BENDA LFC 700 kapak görseli

Çin’den dünyanın ilk dört silindirli cruiser’ı: Benda LFC 700 gezi motosikleti

Buralarda bilinmeyen bir Çin markası yazının konusu. BENDA, modelleri Avrupalı gibi görünen olan bir Çin markası. Benda LFC 700 de öyle. Çok şık ve karakterli. Şimdiden Türkiye’ye gelmiş durumdalar. Buradaki ortakları Yuki Motor.

LFC 700’ü bir süredir biliyorduk ve şimdi vahşi görünümlü kruvazörün resmi teknik özelliklerine ilk kez göz atabiliyoruz. bendaturkiye.com.tr adresinden web sitelerine ulaşabilirsiniz.

Benda motosiklet ailesi

DARKFLAG 500

Amerikan tarzı bobber

NAPOLEON

Harley tarzı motosiklet

LFC 700

Yenilikçi görünümlü şık sportiflik

ROCK

Ufak hacimli chopper tarzı.

LFC 700 fiyat

Dikkat edilecek ilk nokta fiyat tabii ki. Türkiye fiyatı: 569’200 TL.

69 günümüzde çok para değil. Üstelik 9 taksitle de alabiliyorsunuz ama fiyat 639’500 TL.’ye çıkıyor. Benda Avrupa’da da satışta. Fransa fiyatı:11.990 € (416.081,36 Lira ediyor). Türkiye fiyatı ile neredeyse %20 fark var çünkü “Büyük Türkiye!” biliyorsunuz.

Fiyattan sonraki mesele her zaman olduğu gibi servis ve bakım kalitesi. YUKİ bu anlamda bir avantaj ya da garanti değil ne yazık ki… Fakat YUKİ gibi kalıcılığını kanıtlamış bir markanın en azından parça güvenliği için garanti olacağı kesin. İyi bir YUKİ servisi bulmanız gerekiyor yani.

Benda LFC 700 özellikleri

Resmi tanıtım:

“Dünyanın sıra dört silindire ve 310’luk arka tekerleğe sahip ilk Spor Cruiser’i.

Burada Cruiser, keyifli (sportif olmayan konforlu sürüş) demek.
BENDA-LFC-700-sag-arka-alttan-cekim-motosiklet-

Kesinlikle sağır bir motosiklet değil. Sıvı soğutmalı, dört silindirli modern bir motoru var. 676 cc.’lik püskürtmeli (enjeksiyonlu) motor. Azami güç: 79 beygir (11bin devirde). Tork ise ne düşük ne fazla. Gezinti motosikletine uygun çekiş gücü ve dengesi var. Ağırlığı dert etmiyorsanız günlük kullanıma da uygun.

6 vitesli şanzıman çevikliğe yardımcı. Buna karşılık LFC700 hafif değil. Ağırlık 275 kilogram. Bu özellikler birleşince azami sürat 180 km/saat.

Kaydırmalı debriyaj standart. Frenler Brembo. Amortisörler KYB’den. Bu markalar malzeme ve üretim kalitesi için bir gösterge.

Sert alüminyum iskeleti (şasisi) var. Arka teker şık salıncak kollarıyla sabitleniyor.

Kafa tarafında ön yükleme ve sıkıştırma ayarlı süspansiyon, arkada ön yük ayarı var. Devasa 310/35 lastik 18 inçlik arka jantta gerçekten çok heybetli duruyor.

Teknik özellikler

Motor4 Silindir, 16 sübaplı, sıvı soğutmalı motorÖzelliklerBluetooth, Alüminyum şasi, Arkadan aydınlatmalı kadranlar ve düğmeler
Hacim676 cc.SoğutmaSıvı Soğutma
Tork60 Nm @8’000 devirYağlamaYağ Pompası
Güç79 beygir @10’050 devirLastikler )Ön: 130/70-19, Arka: 310/35-18
2024-Benda-LFC700-ikili-onden
Max. Hız180 km/saatYakıt Tankı Kap.17 litre
Şanzıman6 VitesAktarmaZincir
Debriyaj TipiKaydırmalı DebriyajFren Tipi (Ön/Arka)BREMBO marka önde 320 mm, arkada 260 mm diskler, ABS
Boyutlar 2440 X 880 X 1110 mm.Sele Yüksekliği70 cm.
Yüksüz Ağırlık 235 kilogramAzami Yükleme 440 kg. (Sürücü ve Akü Dahil)

Rakibi yok

Bu motosikleti karşılaştıracak model yok. Sıralı dört silindir motor LFC’yi herkesten farklı kılıyor tabii ki. Gerçi Benelli 502 Cruiser var. Daha az güç (46 beygir) üretiyor ama neredeyse yarı fiyatına: 349’450 TL, yine de LFC ile aynı sınıfta düşünülebilir. Harley-Davidson Nightster ise 87 beygir ve Türkiye fiyatı inanılmaz: 973’236 TL! (27.500 Euro’dan başlayan fiyatlarla). Kısacası cuzu/pahalı diyeceğimiz bir rakibi yok 🙂 Yine de 502 Benelli fiyatıyla alternatafi olabilir.

Teknik olarak motor, Çin’de ve diğer bazı Asya ülkelerinde halihazırda satışta olan makinenin güncel bir sürümü. Güç hala 676 cc. sıra dört silindir, 16 valf bir motor bu. 77 beygir ve 60 Nm azami tork sunan bu motor, Çin üretim gücünün kanıtı olarak nitelenmişti geçtiğimiz yıllarda. Şimdiye kadar kronik arızası çıkan bir motor değil. Çalışması ve titreşimi ise iyi.

Çinliler yakın zamanda bir 150 beygirlik V4 yaparak bir üst sınıfa terfi etmişlerdi. Okumak isterseniz yazısı burada (İngilizce): Chinese built 150bhp V4 motorcycle engine breaks cover

Stil ve tarz

Motor alüminyum bir şasi içinde ve gücünü yola 310 kesitli devasa bir arka lastik aracılığıyla iletiliyor. 180 beygirlik Triumph Rocket 3 Storm R ve GT ile 117ci Harley-Davidson Breakout‘un arka lastikleri ise 240 kesitli, büyüklüğünü siz düşünün artık 🙂

Dört kare borulu çarpıcı bir egzozu var. Alta kesik uçlu sıralı diilmiş egzoz çıkışları sıra 4 silindirle de uyumlu. Arka salıncak kolları genelde ihmal edilen bir tasarım unsurudur. Ama LFC 700 bu konuda estetiği yakalamış. Depo altındaki grenaj çıkışı güzel görünmenin ötesinde sürücüyü rüzgardan koruma işinde de iyi. Sele, tıpkı ön taraf gibi şık. Egzozun önünden başlayıp öbür tarafa dönen alt yan taraf ise radyatör altında parlak bir kuşak olarak çok dikkat çekiyor.

İlk bakışta far gibi görünen gizemli türbin, aslında “ramair” denen hava girişi. Mantığı hız arttıkça havayı sıkıştırarak karbüratöre hava göndermek. BENDA çok ayrıntı vermemiş ama hız arttıkça motoru rahatlatan bir sistem bu. Ve güzel görünüyor 🙂

LFC700 görünüşüyle birçok motosikletten güzel. Hakkını verelim.

Menzil ve konfor

20 litrelik yakıt deposu, Benda LFC700’e 400 km’den fazla menzil sağlıyor. Sele hayli konforlu. Tek aprça iki kişilik sele hem geniş hem sert. Sert olması genişliği gibi bir artı. Sürücü tarafında çok geniş değil ve bu da ayaklarınızı yer koyunca rahatsız olmanızı engelliyor.

Farlar gövde için alınmış durumda. Ramair türbininin (hava girişinin) üzerinde gündüz farı var. Sinyal lambaları da yan gövde içinde ve büyükler.

Arka taraf da motosikletin bütünü ile uyumlu ve şık. Sele altı plastik kuşak arka taraf ile bütünlük sağlayacak formda. Renk dokunuşları da zekice kullanılmış. Açıkçası hayli yüksek bir estetik anlayışı srgilemiş Benda; tebrik etmek lazım.

5 inçlik yan TFT renkli ekran, çok işlevli. Gerekli tüm bilgileri sağlıyor. Aynı zamanda bluetooth eşleşmesi de standart.

Daha fazla bilgi resmi web sitesinde bulunabilir.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir