş kadar sıradan.

Keskin kenarlar ve sert yüzeyler yan profil boyunca devam ediyor. İlginç olan eski NK ön tarafı eskisiyle aynı. Ancak orta kısımdan itibaren ufak tasarım oynamaları var. Tek taraflı salıncak ise büyük değişiklikle ikili parçaya dönmüş. Eskinin tek kollu alt arka tarafı daha geleneksel bir çift taraflı birime dönüşmüş. İlginç bir tercih evet ama sırıtmıyor.

Konsept modelin egzozu seti üretime dahil edilmemiş. Evet güzel görünüyordu ama seri üretim için maliyeti ağır gelmiş olsa gerek.

CFMoto 800NK

150 NK, 250 NK, 250 SR (sokak yarışı modeli), 250 CL-X gibi ufak hacimli modellerin yanı sıra,
650 NK, 650 MT,  700 CL-X Heritage, 800 MT, 800 MT Sport gibi yüksek hacimli modelleri de var.

Aşağıya birkaç görsel bırakıyorum. İşin nerelere geldiğini o fotoğraflardan da anlayabilirsiniz 🙂

Evet, durum böyleyken böyle. Bu arada haberiniz var mı bilmiyorum ama CFMOTO Türkiye resmi web sitesinde (cfmoto.com.tr/model/touring) her model için ayrıntılı sayfalar var bir göz atın isterseniz.

Bu yazı Motosiklet Tanıtım, Makaleler ve Motosiklet Haberleri kategorilerinde yayımlanmıştır.


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir