BMW R 1250 GS Değerlendirme

bmw 1250 GS değerlendirme

Yeni R 1250 GS Rüya Motosiklet Mi?

Bu yazı baştan sona çeviridir. Özgün sayfayı burada bulabilirsiniz.

BMW’nin büyük 1250 GS’si, gezegendeki en başarılı macera (adeventure) motosikleti olmaya devam ediyor çünkü bu defa gerçekten tüm sürücülerin her talebine cevap veren rüya makine gerçek olmuş gibi.

California, Santa Barbara’da çok uzun zaman önce -tamam, çok uzun zaman önce demek 62 yaşındaysanız geçerli- BMW ikizleri sağlam makineler olsalar da eski usul yarım küre yanma odaları ve iki sübapla taa 6.000 devir civarlarında ancak 60 beygir gücü alabiliyorsunuz. Tamam bozuılmak nedir bilmeyen makinelerdi ama sizi sıkıntıdan öldürecek kadar da can sıkıcıydılar…

bmw 1250 GS -2016 değerlendirme

Ne harika bir motor!

Ama artık değil. Son otuz yılda, BMW’nin boksör motoru istikrarlı şekilde gelişti ve yakıt püskürtmesi (enjeksiyonu), yağ soğutması, hatta daha sonra su soğutma, üst kamlar (egzantrik), değişken kapak zamanlaması ve hayvani bir hacim büyümesi kazandı.

Bir zamanlar üstün performanslı olarak adlandırılan hava soğutmalı, tepeden egzantrikli, 980 cc. hacmindeyken, şimdi 136 beygir gücüne sahip yüksek devir çeviren, çift ve zaman ayarlı kam mili olan ve ejderha alevi yutmuş gibi çalışan bir makineden bahsediyoruz!

Haa, hala homurtusu güçlü bir motor çünkü hala hayli uzun yollu pistonlar bunlar ama unutmamalı ki eski ikizler şikayet etmeye başladıkları yerde (5.000 devir civarları), yeni motor “HAHA HA HA!” diyor 🙂

Aslında, yeni yüksek teknoloji BMW ikizleri tam da bunu yapıyor: ShiftCam dedikleri devre göre değişken kapakçık zamanlaması yönetimi: ikinci bir motor gibi çalışmayı sağlayan bu özellik işte.

Alışmak biraz zaman alıyor. Boksörün hızlanırkenki sarsılma hissi, traktör benzeri homurdanması hala kendini gösteriyor. Eski boksör atalarıyla aile bağları hala devam ediyor, bunu hissediyorsunuz. Bu karakter uzun zamandır BMW gazını açıyor iseniz aynı eski hissi hatırlamanıza ve geçmişi yad etmenize sebep olabilir: R 1250 GS’de hala o eski duygu var: ciğer ve güç!

Etkileyici şeyler bu yeni BMW boksörleri… Haa bir KTM 1290 gibi etkileyici değil ama KTM’nin 25 ekstra beygirine ihtiyacınız varsa anlamlı bir fark bu. Macera ve gezi için tasarlanmış bir motosiklette deli bir sürüş aramak mantıklı mı?

Her şeyi yerinde harika bir paket ve BMW’nin bugüne kadar ürettiği en iyi boksör motoru; daha ne istiyorsunuz?

Asfaltta Gerçekten Çok İyi

R 1250’yi sürmek, BMW teknolojisinin motorda geldiği seviye kadar şaşırtıcı. Yine, gençler bunu hatırlamayacak, ancak bir zamanlar BMW, süspansiyon ayarlanabilirliğinin şeytanın işi olduğu konusunda kararlıydı. Japonlar geri tepme ve daha bir takım ayarlamaları mümkün kılarken BMW, sahiplerinin kendi amortisör ve süspansiyon ayarlarını yapmalarının felaketle sonuçlanacağını iddia etti: “Sürücüler kendi ayarlarını yapmak için fazlasıyla cahil.” bunu bizzat üst düzey bir BMW yetkilisinden duydum ben.

Eskiyle kıyaslayarak devam edelim: BMW otuz yıldır elektronik destek konusunda en iyilerden. Dinamik ESA (Elektronik Süspansiyon Ayarı için) sürücü kontrollü süspansiyonun en iyi markası: Sürüş Modunu seçin – Yağmur, Yol veya Dinamik – ve ESA sistemi sıkıştırma ve geri tepme sönümlemesini kendi hallediyor. Bu arka yaydaki önyükleme için de geçerli; bagajınız ve yolcunuz için doğru ayarları R 1250 GS kendi ayarlıyor.

Sonuç olarak, yumuşak ve akıcı şekilde giderken bir anda diri ve neşter keskinliğinde sürüşü olabilen bir motosiklet haline geliyor BMW 1250 GS. Arazi motosikleti gibi görünüp asfaltta bu kadar iyi gitmesi, macera gezileri (adventure-touring) yapan sürücülerin uzun zamandır bildiği bir özellik; “siyah süt” gibi bir birine zıt kavramlar olsa da GS’çiler bunu uzun zamandır dillerine dolamıyorlar 🙂

Ancak, bu kadar yüksek teknolojinin dezavantajı, en son GS…

Fakat Fazla Semirmiş

GS bir zamanlar yavaş ve geri kalmış gibi görünse de -şaftlı olmasına rağmen- kurtardığı tarafı nispeten hafif ve basit yapıda olmasıydı.

Yeni GS R 1250’yi ise tüm üstün özelliklerine karşın “hafif” sınıfına sokamıyoruz… Su soğutma, ABS frenler ve elektronik kontrol ıvır-zıvırları: 250 kilogram boş ağırlık… Şişmanlığı daha özelliksiz – bu yüzden de hafif – Suzuki V-Strom 1000 ile kıyaslandığında ortaya seriliyor: 16 kilogram daha fazla. GS’nizi bir üst seviye Macera modeli (Adventure) bu defa da obeziteye merhaba deyin: Aman tanrım! Bu alet 268 kilo ağırlığında. 30 litrede benzin aldın mı…

Bunun anlamı, inanılmaz süspansiyona ve nispeten düşük bir ağırlık merkezine rağmen, 1200’den 1250’ye geçerken beş kilo daha alan en yeni GS’nin tıknefes bir arazi aracı (off-road) olmasıdır. Eğer dev değilseniz ya da en azından insan irisi değilseniz, yeni GS gerçek arazi sürüşleri için fazla ağır. 1250 GS’nin basın tanıtımındaki (ki muhtemelen tipik BMW müşterisinden biraz daha yetenekli bir grupturlar) olan motosiklet muhabirlerinin yarısının bizim için özenle hazırlanmış off-road parkurunu bitiremediğini öğrendik… Ne motosiklet ama!

Ağırlık, off-road kahramanı olmanın en büyük düşmanı ve bunun tartışılacak bir yanı da yok. 2020 R1250GS, nispeten daha az yontulmuş DL1000’imde olduğu gibi her rakibinden her açıdan teknolojik olarak üstün. Ancak aynı lastikler takılmış olsa idi lisanslı bir yarışçı kadar iyi süremeyen herkes Suzuki’yi BMW’den çok daha misapirverver bulacaktı.

Gerçekten de, BMW’nin en çok satan modeliyle ilgili gelecekteki en büyük sorununun bu ağırlıktan kurtulmak olacağından şüpheleniyorum.

Bir R1250GS satın almamak için neden arıyorsanız, obezite kesinlikle geçerli bir sebep…

Aksesuarlar R 1250 GS’in Güçlü Tarafı

Sesi kadar güzel bir motosiklet olsa da R1250 GS sınıfının tek iyi modeli değil. KTM ve Ducati, GS’nin bir zamanlar macera turu motosikletindeki tartışılmaz üstünlüğünü yok ettiler. Her ikisi de rahat, kabiliyetli, hafif ve daha güçlü alternatifler sunuyorlar.

Ancak BMW’nin hala üstün olduğu bir konu var: aksesuarlarının çeşitliliği ve kalitesi.

BMW’nin aksesuarları, tak ve unut, birbirlerine uyumluluk ve en üst düzey mühendisliğin doğru bileşimi olmaya devam ediyor. GPS/telefon kaidelerinden her türlü binici taleplerine uyum sağlamak için koltuk yüksekliğini ayarlayan kitlere kadar her şey, detaylara gösterilen dikkat; kusursuz.

Arada istisnalar çıkıyor tabii ki ancak çoğu zaman BMW’nin ‘aksesuarları’ özgün modeldeki parçalar kadar sorunsuz ve bütüncül. Sadık bir BMW Motorrad inananıysanız -satış adedinin sancağınız olduğunu biliyorum – hala Bayerische Motoren Werke’yi diğerlerinden üstün görme ihtiyacınız için aksesuarlarınızı öne sürebilirsiniz. Diğer markalar BMW’nin macera pazarındaki liderliğini tırtıklıyor olabilir, ancak aksesuarları konusunda (Triumph hariç tutulabilir) kimse BMW’nin eline su dökemez.

Sonuç

R 1250 GS, BMW’nin büyük GS’si, gezegendeki en başarılı macera motosikleti olmaya devam ediyor çünkü esasen her şey olabiliyor: gezinti, spor motosiklet ve eğer iri kemikli veya özellikle usta iseniz, off-road makinesi; hem de herkes için.

1250’de BMW, güçlü yanlarını korurken zayıf yönlerini de geliştirdi. Hatta ilginçtir, fiyatı bile rekabetçi hale geldi, daha fazla marka yüksek kaliteli Adventure pazarına girmeye azim ettikçe fiyatı normalleşti.

Yine de hevesli rakiplerinin kralı indirmek için önlerinde uzun bir yol var…

Görüldü: https://driving.ca/bmw/reviews/road-test/4-things-i-learned-riding-the-bmw-r-1250-gs

Bu yazı Motosiklet Tanıtım Kategorisinde yayınlamıştır.

Bir Cevap Yazın