Sena ismiyle tanıtılan ‘akıllı kask’, çevre gürültüsünü (aynen gürültü engelleme (noise-cancelling) teknolojisine sahip kulaklıklarda olduğu gibi) süzerek daha huzurlu bir sürüş sağlıyor.

Gelelim bizi neden ilgilendirdiğine. Bildiğiniz gibi rüzgar gürültüsü sürüşlerimizde bize etki eden ciddi bir sorun. Bu konuyla ilgili daha önce şu yazımızı (tıklayın açılsın) yazmıştık. Dolayısıyla rüzgarın bizi yormasını engellememiz ve kulaklık (tıkaç) takmamız gerekiyor, biliyorsunuz. İşte türünün ilk örneği bu kask, yakın gelecekte yaşayacağımız rahatlığın da habercisi. İlk ürünü olduğu için pahalı şimdilik evet lakin zamanla ucuzlayacak ve hatta çin malı olanları da çıkıp ayağa düşecektir 🙂


O sebeple gelin bu iş nasıl oluyor, ne işimize yarayacak bir bakalım, buyurunuz:

Rüzgar Gibi Sürün, Rüzgar Sesi Duymayın, Nedir Bu Gürültü Engelleme Denen Şey? 

Görüldüğü gibi ses engelleyici kaskın diğer kasklardan boyut ve görüntü olarak bir farkı yok.

Dışarıdan gelen sesi algılama ölçme, aynısını ters yönde üreterek yayma ve gürültüyü yok etme olarak özetlenebilir. Karışık oldu değil mi? O halde daha da ayrıntılı anlatalım ki anlaşılsın.

Bildiğiniz üzere ses dalgalar şeklinde yayılır. Dalgaların bir özelliği de başka bir dalga ile karşılaştıklarında kırılmalarıdır. Bunu denizde görmüşüzdür, birbirine çarpan iki dalga birbirini sönümler (yani zayıflatır, kudretleri oranında birbirlerini ufaltır, yok ederler), işte ses dalgaları da böyledir.  Yani tam zıt yönde bir dalga üretebilirseniz, karşıdan gelen dalgayı yok edebilirsiniz.

Yada daha da basite indirgeyelim olayı. Sol eliniz gürültü dalgası olsun, sağ elinizde gürültü engelleme teknolojisi. Şimdi sol elinizi sağa götürürken sağ elinizi ona doğru götürün. Buluştuklarında ne olacak? Birbirlerine çarpacak ve durduracaklar değil mi?

İşte bu sistemler de böyle çalışır. Bir mikrofonla dışarıdan gelen sesi ölçer ve aynısını hoparlörle üreterek tam zıt yönde yayar. Peki nasıl olabilir, ses çok hızlı değil mi? Evet hızlı ama elektrik kadar değil. Elektrik (elektronik) neredeyse ışık hızında aktığı için sesten çok daha önce çalışır ve ses mikrofondan kulağa gelene kadar elektronik sistemler aynısını algılayıp üretip karşı yönde yayın yapmış olurlar.


Akıllı Gürültü Kontrol Sistemi

Bu elektronik sistemdeki bir diğer olasılık da, her sesi engellemiyor oluşu. Siren seslerini (ambülans, polis gibi), trafik sesini ve en önemlisi devir sesini duymanızı sağlaması.

Sonuçta sistem dıştan gelen sesleri inceliyor ve dört farklı mikrofondan derlediği veriyle sadece kask gürültüsünü kesiyor. Akıllıca değil mi?

Etrafınızı kaskı çıkarmadan duyun

Çevre Sesleri Modu

Bununla birlikte bir de Çevre Dinletme kipi (modu) var. Mesela mola verdiğinizde ya da bir yerde durduğunuzda, bu benzinlikte, bu işleve alıyorsunuz ve kaskı çıkarmadan her sesi duyabilir hale de geliyorsunuz. Daha da iyi değil mi?

O halde yakın gelecekte akıllı kaskların yaygınlaşmasıyla iki konuda rahatlayacağız:

  1. Gürültü Engelleme
  2. Trafikte seyir halindeyken önemli sesleri duyma (ambülans/korna vs.)
  3. Kaskı çıkarmadan çevresel sesleri duymada kolaylık

Gelecek daha rahat sürüşleri getirecek gibi, ne dersiniz?

Daha fazla bilgi için resmi web sitesi burada (https://www.sena.com/motorcycles-powersports/smart-helmet)

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir