İçeriğe geç
Ana Sayfa » Blog » Motosiklet Tanıtım » BMW VISION NEXT 100 – Gelecekteki Motosiklet (1/3)

BMW VISION NEXT 100 – Gelecekteki Motosiklet (1/3)

  (bu yazı üç bölümdür, her gün bir bölüm  yayınlanacaktır)

  VISION NEXT 100, BMW’nin gelecekteki motosiklet kullanımını anlatıyor.

  bmw-visionnext100-4

  Kask yerine gözlük, korumasız, hafif kıyafetler, ayaklık ihtiyacı olmadan dengede duran kasa. Bunların tüm motosikletlerde standart haline geldiğini düşünün.

  İşte BMW VISION NEXT 100 böyle bir motosiklet.

  bmw-visionnext100-10

  MOTOSİKLETİN GELECEĞİNE BAKIŞ

  BMW bu kavramıyla (konseptiyle) geleceğe bakıyor ve bize motosikletin yakın gelecekte nasıl olacağını anlatıyor.
  • İlk olarak yatış açısını, ivme ve rüzgarı daha iyi hissetmek için kaskı kaldırmış BMW, çünkü ihtiyaç yok (ayrıntısı aşağıda).
  • Sonra da kıyafetleri, çünkü ihtiyaç yok diyor (ayrıntısı aşağıda).
  Öngörü şu: BMW Motorrad VISION NEXT 100 ile artık bunlara ihtiyacınız yok. Sayısal (dijital) yol arkadaşınız, arka planda fark edilmeden çalışır, gerekli hareketleri yapar ve gerektiğinde devreye girerek kask ya da kıyafetin gerektiği tehlikeli durumları engeller. Kısaca diyorlar ki: Kask ya da mont vs. giymene gerek yok zira kaza yapmayacaksın!
  BMW müşteri deneyimi tasarımı başkanı Holger Hampf, “Saf, alışlıldık (analog dedikleri şey) binicilik deneyiminin kaybedilmemesi bizim için önemliydi, ekran ve işletim konsepti o kadar dikkatle davranıyor ki doğal ve tanıdık bir hareket yaratıyor” diye açıklıyor. Yani daha önce Kawasaki Rideology‘de dikkat çektiğimiz konuya geliyoruz.

  BMW her şeyi kontrol altına alıp tehlikeyi engelliyor ama bunu motosikleti sanki siz kullanıyormuş gibi hissettirerek yapıyor…

  BMW bizce işin özünün doğru yakalamış. Sürücüyü teknoloji ile birleştirirken, yapay da olsa (gerçek öyle olmasa da) sürücü sanki kendi kullanıyormuş gibi hissettireceğiz diyorlar 🙂

  bmw-visionnext100-11
  Gelecek öngörülerine göre 20 yıl içerisinde motorlu araçların çoğu özerk olacaklar (kendi kendilerine otomatik pilotla yol alacaklar). Hayat giderek sayısallaşarak çoğunlukla dijital hizmetler tarafından organize edilecek ve hizmetler giderek birbirine bağlı hale gelecek. Her şey birlikte çalışacak diyorlar kısacası.
  İşte tam da burada motosiklet sürmenin bağımsız ve özgür tarafı daha da önemli olacak. Her şey otomatik ve yapay, hayattan koparılmış iken bir şeyleri “bizim” yapıyor olmamız daha da öne çıkacak.
  bmw-visionnext100-12

  Gelecek bölüm: TASARIM GELECEĞE AİT AMA BMW KARAKTERİNDE

  İkinci Bölüm için buraya tıklayınız

  “BMW VISION NEXT 100 – Gelecekteki Motosiklet (1/3)” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Kendi Giden BMW Motosiklet: R1200GS Connected Ride • Motor Hikayesi

  Siz de fikrinizi söyleyin!

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.