En güzel scooter: NMOTO Golden Age

Modern ama altın çağın modelleri kadar güzel scooter

Golden Age, altın çağ demek. Eskilerin asr-ı saadet dedikleri, büyülü zamanlar. Her şeyin daha lezzetli, daha keyifli olduğu rüya gibi güzel zamanlar. İkinci Dünya Savaşı sonrasında hakim olan özgürlük duygusu, başarının gururu ve sınırsız büyüyen ekonomi sayesinde çok kolaylaşan yaşam şartları, altın zamanlar olarak anılıyor. Bu dönemde, özellikle Avrupa’da, Vespa ve benzerleri çok ünlü olmuş ve tasarımda güzellikte zirveye çıkılmıştı. İşte Golden Age o zamanları hatırlatan bir görünüm vaat ediyor bizlere.

Golden Age bir skutır modeli mi?

Golden Age aslında bir motosiklet değil, bir görünüm (kaporta) kiti. Parçalar, montaj talimatları, civatalar BMW C 400 X’e uygulanmaya hazır şekilde satışa sunuluyor.

Görsellere kanmayın, kitler boyasız olarak teslim ediliyor. İlginç değil mi fakat o kadar güzel ki yine de değer dedirtiyor. NMOTO akıllıca bir hamle yaparak özel kalmasını sağlamak için bu kiti sadece yüz adet yani sınırlı sayıda üretmeye karar vermiş. Bu başarılı bir satış stratejisi olduğu kadar Golden Age’in koleksiyonluk bir model olmasını da garanti altına almış şimdiden.

En güzel scooter dedim çünkü -önden görünüşü hariç tutuyorum şimdilik- her noktasını çok beğendim! Sele şekil olarak, renk olarak çok çok şık… Sele arkasındaki parça da arka tekerleri örten çamurluk da oranlar da boyutlar da çok güzel duruyor.

Ön tarafta ise itirazı çok net: eşek kadar BMW böbreği… Ben 90’lı yıllarda genç oldum ve o zamanın tasarımlarını çok daha estetik buluyorum. BMW böbreği büyüte büyüte, abuk bir görünüşe sahip oldu. Nmoto, biraz da bakar bakmaz BMW olduğu anlaşılsın için yapmış olsa gerek ama tasarımın kalanıyla uyum içerisinde olduğunu söylemek güç. Biraz daha küçük olsaydı keşke diyeyim ve bu konuyu kapatalım.

Fiyatı ne?

Kit fiyatı 7900$. Fiyat yüksek zira bu bedel, temel alınan C400X kadar ödeme demek. Kaldı ki daha boya masrafı var… Kısacası hayli pahalıya geldiği ortada. Eder mi o kadar? Dünya üzerinde sadece yüz adet olacağı için bu fiyatı eder diyorum.

İlgililer için teslimat 2021 Ağustos ayında başlayacak. Ön sipariş için 3.950 $’lık, iade edilebilir bir depozito alıyorlar.

Alır mıydım? Şayet kaç-kaç kullansaydım evet. En güzel scooter derken samimiydim çünkü, gördüğüm en güzel scooter bu. Ha o kadar paran var mı derseniz tabii ki yok ama maksat tarafımız belli olsun 🙂 Scooter büyük kolaylık olsa da ben hafif naked ya da ufak enduro modelleri şehir için daha rahat buluyorum. Neden derseniz, motosiklet kavramı benim için, bacaklarımın arasında depo olması demek. Bir şekilde rahatsız buluyorum fakat tabii ki bu benim alışkanlığım.

Peki BMW C 400 X nasıl bir scooter?

C 400 X şehirli bir kaç-kaç. Anahtarsız giriş, standart olan ısıtmalı koltuk ve ısıtmalı elcikler var. BMW Motorrad Connectivity adındaki sistem de ekstra değil; bu sistemle Bluetooth üzerinden navigasyon, çağrı yönetimi ve müzik desteği var. ABS ve ASC ve TCA güvenliği yüksek seviyeye çıkarıyor ve onlar da standart.

Sıvı soğutmalı, tek silindir, 350 cc. motor 7.500 dev/dk.’da 34 beygir (25 kW) güç ve 6.000 devirde 35 Nm tork üretiyor. Azami hızı 140 km. olan C 400 X, CVT şanzımanlı. Önde 120/70 R 15, arkada ise 150/70 R 14 tekerler var. Frenler ise önde 265 mm. çapında çift diskli ve 4 pistonlu. Arkada ise tek disk var. 265 mm. çaplı tek pistonlu. Her iki fren BMW Motorrad ABS’ye sahip. Koltuk yüksekliği, yüksüz halde 30,5 inç yüksekliğinde. Yüksüz ağırlık, tam dolu yakıtla 204 kg. ve 12,8 litrelik bir depo var.

Bu yazı Motosiklet Tanıtım kategorisinde yayınlanmıştır; kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgilenenler için Nmoto Golden Age sayfası burada (tıkla)


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version