Lazareth uçan motosiklet

LMV 496 – Uçan motosiklet

Lazareth Fransız bir marka. Sıra dışı makineler yapmayı seviyorlar. Siteye daha önce de konuk olmuşlardı. Az sayıda, çok pahalı araçlar üretiyorlar. Daha çok zenginler için hizmet verdiklerini söyleyebiliriz. Ki yazımızın konusu da abuk bir proje: uçan motosiklet LMW496.

Motor teknolojisi

Lazareth LMV 496-UÇAN CUSTOM MOTOSİKLET sol arkadan görünüm

LMV 496 aslında elektrikli bir motosiklet. Elektrik motoruyla ilerlediğinde türbinler devrede değil.

Uçuş için gerekli güç ise türbinlerden geliyor. Her türbin 1300 beygir, 2800N azami itiş gücü sağlıyor. Türbinler 96bin devire kadar çıkıyormuş bu arada!

Türbinler devreye girdiğinde, yani uçuş modunda iken de elektrik motorları devreden çıkıyor.

“LMV496 motosiklet olarak kullanıldığında birkaç yüz kilometre menzile sahip (web sitesinde böyle yazıyor).” Bana kalırsa iki yüz kilometreden fazla, üç yüzden az menzili olsa gerek.

Kerosen (uçak benzini) ile çalışan türbinler yirmi dakika civarında uçuş menzili sağlıyor.

LMV496 görüntüsünün ve tahminlerin aksine son derece hafif, güç gerektirmeyen bir gidona sahip. Konfor özellikle düşünülmüş. TFX adlı şirket tarafından geliştirilen süspansiyon sistemi de endüstri standartlarının üzerinde başarı sergiliyor.

Karoseri kompozit karbon kevlardan yapılma. Ayna, sinyal gibi unsurlar için Rizoma tercih edilmiş.

Lazareth LMV 496-uçan custom motosiklet, gösterge ve kontrol

Türbin motorlarının nereden alındığına baktım ama bulamadım. Gerçi Fransa uçak sanayiinde ileri bir ülke, büyük ihtimalle Fransız bir üreticinin motorlarını kullanmışlardır. Jet motoru olan, tekerleklerin merkezinde bulunan bu dört motorun ulaştığı 1300 beygirden çok itiş birimi olan 2800 Newton’luk güç ile iş görüyor. “Kısacası bin beygir üstü!” demenin pratikte bir anlamı yok.

Lastiklerin türbinlerle birleşik olması pratik bir çözüm olmakla birlikte kirlenme konusunda hayli dezavantajlı. Pist koşullarının başında temiz olması şart. Bazı savaş uçaklarının kalkış için motor kapaklarını kapalı tuttuğu da biliniyor. Lazareth orta ve uzun vadede kirlenme işini nasıl çözecek belirsiz.

Bakımını kim yapacak?

Türbin motorları motosiklet sanayiinin dışında bir teknolojiye sahip. Özel aletler, bambaşka izleklere (prosedür) tabi olan bu yapının servis ve bakımı uzman seviyesinde olmak zorunda.

Yola çıktık tamam da havaya nasıl çıkacağız?

Motorlu araçlar uzun süredir satışta olmasına rağmen hala trafik kurallarına sahibiz. Fakat uçan araçlar için henüz standartlar belirlenmedi. Hizmet aralığı (kaç ile kaç metre arasında seyir yapacakları) belirlenmediği sürece de uçuşlar kanun dışı oluyor demek bu.

Zengin oyuncağı

Gerçi fiyatını düşününce alana koymaz demek de mümkün ama Lazareth pahalı bir oyuncaktan öteye gidemiyor. Bunun bir sebebi de uçak yakıtına ihtiyaç duyması. Yarım saat bile sürmeyen uçuş süresinden sonra keroseni nereden alacaksınız mesela?

Onca para verenin kendini illa ki özel hissetmesi lazım tabii ki. Bunu garanti altına almak için de sınırlı üretim yapmaya karar vermişler. LM496 modeli yalnızca 5 adet halinde üretilmiş. 11 Kasım 2021 tarihinde şuradan ulaşabileceğiniz web sitesine göre ilk seri numarası satılmış. Geriye #002, #003, #004 ve #005 numaralı LM496’lar kalmış.

Bu yazı Motosiklet Tanıtım kategorisinde yayınlanmıştır; kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?