Kawasaki H2 Tesi yorumu

Kawasaki H2 Tesi modeli olarak nasıl hayat buldu?

Bimota Web sitesindeki tanıtım metni ile başlayalım:

“Sadece kendine benzer”

Görünümünden de belli, bu bir Tesi. Tesi ve H2 olduğu ilk bakışta belli.

“Yüksek nitelikler”

Bir araya getirilmiş döküm alüminyum paneller ve karbon detaylar, karbon dış kısım, dövme jantlar, elle boyama, her parça özel yapım kalitesinde ve özel. Bakması ve sürmesi güzel.

“Özgünlük”

Sür ve farkı yaşa, başka hiçbir motosiklet Tesi olamaz.
İtalyan sanatsal duyarlılığı zanaatkarlıkla buluşunca Tesi ortaya çıkıyor.
Bir İtalyan ikonunu sürmek için Tesi’yi seçin.

Tarihçe

Tesi H2, ilk kez 2019 EICMA fuarında (konsept olarak) görücüye çıktı. Daha sonra Japon devi Kawasaki, Bimota’nın %49’lık hissesini satın aldı. Bu ortaklığın ilk ürünü ile Tesi H2 oldu.

Bimota Tesi H2 yorum, siyah ve Tricolore yan yana

Kawasaki Ninja H2’yi temel alan İtalyan “hyperbike”, temelde Ninja H2’nin aşırı beslemeli (süperşarjlı) dört silindirinden gelen 228 beygir güce sahip. Bu arada Kawasaki’nin “Ram air” hesabıyla güç 238 beygir oluyor.

Şık bir canavar gibi görünüyor Tesi H2. Markanın özelliği olan göbekten yönlendirmeli direksiyon, karbon fiberin şık görünümü ile birleşince Tesi H2 çarpıcı bir görünüme sahip olmuş.

Bimota Tesi H2, Tricolore, önden orman yolunda

Bimota mühendisliği karbon ve alüminyum hafifliği ile birleşince, hem dengeli hem de üstün yol tutuş karakterine sahip bir H2 ortaya çıkmış. Kısacası Tesi H2 sportif anlamda da H2’den gelen genleri Bimota mirasıyla birleştirmiş.

Bimota Tesi H2 inceleme, siyah sol profil

Görünüşü ise zaten yıllarca dikkatleri üzerinize çekecek türden.

Teknik özellikler

Motor tipi / kapak (valf) yapısı: 4 zamanlı, 4 silindirli, DOHC, W/C, kompresörlü / DOHC 4 valfAzami güç: 170 kW (231 PS) @11.500 devir/dakika, (Ram Air ile) 178 kW (242 PS) @11.500 devir/dakika)
Hacim: 998 cm³Azami tork: 141 Nm @11.000 devir/dakika
Sıkıştırma oranı: 8,5:1
H2 motoru bir motosiklet motoru için düşük bir sıkıştırma oranında sahip. Bunun sebebi aşırı besleme. Alışıldık sıkıştırma oranı ile aşırı ve kontrol edilemeyecek kadar fazla güç olurdu.
Yakıt sistemi DFI®: çift enjeksiyonlu 50 mm. gaz kelebeği yapısı (4 adet),

Euro 4 normunda
Yakıt kapasitesi: 17 litreKuru ağırlık: 207 kg.

“Daha önce hiç yapılmamış, yeni bir kavrama dayanan motosiklet üretmek için bize neler lazım?
– Motor, tekerlekler, sele, sürüş kontrolleri

Yukarıdakiler Bimota tekniği ile birleşince, motosiklet ve tekerlekler arasındaki mümkün olabilecek en doğrudan bağlantı elde edilmiş. Ayrıca seçilen üretim malzemeleri sayesinde motor ve sürücü arasındaki en hafif bağlantıları ilişki de elde edilmiş.

Her bileşen, işlevselliği en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış.
– Bu parçanın görevi nedir?
– O görevi yapmak için en iyi yaklaşım hangisidir?

Bimota rakip aramak, son seviye yüksek teknoloji bileşenlerini ve tasarım teknolojisini, başka hiçbir motosiklette kullanarak benzersiz özelliklere sahip motosikletler üretmek için doğdu.

Sürüş heyecanı ve amaca uygunluk, Tesi H2’nin varlık sebebi.

Fiyat

Bimota Tesi Ekim 2020 tarihinden beri satışta. Önerilen perakende satış fiyatı (İtalya’da): 64’000 Euro (İtalya’daki %22 KDV dahil). Diyelim ki Türkiye’de almaya kalktınız, çıkacak rakamı düşünmek bile istemiyorum 🙂

Gerçek şu ki Tesi H2 alıp sürmekten çok koleksiyonluk bir motosiklet. O yüzden fotoğraflarına bakmak güzel olsa da ulaşabileceğimiz ya da kıyabileceğimiz bir model değil. Ne diyeyim, bazı hayaller gerçek olamayacak kadar güzel kalsa daha iyi, değil mi? 🙂


Bu yazı Motosiklet Tanıtım kategorisinde yayınlanmıştır; kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir