Asil ve şık: KTM Duke 390 café racer

Hindistan’dan gelen custom 390

KTM Hindistan’da çok hızlı büyüyor. Avusturyalı marka son bir yılda %25’in üzerinde bir artışla 64’000 adet motosiklet sattı. Pazarın en güçlü markaları Hero ve Bajaj’ın baskın olduğu pazar için ciddi bir başarı. Aynı zamanda Hindistan’ın en ünlü özel yapım motosiklet atölyesi olan Rajputana Customs, en güzel Duke’lerden birisini yaptı, hem de café racer tarzında.

KTM Duke 390’dan café racer?

Kurucu Vijay Singh: “Hindistan’da 390 Duke kahve yarışçısı (café racer) yoktu, bu yüzden bir tane yapmaya karar verdik.” diyor. ” ve “2015 Duke üzerine çalıştık.”

Özel yapım KTM’lerle genel eğilim, motosikletin klasikleşmiş keskin KTM görünümünden sıyırmaktır 🙂 KTM’lerin teknik tarafından kimsenin şikayeti yok çünkü, bu aletler piyasanın en iyilerinden. Ama iş custom yapıp daha retro daha klasik bir görünüm istendiğinde KTM’nin kendine özgü, sert, keskin hatlarından sıyrılmak gerçekten zor.

Neler yapmışlar?

Rajputana, 390 café racer projesinde motoru ve süspansiyonu olduğu gibi bırakmış. “KTM fabrika çıkışında zaten fazlasıyla şık teslim ediyor bu kısımları.” diyor. Motorun rahat nefes alıp-vermesini sağlamak için serbest akışlı bir egzoz sistemi var. Ancak asıl yoğunlaştıkları çaba motor bloğunun üst tarafı olmuş. Düşük karbonlu çelikten el yapımı yeni bir depo, kuyruk ünitesi ve kaporta parçaları yapmışlar.

Depoyu sıfırdan yapmışlar. Efsane haline gelen 2007 Yamaha YZF-R1 modelinden ilham aldıkları depo 390’ın görünümüne taban tabana zıt. Yine de motosikletin son görünümünde merkez konumda. Gözler depoya odaklanıyor ilk bakışta ve çok güzel görünüyor. Sis farları doğrudan depoya bağlı. BMW GS’den almışlar sis farlarını. KTM gösterge grubunu olduğu gibi tutmuşlar ama yerini değiştirmişler. Biraz da kablo işi yapmışları gerekmiş göstergelerin yeni yeri için. Snake Skins marka tank pedleri, daha da saldırgan hale gelen sürüşü dizginlemek için yerlerini almış:)

Arka iskelet (şase) o kadar başarılı ki sanki Kiska tasarlasa bu kadar olurdu. Bu arada Kiska KTM haricinde saygın birçok marka için tasarımlar üreten bir marka. Şekli dışında arka tarafın rengi de çok başarılı bana kalırsa. Café racer tarzında çarpıcı renkler kullanılır genelde ama Rajputana dikkat çekmek yerine asil ve şık bir görünümü tercih etmiş. İyi ki de öyle yapmış, bu 390 geçekten farklı duruyor.

Tasarım süreci

Tasarımı dijital ortamda yaparak başlamışlar işe. Gövde hatları ve oranlar bilgisayar ortamında oturtulunca üretime geçmişler. Bu yaklaşım, parçaları üretmeden önce boyutları ve eğimleri gibi tüm ayrıntılara sahip olmalarını sağlamış. Diğer yandan da istedikleri tüm değişiklikleri önceden yapıp, neyin nerede olacağını, çıkabilecek tüm sorunları da görmüşler. Mesela kuyruk altı şasi için farklı bağlantı noktaları kullanmışlar ve montaj deliklerini orijinal yerlerinden farklı noktalara taşımışlar ve parçayı üretirken halletmişler.

Kuyruktaki LED aydınlatma beş parça ve yine özel yapım akrilik muhafaza içine yerleşmiş. Sonuç o kadar başarılı ki fabrika çıkışı arka fardan daha güzel.

Metalik boya sade tonlarda seçilmiş. Görünümü zarif ve şık. Alt kısmın siyah rengiyle uyumlu olan altın sarısına yakın ton, Duke 390’ın bambaşka bir havaya bürünmesini sağlamış.

Aynı ruh jantlarda da görülüyor. Özgün 17″ jantlar yerine daha önceki projelerinden ellerinde bulunan Triumph Bonneville jantlarını kullanmışlar. Ve bu jantlar düz (slick) lastiklerle çok güzel görünüyor.

Jant, lastikler ve frenler?

Triumph jantlarını uydurmak için dökme alüminyumdan bu motosiklete özel jant göbekleri yapmışlar. Lastikler, sıcak iklime uygun olarak, çabucak ısınan, önde 140 ve arkada 190’lık Pirelli Diablo Supercorsa SC serisinden. Yarış lastikleri, motosikleti her zaman daha iyi gösteriyor, haklılar.

Mükemmele yakın fabrika çıkışı KTM fren diskleri ve kaliperleri tutmuşlar. Bununla birlikte elcikleri ve performansı arttırmak için fren merkezi Brembo radyal birimle değişmiş. Gelinen noktada fren hissi çok iyileşmiş ve duruş mesafesi azalmış.

Önden görünüş slick lastik dolayısıyla saldırgan. Bununla birlikte kafanın görünümü neredeyse sevimli. İkisi arasındaki yuvarlak sis farları bir tık geride derinlik katıyor resmin bütününe. Bana göre Rajputana 390’ın en zayıf tarafı önden görünüşü. Kesinlikle kötü değil ama yan ve arka görünüşe göre biraz fazla sade kalmış ön kısım.

Rajputana, fabrika ile özel yapım dünyasın çok başarılı şekilde bir araya getirmiş. Yaptıkları Duke 390, KTM ruhunu taşımaya devam ederken tamamen kendine has bir görünüşe sahip. Özel yapım motosikletler arasında farklı olmayı bilen ve bunu kendi tarzıyla yapan nadide çalışmalardan birisi bu Duke 390. Rajputana’ya tebrikler…

Rajputana’yı takip etmek isterseniz bu bağlantılar işinize yarayacaktır: Rajputana Customs | Facebook | Instagram

Bu yazı Motosiklet Acemileri İçin, Püf Noktası kategorilerinde yazıldı. Kategorilerinin diğer yazılarını kategori isminin üzerine tıklayarak görebilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version