Aston Martin AMB 001 Motosiklet

Aston Martin AMB-001 Brough Superior Galeri Yan Sağ

Konseptleri kıskandıracak güzellikte:

ASTON MARTIN BROUGH SUPERIOR: AMB 001
RÜYA MOTOSİKLETİN GÜNÜMÜZDEKİ HALİ

ASTON MARTIN BROUGH SUPERIOR: AMB 001 çizim

Aston Martin markasının kanatlarını ilk defa bir motosiklet modelinde görüyoruz!

Brough Superior zamanında aşırı lüks motosikletler üreten ama 70’lerde kaybolmuş bir markaymış. SS100s modeli ile tanınan Brough yeniden canlandırılmış, dönüşü de muhteşem olmuş.

  • SUPER SPORTS 100
  • ASTON AMB01 - Brough logo
  • SUPER SPORTS 100
Aston Martin AMB-001 Brough Superior Kuyruk ve Teker

Aston Martin ile Broughs ortaklığındaki ASTON MARTIN AMB 001 ilk defa 2019 EICMA motosiklet fuarında ortaya çıkmıştı. Her iki markanın da butik ürünler anlayışına uygun olarak sadece yüz adet üretilecek model, Aston tasarımı ile Brough Superior’un sanat eseri seviyesindeki mühendisliğinin eseri. Amaçlarını da motosiklet severler için otomotiv sanatının zirvesindeki nitelikleri hediye etmek olarak belirlemişler 🙂

Motosikletin tasarımı kadar performansının öne çıkmasındaki temel etken motorun turbo şarjlı olması yatıyor.

997 cc. hacmindeki turbolju ikiz-V makine 180 beygirlik gücünü 6 kademeli şanzımanla yere aktarıyor. 180b beygir size çok gelmemiş olabilir ama kuru ağırlık 180 kilogram olarak açıklandı ve AMB 001 bu rakamlarla, güç/ağırlık oranına bakıldığında ton başına 900 beygir gibi üst düzey bir seviyede performans canavarı haline geliyor…

Bu kadar düşük ağırlık için tamamen egzotik malzemeler kullanılmış. Aston Martin tarafından geliştirilen yapıda karbon, titanyum ve alüminyum gibi pahalı, dayanıklı ama hafif elementlerden yapılmış her şey.

Motosiklette kullanılan renk seçeneği de yine hiper otomobilden bildiğimiz palet ile aynı.

Aston Martin AMB-001 Brough Superior Depo Seri No

Dijital sürücü ekranı, deri sele, double wishbone tip süspansiyon gibi sürüş deneyimine doğrudan etki eden donanımlara sahip olan AMB 001, Aston logosunu ilk kez bir motosiklette görmemizi sağlarken, Brough Superior markasının da ilk ikiz-V motorunu sunuyor.

Sadece 100 adet demiştik ve bu fiyata da yansıyor tabii ki: 93.000 sterlin… İlk teslimat tarihi 2020’nin ikinci yarısı olarak belirlenmiş.

ŞASİ, İSKELET

Şasi yani iskelet performansın en önemli bileşeni, hatta temeli. AMB 001 motoru bizzat iskeletin parçası olarak kullanıyor hatta merkeze yerleştiriyor. Merkezde iskeletin ana parçası gibi davranıyor ikiz-V motor ve diğer parçalar doğrudan civata ile motora sabitleniyor. Hem esnemez-bükülmezlik hem de hafiflik sağlayan bu yaklaşım, karbon-fiber arka şasi ve titanyum parçalarla son teknolojiyi yakalıyor.

Jantlar dövme aluminyum bloklardan yapılmış; yine sağlamlık ve hafiflik mantığı geçerli. Ayrıca ben zarif vee güzel, çok da güzel buldum jantları.

Fren sistemi de yarış frenlerinde uzman bir firma tarafından yapılmış. Sistemin gücünün ve özellikle fren hissiyatının çok üst düzeyde olduğu söyleniyor.

ÇATAL

Çift salıncaklı Fior tarafından yapılan ve yine tek parça alüminyumdan üretilen ön çatal, çok hassas ve keskin yönlendirme ve frenaj sağlıyor. Kullananlar çok güven verici ve net bir ön taraftan bahsediyorlar (test sürüşleri). Söylenene göre frenlemede ön taraf dalması çok az seviyedeymiş ve dönüş anındaki frenlemelerde bile kararlılığını bozmuyormuş.

Arka tarafta ise kademeli amortisör sistemine sahip tek kol yine yarış seviyesinde performans sunuyor.

MOTOR

Aston Martin AMB-001 Brough Superior V2 Turbo Logo

997 cc. hacim. 88 derecelik ikiz V motor. Su ve yağ soğutmalı bir motor bu fakat farkı yaratan:

TURBO

Seri üretim motosikletlerde aşırı beslemeye pek denk gelmiyoruz. Değişken geometrili turbonun yarattığı ek akım, daha da yüksek verim için iç soğutucudan geçiyor (intercooler) üstelik turbo gecikmesi yok denebilecek kadar az tutulmuş. Turbo ek güç yaratıyor fakat aynı zamanda tork etkisini de daha geniş bir banda yayıyor. Sonuç: anında gaz tepkisi ve her devirde daha canlı çekiş karakteri.

Manifont da sıradışı: Inconel adında bir süper alaşımdan yapılmış ve ısı yönetimi için alışıldık metallerden çok daha verimli.

GÖVDE

Gövde parçaları, boyalı parçaların altında kalan kısımlar dahil olmak üzere tamamen karbon fiberden yapılmış. Gövdenin bazı kısımları ise yapısal olarak ana kütleyle bütünleştirilmiş ve bu sayede ağırlıkta azalma sağlanmış.

Deri koltuk tıpkı en üst sınıfta yer alan Aston otomobillerin iç döşemesinde olduğu gibi el yapımı ve gidon tutamaklarında olduğu gibi en iyi kalitede deriye ve özel dikiş işçiliğine sahip (Biz Aston’uz, ne yapacağımızı şaşırdık…).

AMR (özelin de özel yapımı Aston Martin serisi) süper otomobillerden alınan Aston Martin Wings logoları (Aston Martin Kanatları demek), lazerle kesilmiş metale işlenmiş ve lake cila ile iyice parlatılmış.

Bu yazı Motosiklet Tanıtım Kategorisinde yayınlamıştır.

Bir Cevap Yazın