Off! Ad Hoc Café Racers XSR700

Özel Yapım YAMAHA XSR700 café racer

custom-yamaha-xsr700

Yamaha Café Racer XSR700 özel yapım (custom) motosiklet için çok uygun bir model olmasa da custom motosikletler giderek daha sık gözümüze çarpıyor. Fakat bu kadar güzeline pek sık rastlamıyoruz gibi.

David González’in sahibi olduğu Ad Hoc Café Racers etkileyici güzellikte motosikletler yapıyor. Evet modellerin biraz garip hatta tuhaf olduğu ortada lakin garip bir cazibeleri olduğu da çok açık; mesela bu yazımızda tanıttığımız Yamaha XSR700 gibi. 

custom-yamaha-xsr700-1

David (firmanın sahibi) bu motosiklete “Otokomae” adını vermiş ki bu japonca “yakışıklı adam” demek. XSR700 temelli Otokomae bir çok örneği gördüğümüz son Yamaha Yard Built projelerinden biri.

custom-yamaha-xsr700-2

“David’in bu motosiklette yarattığı etkiyi çok beğendim. diyor Yamaha yetkilisi Cristian Barelli. “Fırlama sokak motosikleti havası XSR700’e uymuş ve boya tercihleri gerçekten çok çok farklı.”

custom-yamaha-xsr700-3

Renk tercihleri ilk göze çarpan şey. Canlı bir mavi ve çarpıcı bir sarı, ki bu Yamaha’nın yarış renklerini işaret ediyor. Otokomae renkleri dışında da sağlam özelliklere sahip.

custom-yamaha-xsr700-4

David XSR’yi alıp boyutlarını hayli değiştirmiş. Ön taraftan başlamak gerekirse çatal YZF-R6’nınkilerle değiştirilmiş, elciklerde ona keza (fren ve debriyaj kolları). Gidon MT09, far ise MT01’den alınmış.

custom-yamaha-xsr700-5

Sonrasında ise XSR700’ün deposunu içini tutmuş ama dışını tamamen kendi yapımı dört parça panelle değiştirmiş.

custom-yamaha-xsr700-5a

Motosikletin kaslı ön tarafıyla ince ve kısa arkası arasında görsel ama yine de göze hoş gelen bir karşıtlık yakalanmış. Hava kutusu da iptal edilmiş ve yerine köpük filtre tercih edilmiş. Sol tarafta ise üç boyutlu Ad Hoc logosu var.

custom-yamaha-xsr700-6
custom-yamaha-xsr700-7

Yamaha Yard Built üreticilerinden şasiyi kesmemelerini istiyor. Bu bir yandan da altyapının sağlamlığını ve esnekliğini kanıtlayan bir hamle. Buna karşın XSR700’ün fabrika çıkışında arka kısmı çıkarılabilir şekilde imal edilmiş. David de bu fırsatı değerlendirerek arka kısmı sökmüş ve kendi parçasını yapıp takmış.

Arkak kısım yeni LED arka (kuyruk) lamba ve sinyalleri de barındıracak şekilde imal edilmiş.  Sele için dana derisi kaplama tercih edilmiş. Bütün bahsedilen değişiklikler normalden 15 mm. daha yüksek bir arka kısım getirmiş. Bunda Gears Racing marka, orijinallerinden daha uzun amortisörlerin de etkisi var tabii ki. jantlar Borrani marka, Michelin Anakee 3 lastikler ve SC Project marka egzoz da eklenmiş. Egzozla, görüntüdeki değişim sese de yansımış ve seviye hayli artmış.

custom-yamaha-xsr700-8

El yapımı ve çok estetik dokunuşlar da unutulmamış: çatal kaplamaları ve ön sinyal lambaları, radyatör koruma ve üzerindeki mavi çubuklar gibi. Açıkçası bu ilave dokunuşları çok şık bulduk. Yard Built motosikletler içerisinde en şık modellerden birisi olarak adlandırıyoruz kendisini.

custom-yamaha-xsr700-9

Ad Hoc üretimi motosikletlerin havası var Otokomae’de; böceğe benzer bir görüntü elde edildiği ortak kanaat lakin güzel olduğu da ortada. Evet, garip bir güzelliği var, evet sıradışı, evet renkleri iddialı. Ama güzel değil mi? Böyle cesur örnekleri daha sık görmek istiyoruz!
Son olarak sizi videoyla baş başa bırakıp, yazımızı bitirelim:

https://www.youtube.com/watch?v=iH0neC57zco?
custom-yamaha-xsr700-10

Etiketler: Yamaha Europe | Ad Hoc Cafe Racers | Facebook | Instagram | YAMAHA XSR700 | YAMAHA YARD BUILT

Görüldü: http://www.bikeexif.com/custom-yamaha-xsr700

İlgili Yazı


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir