Lightning 218: Dünyanın En Hızlısı ve Elektrikli

En hızlı elektrikli motosiklet iddialı bir başlık ama Lightning de öyle zaten Lightning yıldırım demek…

İlginç bir motosiklet ile karşınızdayız. Elektrikli motosikletleri sevdiğimizi biliyorsunuz, bu defa Lightning firmasının 218 modelini tanıtıyoruz. Dünyanın en hızlısı diye geçiyordu, H2 ve 400 km./saat sonrası ne oldu bilmiyorum ama mesele şu an en hızlı olmaktan çok, elektriklilerin büyük firmalara iyice meydan okumaya başlaması.

Lightning ufak bir şirket. Diğer firmalardan da farklı bir anlayışı var Lightning’in (bu arada lightning yıldırım demek). Hep çok iddialı ve üstün standartlarda modeller tanıtıyor. Yeni olmasına rağmen başarılarla dolu. Soldaki fotoğraf ödüllerinden bir tanesi.

lightning-ls218-review-ls-218-24

Şimdi de Strike 218 ile ortalığı sarsıyorlar. 218 model kodu, rekor kırdığı sürüşte yaptığı hızdan geliyor: 218 mil, yani 400 km/saat ile rekor kırılan bir sürüş olmuş bu!

Tamamen elektrikle hem de. Gördüğümüz kadarıyla ağırlık, menzil gibi olumsuz konularda benzinli motosikletleri yakalamış seviyede artık teknoloji.

Ödüller

Ligthning Strike_LS218- En hızlı elektrikli motosiklet Ödül

Hatta o kadar başarılı ki bir sağdaki fotoğrafla kanıtlanmış çok önemli bir ödülleri de var. Bu ödül Pikes Peak Hill Climb (Payks Piik Hil Kılaymb diye okunuyor) birinciliği. Tırmanma yarışı olan Pikes Peek, saygın bir yarış ve yukarı doğru başlanıp yokuş yukarı bitirildiği, kıvır kıvır olduğu için hem dayanıklılık, hem hız, hem de yol tutuş konularında üstün olmayı gerektiriyor. 218 ise katıldığı zaman diğer tüm markaların benzinli (evet benzinli) modellerini ağlatmış… 2013’deki yarışta, yarıştaki diğer herkesten diğer herkesten (bağlantı ingilizce sayfaya açılır) 20 saniyeyi aşkın farklarla öne çıkmış ve Pikes Peak International Hill Climb superbike sınıfında şampiyon olmuş. Boşuna demiyoruz, gelecek elektriklide diye…

Ligthning Strike_LS218- En hızlı elektrikli motosiklet

Motor su soğutmalı. 10 bin devir çevirebiliyor ve sıkı durun: “Arka tekere doğrudan bağlı!” yani vites yok, yani sadece gazı açıyorsunuz, gerisi saf hızlanma ve kesintisiz çekiş.

Elektrik motorlarının bir özelliği var, tork her zaman maksimumda! Yani devir çevireyim, güç gelsin diye bir şey yok… Kontağı çevirdiğiniz anda maksimum tork elinizin altında hazır bekliyor. O yüzden Lightning 218 gibi güçlü motosikletlerde en deneyimli sürücüler bile gazı uzun süre açamıyorlar. Zira hızlanma korkunç! Dünyanın hiç bir yerinde yollar böylesine bir hızlanmaya uygun değil. Kanıtı mı, buyurun aşağıdan görün sürücü ne hale geliyor 🙂

Şarj meselesi ise henüz tam olarak çözülebilmiş değil. Gerçi prizden de şarj mümkün ama uygun şarj gücü ve aletleri ile hızlı şarj da ışık hızında gerçekleşiyor. Mesela Tesla’nın süperşarj altyapısının* olduğu noktalarda %80 şarjı 10 dakikada tamamlamak mümkün. Bu 10 dakikalık şarj ile* 100 km’lik yol demek. Kendi standart şarj cihazları ile de 120 dakikada, ya da hızlı şarj cihazı (ekstra, biraz daha pahalı) ile 30 dakikada tam dolum mümkün.

Ligthning Strike_LS218- En hızlı elektrikli motosiklet
Şık ve etkileyici bir mühendislik.

* Burada bir parantez açalım. Tesla markası yoğun satış yaptığı ülkelerde hızlı şarj istasyonlar da açıyor. Tıpkı benzinlikler gibi düşünün. Yoldaki elektrik istasyonunda durup aracınızı hızlıca şarj ediyorsunuz. Zamanla, diğer firmaların da elektrikli araç satmasıyla bütün benzinlikler bu türe dönecek. Hatta Almanya yakın bir gelecekte akaryakıtlı araçların satışını yasaklayacak (evet toptan yasaklayacaklar, şaka değil).

Ligthning Strike_LS218- En hızlı elektrikli motosiklet


Ligthning 218’de Ohlins, Brembo gibi kalite garantili markalarla ve alüminyum, magnezyum gibi pahalı malzemelerle çalışmış. Zaten bu seviye bir güç ve başarımla (performans) şaka olmaz.

İlginç noktalardan biri de: Enerji Geri Kazanımlı Frenleme, nedir derseniz işte burası ilginç. Elektrikli araçlarda fren anında elektrik üretiliyor ve bunu hem frenleme gücünü arttırmak, hem de aküyü doldurmak için kullanıyorlar. Programlanabilir şekildeki altyapı değişik sürüş tarzlarına göre ayarlanabiliyor.

Motor frenini soranlara da söyleyelim, bu motosiklette motor freni var evet…

Teknik Özellikler

LS218_specs_new
 • AĞIRLIK
  224,5 kilogram (piller ağırdır bilirsiniz ama üst düzey hammaddeler kullanılarak ağırlık hafif tutulmuş gerçekten).
 • TEKERLEK VE JANTLAR
  Ön: Lightning dövme alüminyum  3.5″ x 17″, 120/70ZR17,
  Arka: Lightning dövme alüminyum 6.0″ x 17″, 190/55ZR17
 • AKTARIM
  Yok; Doğrudan bağlı motor (arka tekerleğe).
 • ŞARJ SÜRESİ
  30 dakikada doğru akım hızlı şarj ile, 120 dakikada seviye 2 şarj cihazı ile
 • PİL PAKETİ
  Seçenekler
  • 380V 12 kw/saat gücünde pil paketi (Menzil: 150-200 km. tek şarj ile)
  • 380V 15 kw/saat gücünde pil paketi (Menzil: 200-250 km. tek şarj ile)
  • 380V 20 kw/saat gücünde pil paketi (Menzil: 250-180 km. tek şarj ile)
 • MOTOR ÖZELLİKLERİ
  IPM sıvı soğutmalı 150 kw+ 10,500 dakika/devir elektrik motoru (200 beygir ve 228 Nm tork)

Bir tanıtım yazımızın daha sonuna gelirken sizleri fotoğraflarla baş başa bırakıyoruz; unutmayın, gelecek elektriklide! 🙂

Elektrikli Motosikletler yazıları için buraya tıklayınız.

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?