Ram Air nedir?

Ram kelimesi İngilizcede birçok anlama gelse de Ram Air içindeki anlamı, şıkıştırmak, tıkıştırmak, vurarak içine sokmak anlamları taşıyor (hatta koçbaşı anlamı da var).

Motosikletteki (daha doğrusu benzinli motorlardaki) anlamına ise: fazla hava sıkıştırması diyebilirim. Fazlasıyla basit bir mantığı var: eğer çok rüzgar alan bir yere delik açarsak oradan ek hava alabiliriz.

Peki Ram Air ne işe yarıyor?

Kawasaki ZXR 750, Ram Air giriş, sürücü görüşü

Silindirin içine fazla hava sokmaya. Bildiğiniz gibi silindirler emme aşamasında dışarıdan hava-yakıt karışımı alıyorlar. Turbo, aynı alana daha fazla hava sıkıştırmaya yarıyor (tıpkı kompresörler gibi).

Ram air ise motosiklet hızlandıkça artan hava akışı (basıncı) ile aynı işi yapmayı hedefliyor. Bunu yaparken de sıkıştırmadan faydalanıyor. Bunu hortumun ucunu sıkıştırma örneği ile açıklayayım: hortumun ucu serbestken su önünüze düşer ama ucunu sıkıştırırsanız basıncı artar ve daha ileriye gider. İşte Ram Air sistemi de önden aldığı havayı sıkıştırarak hızlandırır ve basıncını arttırır; böylelikle silindire daha fazla hava almayı mümkün kılar.

Ram Air girişleri havayı doğrudan alan noktalara yerleştirilir ki kendi basıncıyla gelen havanın hızından ve basıncından da faydalanmak mümkün olsun.

İşte fotoğraflarda da eski bir Kawasaki’deki sıkıştırılmış hava girişini görüyoruz.

Bu fotoğrafları özellikle çektim çünkü bu modelde havanın motorun içine aktarıldığı borular saklanmamış. Gerçi bir ara: “Yahu bunlar elektrik süpürgesi borusu mu?” diye düşünmedim değil ama sonuçta görevini yapma açısından bunun bir anlamı yok 🙂

Peki bu borular nereye giriyor?

Kawasaki ZXR 750, Ram Air girişleri sol yandan profil

Deponun içine gibi görünse de dışarıdan benzin tankı olarak gördüğümüz şeyin içinde üst tarafında hava kutusu (filtrenin bulunduğu alan) bulunuyor. Dolayısıyla sıkıştırılmış hava doğrudan motorun emiş sistemine doluyor ve hızın getirdiği basınçla daha fazla hava alınmasına sebep oluyor.

Nasıl, zekice değil mi? 🙂

İşin güzel tarafı sürat arttıkça gelen havanın hızı ve basıncınında kendiliğinden artması; motorun sürati arttıkça artan hava ihtiyacının kendiliğinden artmasına mükemmel bir cevap…

Bu yazı Özel Yapım/Custom kategorisinde yayınlanmıştır; kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?