İçeriğe geç
Ana Sayfa » Blog » Püf Noktası » Motosiklet ve Güneş Gözlüğü

Motosiklet ve Güneş Gözlüğü

Motosiklet güneş gözlüğü hepimiz için dert :). Özellikle güçlü güneşin olduğu ülkemizde güneşten sakınmak zorunda kalıyoruz. Ve de motosiklet için güneş gözlüğü konusuna geliyoruz:

Güneşe Karşı Çözümler

Koyu renk vizör iyi gibi dursa da koyu olmaması lazım, zamanında bir arkadaşımın kaskını almıştım ve özellikle akşamları, güneş batarken görüntümü engelliyordu. Gece zaten olacak iş değil koyu vizör. Dolayısıyla koyu vizör akşamları değişmeli, e ozaman da çantada vizör taşımak lazım çiziliyor falan; velhasıl hiç de pratik değil koyu vizör.

Kask Icon güneş vizör sağ ön

Vizör söküp takmamak için tavsiyem tabii ki iç vizörü olan kasklar.

En pratik, en işlevsel olan çözüm bu. Hem maksimum güneş koruması sağlıyor, hem de çepeçevre olma avantajı var. Yukarıdan gelen güneşi de engellemesi ise çok iyi.

Geniş vizör varsa da vizörün en üst kısmını (mesela bir parmak genişliğinde) bant, vinil, çıkartma gibi bir şeyle kapamak da işe yarıyor.

Bu arada hazır kasktan laf açılmışken, enduro kasklardaki siperlik gördüğüm en etkili güneş çözümü. Sürat yapmayan arkadaşlarımız için akıllarda bulunsun.

Gelelim gözlüğe

 • Arka tarafı (kulaklık tarafı) ne kadar ince olursa o kadar iyi.
 • (üstten bakınca) düz değil, yuvarlak gözlükler çok daha etkili. Güneş tam tepedeyken düz gözlükle alnım arasından giren güneş yine rahatsız ediyordu beni normal güneş gözlüğümü taktığımda.

Motosiklet için ucuz, kavisli, çizilse de, kaybolsa da üzülmeyeceğim güneş gözlüğü benim için ideal motosiklet gözlüğüdür.

Örnek

Uvex x-fit türü gözlükler

Neden iyi bulduğuma gelince:

 • Ucuz. Fiyatlarına buradan bakabilirsiniz.
 • 23 gram, çok hafif
 • %23 gri PC cam ile güneş koruması
 • Uvex supravision excellence kaplaması ile:
  • buğu önleme ve
  • kimyasallara ve çizilmeye karşı dirençli

Güvenlik Uyarısı

 • Alacağınız gözlük UV koruması tabii ki yapsın ama Yansıma engelleyici özelliği olmasın. Yansıma engellerse yoldaki ufak su birikintilerini, asfalt parlamasını görmenizi zorlaştırır.
 • Akşam, güneşin battığı saatlerde vizörü açın (karartması var ise) ve güneş gözlüğünüzü çıkarın. Araştırmalar en çok bu saatlerde görüş sorunu olduğunu gösteriyor

Bu yazı Püf Noktası kategorisinde yayınlanmıştır. Kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayınız

Önerilen yazı

Sonuç

Motosiklet için hangi gözlük uygun?

motosiklet-güneş-gözlüğü-4

Ucuz, arka tarafı (kulaklık tarafı) ince, (üstten bakınca) düz değil, yuvarlak gözlükler çok daha etkili.

Motosiklet güneş gözlüğü uyarısı?

motosiklet-güneş-gözlüğü-1

Alacağınız gözlük UV koruması tabii ki yapsın ama Yansıma engelleyici özelliği olmasın. Yansıma engellerse yoldaki ufak su birikintilerini, asfalt parlamasını görmenizi zorlaştırır.

Vizör mü güneş gözlüğümü?

uvex-güneş-gözlüğü

Kesinlikle gözlük. Vizör takıp çıkarmak olacak iş değil…

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.