MOTO MUCCI HUSQVARNA TE 570 özel yapım motosiklet

Çok amaçlı bomba: HUSQVARNA TE 570

mucci - 1978-honda-cx500-4

Husqvarna custom motosiklet için giderek artan bir ivmeye sahip. Moto Mucci de çok güzel bir Husky çalışması ile sahnemizde bu defa. Dave Mucci daha önce de ilk icraatı CX500 ile ses getirmişti. Honda’nın ikiz V motoruyla yaptığı tasarımla kendini ispatlayan Mucci: “Çok da iddiası olmayan, düşük bütçeli, bir turlayıp geleyim türü bir motosiklet yapmak istemiştim.” dediği “iddiasız” motosikleti ile ünlü olacak kadar kabiliyetli.

Dave’in başarısı tabii ki tesadüfi değil; kendisi endüstriyel tasarım diplomalı. Şu da bir gerçek ki Dave lezzet sahibi bir göze ve bakışa sahip.

Sitedeki Husqvarna yazıları için buraya tıklayabilirsiniz

CX sonrasında atölyesi Moto Mucci’nin müşterilerle dolmasına şaşırmamak lazım. Davve yoğunluktan şikayetçi değil ama sıkı çalışırken de kendisine bir model daha yapacak zamanı ayırmakta zorlanmış. Fakat bu defa daha çok zaman ayırdığı, daha büyük harcama yaptığı ve en önemlisi biriktirdiği bir çok fikri uyguladığı bir model bu.

TE 570’nin ana fikri araziye ve dolayısıyla her şarta uygun bir motosiklet olmasıymış. CX Şikago sokaklarında gezinmek için yapılmıştı fakat şimdi Portland gibi arazi sürüşlerine uygun bir coğrafyada yaşıyor yani ihtiyaçlar ve sürüş şartları değişmiş durumda.

“İşlerim daha azla yetinen, daha sade bir tarza evriliyor ve Husqvarna TE 570 uygun altyapıyı sunan bir model olarka öne çıktı.” diyor Dave. “Husqvarna’nın süsten, gösterişten uzak tasarımına sahip, günümüzün en arı-saf-sade altyapısı bu:

Sade, saf ve basit

Tek silindir, marş motoru yok, akü yok, orta sehpa yok, hatta direksiyon kilidi bile yok.

Bütün ana parçalarda çelik yerine alüminyum kullanan Husqvarna, krank dengeleyici mili bile sökmüş. Sonuç: su soğutmalı, aşırı titreyen 55 beygir ve 118 kilogram ağırlık.

Altı vitesi ve sürüş karakteri ile kötü yollarda bile deli gibi giden bir motosiklet.

“Fabrika çıkışı hali plastikle doluydu. Bunları söktükten sonra kafamda motosikleti baştan tasarlamaya başladım. Husqvarna’nın TE altyapısı arazi ağırlıklı, ben de kafamda ve bilgisayar üzerinde arazi ve asfalta uyumlu olacak tasarımları denemeye başladım.

Süpermoto karakteri için her iki tarafta da 17″ teker seçilmiş ve alçaltma yapılmış, ön disk de büyütülmüş. 2001 model TE 570 Shinko 705 tekerleklerle 320 mm.’lik ön fren diskine kavuşunca iş daha ciddi değişikliklere gelmiş.

Plastik depo istenmediği ama çelik de ağır olduğu için CR360 model bir Husqvarna’dan alüminyum depo alınmış. Değişen depo radyatörlerin de yerinin değişmesini gerektirmiş. Dave Mishimoto marka tek radyatörle işi çözmüş ve sıradışı bir yer seçmiş 🙂

Arka tarafa doğru da birkaç mühendislik numarası sergilenmiş, motosikletin görsel merkezini oluşturan sele ve depo altı alt çerçeve elde yapılmış. Bu değişiklikle sürücü biraz daha ön tarafa alınmış, bu da daha kontrollü bir sürüş ve arka teker önünde görsel bir ferahlama sağlamış: “Bu çözüm, aynı anda bir çok diğer parçanın da yerleşim ve montaj sorunlarını çözmüş oldu.

Egzoz da estetik şekilde sele altına alınmış. Egzozun bitişi ile selenin açısının örtüştüğünü gözden kaçırmayın, çok güzel bir çözüm… Renkler de motosikletin dengeli ve sade görünümü için doğru tonlarda kullanılmış.

Nitelik ve tarz tesadüf değildir

Her şeyin bu kadar uyumlu olmasının sebebi Dave’in yeteneği değil; eğitimi. Endüstriyel tasarım mezunu olan Dave her şeyi önce kağıda çizerek başlamış işe. Çizdikçe sorunları görmüş ve mühendislik yaklaşımla bütün parçaların sorunlarını çözdükten sonra sayısal ortama geçmiş (tıpkı eski mühendisler ve mimarlar gibi). Bir sonraki adım bilgisayarda son görünümü oluşturmak olmuş ve dükkanın duvarına asmış çıktıyı. Sonrasında da metal parçalar için üretime geçerek devam etmiş.

“Bir çok bileşeni önce CAD’de çözdüm. Çizerken açıları ve eğimleri oturtmuş olmam beni gereksiz denemelerden kurtardı ve yeni parçaları üretirken hata yapmamı da en baştan elememi sağladı.”

Değişiklikler sadece görsel tarafta olmamış. Motorun sıkıştırması arttırılmış ve Surflex marka debriyaj seti eklenmiş. Çelik egzoz ve K&N filtre ilavelerini beslemek için de Dell’Orto karbüratörün akışı arttırılmış.

Motosikleti alçaltmak için de hesap-kitap yamış Dave. Kendi ağırlığına, kanyon sürüşlerine uygun ayar için motosikleti alçaltmış. On santim kadar alçalma olmuş ve kalan yirmibeş santim servis yolları için yeterli olmuş. Ön tarafta Öhlins marka, Ninja ZX-10R’dan alınma gidon amortisörü var 🙂 Sele yüksek yoğunluklu süngerden yapılmış.

Tüm bu değişikliklerden sonra Husqy570 hem güzel görünen hem de deli gibi giden bir motosiklet olmuş. Dave: “3500 kilometrelik deneme sürüşünden sonra 570 hafif, sağlam, teker yapmayı çok seven bir motosiklet olduğunu kanıtladı. Portland için uygun ayarlara sahip ve buraları evi olarak görüyor. Artık sipariş almaya başlayıp müşterilerim için üretmeye başlayabilirim.

Teknik özellikler

 • 1973 model Husqvarna CR360 deposu
 • 320 mm EBC marka ön fren diski
 • Süspansiyon, özel üretim yaylar, ön yükleme ve ön ve arka valf ile 10 santim alçaltma
 • El yapımı alt çerçeve (şasi)
 • Özel ikiye bir paslanmaz çelik egzoz
 • Özel paslanmaz çelik radyatör koruması
 • Surflex alüminyum debriyaj
 • K&N filtreli Dell’Orto PHM40 karbüratör, elle modifikasyon ve akış ayarı
 • 17 ”Husqvarna SM450R jantlar
 • Husqvarna SM570R üçlü kelepçeler
 • Mishimoto radyatör
 • XVision LED sürüş bölmesi ışıkları
 • Supernova LED arka lambası/sinyalleri
 • Kawasaki ZX-10R Öhlins direksiyon amortisörü
 • ASV ayarlanabilir kollar
 • Biltwell Inc. Kung-Fu kulpları
 • Özel alcantara ve vinil koltuk
 • Shinko 705 lastikleri: ön 120 / 70R17, arka 150 / 70R17
 • Yeni valfler, kılavuzlar, halkalar ve contalara sahip katlı silindir kapağı
 • 40T Arka dişli
 • Golan yakıt valfi
husqvarna te570 özel yapım custom motosiklet karda

Daha fazla bilgi için Moto Mucci resmi web sitesine bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazı Özel Yapım/Custom kategorisinde yayınlanmıştır; kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?