Yamaha 60. Yıl özel seri

Yazı önerisi: Yamaha R7 yol ve pist ilk sürüş test ve değerlendirme yazısı yakında yayımlayacağım isterseniz o yazıya da bir bakınız

Ülkemizde çok dikkat çekmese de büyük markaların özel seriler çıkardıklarını biliyoruz. Ben ülkemizde sadece 1200 GS modelleri için özel seri dendiğini duydum. Ama bu ikinci elde bir fark yaratıyor mu bilmiyorum.

Yine de söylemek gerekir ki özellikle yeni nesillerle birlikte motosiklet piyasası ve algısı hızla değişiyor. Nasıl ki eskiden motosiklet 600 cc. ve üzeri iken şimdilerde ana grup 250 cc.’ye kaydıysa, estetik ve keyif daha bir öne çıktı ise, sanıyorum özel seri motosikletler de yeni dönemde biraz daha ciddiye alınacak.

Bu gözlemimin temeli Z kuşağının her şeye al-sat ya da ticaret şeklinde bakmaması. Gençler keyfe, istediğine para harcama ve karşı tarafı kazıklamadan ticaret yapma gibi değişik huyları (!) var. Evet yeni nesil ucuza kapatmak yerine hakkını veriyor.

Neyse çok uzattım gelelim konumuza: Yamaha’nın 2022 model özel seri motosikletleri.

60. Yıl Özel Serisi Yamaha’nın R1, R3, R7 ve R125 modellerini kapsıyor.

Yamaha’nın motor sporlarında resmi olarak yer alışının 60 yılını kutlamak için R1 R6 R3 ve R25 serileri için 60 yıl özel modelleri tanıtıldı. Bunlar bir nevi kutlama modelleri. Resmi sitelerinde şöyle açıklamışlar:

Zaferin renkleri rekabetten miras kaldı.

Yamaha’nın katıldığı ilk uluslararası yarış Mayıs 1961’de Fransız Grand Prix’si oldu. İlk Grand Prix zaferi ise 1963’te gerçekleşti. Ve Yamaha 1964’te ilk dünya şampiyonluğunu kazandı. O zamandan beri Yamaha fabrika takımları 500’den fazla Grand Prix kazandı. Özel olarak tasarlanan World GP 60. Yıldönümü Serisi, adını Yamaha’nın yarış zaferleriyle dolu 60. doğum gününü kutluyor.

R1 Wolrd GP 60. Yıldönümü modelinde 60. yıldönümü amblemini içeren kırmızı “Hız Bloğu” sembolü ve beyaz bir grenaj var. Read, Saarinen, Agostini ve Robert gibi efsanevi pilotlar tarafından zafere götürülen orijinal Yamaha fabrika yarış takımı motosikletlerinden esinlenen sarı bir ön plaka ve altın renkli tekerlekler Yamaha yarış tarihinin ayrılmaz parçaları olarak R1 World GP 60. Yıl modelinde de yerini alıyor. Siz de bu R1 ile kutlamalara dahil olabilirsiniz.

Yamaha Fransa resmi web sitesinden

Görüldü: twitter.com/visordown/

Bu yazı Motosiklet Tanıtım kategorisinde yayınlanmıştır; kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?