BMW M Performans sürüş okulu, kapak görseli

BMW pist eğitimi

İngiltere’de BMW’den pist eğitimi alın

Böyle bir okul varmış. Bu, BMW pist eğitimi okulu. Okul BMW’nin değil, öncelikle bunu söyleyeyim. Bununla birlikte resmi şekilde BMW Motorrad ismini okul sıfatıyla kullanıyor.

Eğer BMW kendi kontrolü dışında bir kuruma bu yetkiyi veriyorsa o iş ciddi demektir… Ben bugüne kadar böyle bir okul olduğunu bilmiyordum açıkçası fakat BMW ismi bana bu açıdan güven verdi.

Eğitimler ve seviyeler

BMW pist eğitimi birden fazla seviyede, yani acemiden profesyonele kadar her düzeyde sürücüye hitap eden eğitimler sunuyor:

  • Birinci Seviye
    Daha önce pist deneyimi olmayan ya da az olan sürücüler için. Elbette ki standart sürücü olan bizler için uygun eğitim bu.
  • Seviye İki
    Az da olsa pist deneyimine sahip, temel (pist) teknikleri öğrenmek ve daha ileri beceriler kazanmak isteyen sürücüler için
  • Üçüncü Seviye
    Pist tecrübesi olan ileri seviye, deneyimli sürücüler için (bu seviye sadece Seviye İki’yi tamamlayan sürücülere açık).

“Sınırlarımı test etmek istiyorum.” diyenler için bir eğitim daha var. Seviye Dört – M Performans eğitimi. Tanıtım metinlerine göre, “yarış pistinde alınabilecek en iyi eğitim” olduğunu iddia ediyorlar. Kısacası yarışma niyeti olanlar için diyebiliriz.

Seviye 4 eğitiminde bire bir özel ders, ayrıntılı video analizi var. Motosiklet olarak S 1000 RR ve 212 beygirlik pist ayarlı M 1000 RR’yi sürüyorsunuz (maşallah!). Bu kurs son derece teknik konuları hedefliyor. Gerçekten yetenekli ve tecrübeli olan sürücüler için uygun bu kursta, üst düzey pist becerilerine ince ayar yapılıyor. “Tur zamanlarını mükemmelleştirmek için saniyenin onda biri kadar fark arayanlar” diyor… Ve tabii ki yalnızca Seviye İki ve Üç’ü güvenle tamamlayan ve uzman eğitmenler tarafından Seviye Dört için onaylanan sürücülere açıktır. Bakın burası önemli, 2 ve 3’ü tamamlamanız yeterli değil. Ayrıca hocaların sizi onaylaması da gerekiyor. Hey maaşallah! 🙂

Eğitmenler kim?

Uzman eğitimciler demiştim. Peki kim bu kişiler? Eğitmen sınıfındaki sürücüler hali hazırda BMW motosikletler ile yarışıyor olan ya da daha önce yarışmış pist sürücülerinden oluşuyor. Yarışmak zaten üst bir seviye. Fazladan bir de okul ve BMW tarafından elenerek seçildiklerini düşünürsek endişe edecek bir şey yok diyebilirim.

Motosiklet modelleri

Eğitimlerde F 900 R, S 1000 R, S 1000 RR, M 1000 RR modelleri sunuyorlar. Açıkçası bunlar çok iyi motosikletler. Kursa motosikletlerin dahil olması tabii ki çok büyük avantaj. Bakım haricinde pist için uygun ayarların da uzmanlar tarafından yapılması senin-benim becerebileceğimiz bir iş değil. Tabii ki bir de buradan ta İngiltere’ye kadar sürmenin zaman ve para maliyeti var. Uçağa bin, hoop oradasın. Büyük kolaylık.

Konaklama

Web sitelerinde bu konuda bir sayfa var. Konaklayabileceğiniz yerleri yazmışlar. Tabii ki başka bir yer seçebilirsiniz ama yer aramak için önce bu noktalara bakabilirsiniz. Sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Fiyat ve katılım şartları

2022 yılı için kurslar 649 £ (859 $) ila 899 £ (1190 $) arasında fiyatlanıyor.

Katılım şartları arasında İngiltere motosiklet ehliyeti de var. Bunu kendileriyle iletişime geçip sormakta fayda var bu arada, ek prosedürle bizim ehliyetlerle de katılmak mümkün olabilir. Sonuçta trafiğe değil piste çıkıyoruz ve pistlerde trafik ehliyeti şart değil.

Donanım ve kıyafet açısından şartlar şöyle: bir veya iki parçalı, fermuarlı deri motosiklet kıyafeti (tulum veya fermuarla birleştirilen alt ve üst), kapalı tür (full face) motosiklet kaskı, pist seviyesi eldivenler ve botlar.

Resmi tanıtım videosu

Daha ayrıntılı bilgi

Eğitimler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız bu sayfaya göz atabilirsiniz (İngilizce).

Güzel bir Sık Sorulan Sorular listesi hazırlamışlar. Sorularınız için de bu sayfaya bakabilirsiniz.

Bu yazı Motosiklet Sürüş Teknikleri kategorisinde yayımlanmıştır. Kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir