İçeriğe geç
Ana Sayfa » Motosiklet Tanıtım » Scooter ve Eğitim

Scooter ve Eğitim

Scooter eğitim ve motosiklet davranışlarının temellerini anlamak-öğrenmek için ideal bir araç. Bir süredir iş için 50 CC.’lik kaç-kaç (scooter) kullanıyorum. Acemiler için işe yarayacak birkaç tüyo biriktirdim. Bu yazının konusu da eğitim amaçlı kullanabileceğiniz bu tüyolar.

 1. Gaz Hassasiyeti
  Gaz hassasiyeti acemiler, özellikle büyük motosiklet kullananlar için oturması uzun süren, hakimiyeti zor sağlanan özelliklerden bir tanesi. Fakat 50’lik bir motosikletle ve özellikle dar manevralarda gaz açmayı öğrenmek, 50’lik kaç-kaç ile daha tehlikesiz ve daha kolay. Üstelik bunu yaparken fazla güç tehlikesi de yok 🙂 Aynı şey viraj çıkışındaki destek gazında da geçerli. Ufak (hafif) kasa, fazla olmayan güç ile çıkıştaki gazı ve çekişi hissetmek daha kolay.
 2. Beden Kontrasını Öğrenmek
  50 cc.’lik motosiklet o kadar hafif ki yönlendirme ya da viraj için gidon kullanılmıyor neredeyse. Yani gidon itmek yada kontra basmak gibi bir şey söz konusu değil. Buna karşılık bütün dönüşleri ve aşağı yukarı bütün sürüşleriniz boyunca yönlendirmeyi tamamen vücut kontrası ile yapıyorsunuz.
 3. Kıvraklık
  Aralardan geçmek ya da hassas yönlendirmeler için düşük cc.’li kaç-kaç öğrenmek için doğru zeminmiş, bunu farkettim. Hep şunu söyledik: “Vitesli motosiklete geçeceksen kaç-kaç doğru başlangıç türü değil.”Acemi için doğru olsa da bu defa başka bir şey söylüyorum. “İlk acemiliği atlattıktan sonra scooter ile bu bahsettiğim dinamikleri anlamak daha kolay olabilir.”
 4. Arka Freni Ezme, Gaz Kontrolü ve Yavaş Sürüş, Yavaş Manevra
  Yine bir hafiflik ve ufak hacim faydası ile bu beceriyi de scooter ile geliştirmek çok daha kolay. Birinci sebebi otomatik vites ile arknfrenezmek daha kolay. Yarım debriyaj ve ara gaz hakimiyetine gerek yok, o yüzden şasinin ve motosikletin tepkilerini daha iyi algılıyorsunuz.

Gelelim 50 cc’lik Motosiklet Nasıl  Sorusuna

Scooter eğitim için iyi dedik ama tabii ki fazla düşük cc.’nin yetersizlikleri de var. Her şeyden önce, 50 cc. bir motosikletin, kararlı ve ciğerli (canlı) olarak çıkabileceği sürat 50-60 kilometre civarında. Bu sürat ise akan trafikte yavaş kalıyor ve dolayısıyla herkes devamlı üzerinize kırıyor sizi sıkıştırıyor ya da korna çalıyor (şayet acemi iseniz ve yol stratejilerini bilmiyorsanız, şeridi doğru kullanıp doldurmuyorsanız). Benim kullandığım 50 cc, ateşlemesi ve beyni modifiye edildiği için 70 kilometre sürate rahatlıkla çıkıyor ki buna da trafikte seyir etmek için alt sınır diyebiliriz. Yine de biraz açık yolda diğer tüm araçlar sizden daha hızlı o yüzden panik safhasını geçmiş sürücü olmadığınız sürece trafiğe 50’lik ile çıkarken dikkat etmekte fayda var.

Yani 50 cc.’yi size sadece anayol harici sokaklar, yazlık yerler gibi trafiğe çıkmayacağını alanlarda tavsiye edebilirim.

Trafik Seyir Tavsiyeleri

Ve yine hatırlatmak isterim ki ufak olduğu için, şerit, şerit içerisinde çizgi yolun bütününü kullanma ve doldurma, yol stratejileri kavramları devamlı şekilde uygulamanız lazım. Zira bu kadar küçük bir taşıtı devamlı yok sayma ve üzerinden geçme tavrı var 🙂

Bu arada bir ilave daha, bu sınıf B sınıfı ehliyetle, motosiklet ehliyetine ihtiyaç duymadan sürebileceğiniz bir sınıf 50 cc. sınıfı.

Alıştırma Yapmak İçin Yazı Tavsiyesi

U Dönüşü

Bu yazı Sürüş Teknikleri ve Acemiler İçin kategorilerinde yayınlanmıştır.

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version