BMW CE 02 elektrikli scooter tanıtım

BMW, bisiklet ile motosikleti birleştiren yeni elektrikli aracını tanıttı

BMW CE 04 elektrik scooter böyle sıra dışı bir scooter idi.

Motorrad, elektrikli araçlarını öne çıkarmak için yeni modeller tanıtmaya devam ediyor. CE 04 modelinden sonra şimdi de CE 02 modeli ortaya çıktı.

CE02 motosiklet ve bisikleti birleştiren bir tasarım sunuyor

BMW Motorrad (BMW’nin motosiklet bölümü) elektrikli motosiklet yelpazesini farklı tasarımlarla yapıyor. Tıpkı CE 04 elektrikli motosiklette olduğu gibi, CE 02 de motosiklet ve bisikletin birleşimi mini-bike (ufak motosiklet demek).

CE elektrikli motosiklet modellerinin tasarım anlayışı farklı

Gerek CE 04 gerek CE 02 gelecekten gelmiş gibi. Bu modellerin ortak bir görünüşü var. Sert köşeler, düz uzun paneller ve az katmanlı gövde yapısı. Sele hep düz tahta gibi mesela. Gidonlar yüksek. Tekerlekler büyük.

Bu ortak noktaların sebepleri yeni görünüm ve piyasadaki ürünlerden farklılaşma evet lakin altyapının elektrikli motor olduğunu unutmayalım. Elektrik motoru demek büyük, hantal, ağır bir pil birimi demek. İşte büyük tekerlekten büyük panellere kadar her sonuç bu altyapının ve zorunluluklarının yorumlanışı.

Kısacası CE serisi, performans içermeyen bir elektrikli motosiklet modellerini belirtiyor ve yeni başlayan ya da acemi sürücüleri hedef alıyor. İlginç bir tercih. BMW geleceğe oynuyor fakat bir yandan da acemileri hedefleyerek geleceği garanti altına almak istiyor.

CE 02 nasıl bir elektrikli scooter?

Resmi açıklamada da CE 02’nin daha önce motosiklet sürmemiş gençlere hitap edeceği belirtilmiş. Dolayısıyla iddialı bir gücü yok. CE02 tamamen elektrikli ama BMW, CE 02’yi (scooter diyebiliriz sanırım) pil kapasitesini söylemeden tanıttı. Performans öngörüsünde bulunmamamız için olsa gerek. Bununla birlikte, açıklamada, 119 kg. ağırlık ve tek şarj ile yaklaşık 90 km. menzil ve 11kW güce sahip motor ile 90 km/s azami hız bilgisi verildi. Yukarıdaki iddia karşılığını bu değerlerle buluyor aslında.

CE 02 şehir içini, hız aramayanları, yaşı ufak yeni sürücüleri hedefliyor. Scooter’ın Türkçe karşılığı “kaç-kaç” yani fıt-fıt oradan oraya zıplamayı hedefleyen bir motosiklet türü. Bu yönüyle tam bir scooter. Mevcut scooter modellerinden farkı da bu. CE 02 eskiden farklı, yeni neslin hayat algısına uygun bir model, zemin ve anlayış.

CE 02 kimleri hedefliyor?

BMW CE 02

İçerisinde kaykay taşıma alanı da var CE 02’nin! Bu bir tasarım özelliği midir bilemiyorum 🙂 ama fazla genç bir özellik olduğu belli. Aşırı basit bir görünümü var. Fakat beklediğimden de büyük. Tıpkı arka taraftaki kayış kasnağı gibi… Garip demeyeyim hadi ama alışıldık bir görünüm olmadığı kesin.

Performans 15 inçlik jantlara, önde ve arkada disk frenlere emanet. Büyük tekerlekler konforlu sürüş, iyi yol tutuş, etkin frenleme demek. Buna karşın yine büyük tekerlek performans aranmadığında kullanışlı olur. Acemiler demiştik değil mi? Görünen o ki elektrikli motorun yüksek ve her an hazır gücü büyük tekerleklerle dengelenmeye çalışılmış.

BMW CE 02’yi konsept tasarım olarak tanıttı. Üretileceğine dair bilgi yok henüz. Ancak, CE 04’ün 2022 yılında 16’000 USD fiyatla piyasaya gireceğini biliyoruz. Galiba CE 02 üretim kararı piyasanın CE 04’e vereceği tepkiye göre verilecek. Bence üretilir; hissiyatım o yönde.

Markanın kendi tanımına göre BMW CE 02 elektrikli scooter: “Ne klasik motosiklet ne de scooter.”. Bu tanım, “CE 02 ile daha önce motosiklet kullanmamış gençleri hedefliyoruz.” açıklamasını destekleyici nitelikte. CE 04 gibi CE 02 de tamamen elektrikli olacak ve boyutu itibarıyla BMW CE 02 elektrikli scooter ilk kez “motorlu araç” kullanacak gençler hedefine daha uygun konumlanmış oluyor.

Teknik özellikler

BMW, CE 02 için pil ayrıntılarını açıklamadı. Bununla beraber, tek şarjla 90 km. menzili olduğunu açıkladılar.

BMW CE-02

Diğer teknik bilgiler ise şöyle:

  • 11kW’lık bir kayış tahrikli elektrikli motor var,
  • Azami hız saatte 90 km.
  • 15 inç ön ve arka jant ölçüleri,
  • Disk frenler,
  • Toplamda 120 kilogram ağırlık

Teknik gariplikler

CE02 kavramsal bir araç tamam ama paylaşılan fotoğraflarda ayaklık olmaması biraz fazla iddialı gibi 🙂

Dikkatli bakarsanız ayakların yan olarak monte edilmiş kaykay üzerinde olduğunu görüyorsunuz. Tamam motosiklet kullanmayan gençler hedefleniyor lakin kaykay kullanıcı oldukları kesin mi ki? Neyse, biraz değişik bir kafa bu CE 02 kafası demek ki.

Gerçi sürücünün sırtında taşıdığı bitki de garip bir fikir. Kim bilir, belki de CE 02’nin bitki gezdirmek için ideal olduğu fikrini aşılamaya çalışıyordur BMW 🙂

Şaka bir yana başka gariplikler de var bu fotoğrafta. Arka teker merkezindeki kayış kasnağı (arka çark muadili) tencere kapağı gibi duruyor. Sürücünün oturduğu yerden arta kalan kısım ise çok ufak. Görülen o ki CE02 artçı için yer sunmayacak? İşin ilginci sele için yer var ama sanki özellikle kısa tutulmuş gibi…

Kaynaklar ve ilgili sayfalar:

Görüldü: Engadget.com

Bu yazı Motosiklet Tanıtım kategorisinde yayınlanmıştır; kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?