İçeriğe geç
Ana Sayfa » Blog » Güncel » Verge TS en iyi elektrikli motosiklet mi?

Verge TS en iyi elektrikli motosiklet mi?

  Verge TS modeli bu güne kadar gördüğümüz diğer elektrikli motosikletlerden açık ara farklı bir model. Teknolojik olarak hayli farklı yenilikleri var tamam. Fakat benim ilgimi çeken tarafı arka teker içinde bulunan sabit motoru.

  Hemen elektrikli motorun güç değerlerine bakalım:

  • Güç: 80 kW
  • Tork: 1’000 Nm
  • Menzil: 300 km. şehir, 200 km. otoyol menzili (ön görülen)
  • 0-100 Km/saat süresi: 4 saniyenin altında

  Bu tablo bize gösteriyor ki Verge TS çok iddialı bir model. İlk olarak 1000 Nm’lik torku bir konuşalım. Bu çok çok abartılı bir değer. Şöyle anlatayım: dört kişilik bir otomobilin benzinli ya da dizel motorunun 200 Nm torku yok!

  Dolayısıyla bu 1’000 Nm değeri açık şekilde pazarlama hamlesi. O torku yola aktaracak bir yol bilmiyoruz henüz insanlık olarak. Buradaki mesele, elektrik motorunun güç üretiminin ve değerlerinin benzinli motorlardan farkı. Evet motor gerçekten 1000 Nm üretiyor ama bildiğimiz motorlardaki gibi değil. Tekraren: 1’000 Nm değeri açık şekilde pazarlama hamlesi.

  Fakat yine de Verge TS’in güç eksiği olmadığı ortada.

  İlginç elektrikli motor

  Verge, aynı zamanda ilk tam tümleşik (entegre) motora sahip motosiklet modeli.

  Bildiğiniz üzere elektrik motorlarında zincir, kayış, yağ veya filtre yok. Verge’in teknolojisi bu kolaylıkları bir adım daha öteye taşıyor göbek motoru ile. Daha az parça, daha az sorun. Değişik bir tercih ama sorunsuzluk anlamında güzel çözüm.

  Gerçek menzil

  TS sadece görünüş olarak iddialı değil. 20,2 kW/saat pili ile kendi üretimleri ve 300 km. menzile sahip. Bu rakam, benzinli motosikletlerle eşit olduğu için önemli.

  Menzilden hemen sonra dolum süresi geliyor tabii ki. Benzinliğe uğramamız gerekirse her şey dahil yirmi dakika kadar bir süre harcıyoruz.

  TS, DC (doğru akım demek), 15 dakika dolum ile 100 km. menzil kazanıyor.

  Fakat her yerde özel, yüksek şarjlı dolum tesisi olmadığına göre, standart priz ile doluma bakalım. Makinenin üzerindeki dolum (şarj) birimi ile yapılan dolum, tam şarja 4,5 saatte ulaşıyor.

  İşler işte burada değişiyor. Menzil tamam ama hala doldurma sürelerinde, elektrikli motosikletler geride. Bir sonraki nesilde de bu mesele çözülecektir.

  Verge sıfırdan elektrik alt yapısı ile tasarım yaptığı için en güncel üretim ve malzemeler ile üretiliyor. Bu, 247 kg.’lık ağırlıkta farkını gösteriyor. Hafiflik ve düşük ağırlık merkezinin birleşimi, TS’yi iyi bir otoyol aracı yapmak dahil her sürüş tarzı için uygun hale getiriyor.

  Fotoğraf galerisi

  Verge TS en iyi elektrikli motosiklet mi?

  Hayır. En iyi demenin zorluğu bir yana, elektrikli motosiklet teknolojisi çok hızlı gelişiyor. Bu gün en iyi dediğimiz motosiklet kısa sürede tahtından inebilir.

  Fakat şu bir gerçek, Verge TS modeli ile her seviyede en üst standartları yakalamış hatta belirlemiş diyebilirim.

  İlgili bağlantılar

  https://twitter.com/fcfanboy/status/1495717662080573441?t=zA6-tQdmzGW9O8cGluvj_Q&s=09

  Sürüş videosu

  Fiyat ve diğer bağlantılar

  VERGE TS modelinin yurt dışı satış fiyatı: 24’990 €. Türkiye’de ek vergiler ile kaç lira olur tahmin etmek bile istemiyorum.

  Daha fazla bilgi için Verge elektrikli motosikletlerin web sitesi: vergemotorcycles.com

  Bu yazı Motosiklet Tanıtım ve Motosiklet Haberleri kategorilerinde yayımlanmıştır.

  Siz de fikrinizi söyleyin!

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Exit mobile version