NIU RQi-GT: Ucuz ve 160 Yapan Elektrikli Motosiklet

NIU rQi - Tanıtım Görseli

NIU RQi elektrikli motosiklet Çin’in gücünü gösteren bir model. İlgimi çekti zira NIU Türkiye‘de resmi olarak da var!

Gelelim özelliklere:

NIU rQi - şehirli elektrikli
160 km./saat hız, 130 km. menzil

NIU RQi elektrikli Tamam Da, Nasıl Bir Motosiklet?

NIU, “Şehir Performanslı Elektrikli Motosiklet” olarak tanımlıyor RQi’yi. Yani şehirde kal diyor, çok uzaklaşma çünkü azami sürat iyi olsa da bedeli hala düşük menzil.

RQi 160’a kadar çıkabiliyor ki bu iyi bir değer, fakat 150 kilometrenin altındaki menzil, tanımı haklı kılıyor. RQi şehrin içini hedefleyen bir model zira şehirde yaşayanlar günlük ortalama 35 kilometre yol yapıyorlar. Bu açıdan bakarsak NIU bize çok güzel bir öneride bulunuyor.

Bu arada menzil yüksek süratle sürüşte 130 km. Normal kullanımda (spor olmayan şehir içi modu) menzik 200 kilometreye çıkıyor. Hmm, şimdi oldu işte dedirten psikolojik sınırı yakalamış NIU RQi’de…

E iyi de o zaman neden 160 yapıyor?

Çünkü çevre yolları var ve orada da hız istiyoruz 🙂 Bu açıdan bakınca yüksek performanslı sürüşte bile 130 kilometre menzil iyi geliyor kulağa.

Gerçek Menzil Ne?

NIU RQi elektrikli motosiklet ve elektriklilerde şarj çok önemli. RQi’da tek şarjla, 50 km./saat süratle sürersek, (ortalamada normal trafik sürüş hızı demek bu) 200 km. menziliniz var.

NIU rqi pil paketleri
Güç kaynağımız işte bu ikili pil paketi.

Piller güven verici şekilde Panasonic marka ve güncel lityum teknolojisine sahip. Bu da bize gösteriyor ki NIU ucuza kaçmamış, en pahalı, en masraflı parçada Panasonic gibi bir dünya markasıyla çalışıp iyi bir ürün sunmuş.

rqi şarj
Üzerindeyken ya da kolayca çıkarılıp evde şarj etmek mümkün.

Bağlantı Mı?

NIU rqi bağlantı 5G

5G, Nesnelerin İnterneti ve her şeyin birbirine bağlanması iyice gündemde. Geleceğin dünyasına gerçekten çok yaklaştık. RQi de geleceğin habercilerinden. Aşağıda gördüğünüz üzere motosiklet dediğimiz şey artık 5G ile internete devamlı bağlı, uygulama ile bütünleşmiş hale geliyor.

Devamlı Bağlı Kalmak Ne İşe Yarayacak?

İlk etapta bizim görebileceğimiz düzeyde fark yaşamayacağız. Fakat oluşan altyapı tıpkı Windows ya da Tesla gibi internet üzerinden güncelleme, uyarı gibi özelliklerle gelecek. Daha sonrasında ise bir sıçrama yaşayacağız. internet (5G) üzerinden diğer araçlara da bağlantı, ölçüm, yönlendirme gibi konular her şeyi çok daha kontrollü, kolay, verimli hale getirecek. Araçlar ve her parça birbiriyle iletişim kurarak köşede çarpışma hızı varsa birbirlerine uyarı yollayabilecekler örnek olarak.
Kısacası dünya çok daha bağlantılı ve bilgi üretir, paylaşır hale gelecek ve bu her şeyi değiştirecek.
Bu mesele esas olarak altyapının tamamen elektronik ve yazılım temelli olması, bağlantı özelliğiyle de bilgi alıp verebilmesi dönüşümü.

Sürüş İşlevleri/ Güvenlik

Elektronik altyapının bir diğer getirisi de teknolojik her şeyin daha ulaşılabilir olması. RQi ucuz ama çok özellikli, zira elektrik motoru zaten yazılımla çalıştırılıyor, ek özellikleri bütünleştirmek çok daha kolay bu yapıya. Bu sayede NIU RQi’ye üst sınıf özellikleri dahil etmiş. Bunlar sürüş güvenliğini arttıran önemli destekler.

adaptif far

Viraj Farı

çekiş kontrol

Çekiş Kontrol Sistemi

abs

ABS

Fazlası Da Var

Bütünleşik GPS sayesinde takip her zaman mümkün. Sayısal altyapı sağ olsun, çalınma olayları da azalacak gibi. Çünkü çalıştırmanın uzaktan kapanması gibi, izin verilmemesi gibi özellikler devamlı 5G bağlantısı sayesinde çok kolay.

çalınma engelleme ve GPS
tasarım
Tasarım konusunda eleştirilecek bir şey yok. Aslına bakarsanız ben çok beğendim. Derli toplu ve şık bir gürünüşü var.
galeri
galeri

Sonuç

En İyi Elektrikli Motosiklet Diyebilir Miyiz?

NIU rQi - Tanıtım Görseli

En iyi çok zor bir kavram. Yine de ucuza bu özellikleri ve güvenliği satın almak çok iyi. Tabii ki şehiriçinde kalacaksanız. YBR, CBF150, Duke 125,200 gibi modellere ciddi alternatif olduğu ise bir gerçek.

NIU Güvenilir Mi?

NIU rQi - şehirli elektrikli

Türkiye’de resmi olarak bulundukları ve satış-servis ağlarını oluşturdukları için evet.

Bu yazı Motosiklet Tanıtım Kategorisinde yayınlamıştır.
Tanıtım yazıları için buraya, Elektrikli Motosikletler için buraya tıklayınız.

Bir Cevap Yazın