İçeriğe geç
Ana Sayfa » Motosiklet Tanıtım » Yeni Tiger Sport 660 tanıtım (2023)

Yeni Tiger Sport 660 tanıtım (2023)

Ben çok beğendim, öncelikle onu söyleyeyim. Tiger Sport 660 hem şık hem sportif hem de asil görünüyor.

660 olması da ayrıca güzel. Tam kararında güç demek bu. Gazı rahatça hatta özgürce açıyorsun zira bu bir 1000’lik yada delirtilmiş bir 600’lük değil. Özellikle viraj çıkışında gaza oturmanın kolaylığı ve rahatlığı için yaptıklarını söyleyebilirim.

Klasik Triumph özellikleri yine memnuniyet yaratıyor. Üç silindirli ve yumuşak, zarif karakterli motor, fren dahil bütünlüğe taşınmış “olmuşluk” hissi. Triumph motosikletleri özel yapan tam da bu. Zamanında Tiger 800 XC sürdüğümde de aynısı olmuştu.

Motor sesi egzozun görünümü kadar güzel. Tekli egzozun üçe bir sesi kalın ve klasik Triumph 3 silindir sesi. Alt devri kalın, üst devirleri sportif bir sesi var.

Sele çok güzel şekillendirilmiş ve güzel göründüğü kadar rahat da. Artçı için sürücü için olduğu kadar konforlu olmasa da yeterli uzun yol rahatlığını sağlıyor. Ana hatlarıyla yakışıklı ve ayrıntılarda da estetik çizgiler var hep.

Depo dizlerle sarmak için ideal şekillendirilmiş. Deponun sürücü tarafında hayli büyük bir plastik koruma var.

Yapısı ince. İnce olduğu için çevik. Şehir içinde de hayli rahat olmasının bir sebebi de bu ince yapısı. Depo dizlerle sarılmak ve motosikletle bütünleşmek için ideal. Elbette bunlar gazı açıp gidona eğildiğinizde işinize yarayacak özellikler ama iyidir tabii ki 🙂

Selenin ve deponun ayrıntılı fotoğrafları burada. Gösterge grubu büyük değil. Özellikle şu aralar moda olan tablet büyüklüğünde kare ekran değil. Bununla birlikte eksik bilgi yok. Böyle bir gösterge iyi mi kötü mü bilemiyorum…

Adından belli aslında, bu bir yol makinesi. Yolu keyifli hale getiren yapısıyla Tiger Sport 660 çok uyumlu bir yol arkadaşı.

Sahibi çok yakın bir arkadaşım ve bizler 660 Sport’un etrafında dönüp durur, ortasında burasına bakarken şunu sordu birisi: “Neden 1000’lik almadın? Bu sana yetecek mi?” Evet soru bu fakat çeviklik, kolaylık, rahatlık istiyorsan 600 sınıfı 1000 cc. ve üzeri sınıflara göre her zaman önde. Arkadaşın cevabı, bu durumda ışık tutacak nitelikteydi:

“Bunun test sürümünü yaptığımız gün Panigale de vardı. Evet muhteşem alet ama 170 beygir üstü, gazı açamıyorsun ki?
Bununla viraj çıkışında gaza yüklenmek çok keyifli. Tam kararında bir gücü var. Ben 300 yapmak istemiyorum ki. Kısacası aradığım keyifli sürüş için bu Triumph tam kararında.”

Bora T, Triumph 660 Sport’un sahibi
 • Sıvı soğutmalı, 12 sübaplı, üstün çift egzantrikli, sıra üç silindir, 240° ateşleme sıralı motor.
 • 660 cc, 11.95:1 sıkıştırma
 • 81 PS / 80 beygir (59.6 kW) @10,250 devir/dakikada
 • Azami tork 64 Nm @6,250 devir/dakikada
 • Elektronik gaz kollu, çok noktalı, sıralı elektronik yakıt püskürtme.
 • Paslanmaz çelik, 3’e 1 header sistemi ve tekli paslanmaz çelik susturucu
 • X-ring zincirle aktarma
 • Islak tür, çok plakalı, kaydırmalı debriyaj.
 • Altı oranlı vites kutusu

Frenler özellikle dozajlama konusunda iyi. ABS tabii ki standart.

Ön tarafta Nissin marka iki pistonlu uçar (hareketli) ısırganlar kaliperler var. Her iki tarafta yer alan bu diskler 310 mm.

Arkada ise yine Nissin, tek pistonlu uçar (hareketli) ısırgan kaliper mevcut. Bu tek disk ise 255 mm. çapında.

Sahibi frenlerin hem yumuşak hem de hayli güçlü olduğunu söyledi. Genel olarak Triumph’larda sağlam frenler var. 660 Sport da dozajı iyi ve güven veren frenlere sahip. Özellikle ön frenler etkileyici fren gücüne sahip.

Gidon dahil elcik uçlarında uzunluk: 834 mm.Yükseklik: (aynalar hariç) 1398 mm. / 1315 mm. (ön camın yüksek/alçak konum değerleri
Sele yüksekliği: 835 mm.Dingil açıklığı: 1418 mm.
Rake: 23.1 º dereceTrail: 97.1 mm.
Depo hacmi: 17.2 litreIslak: Ağırlık 206 kg.
 • 660 cc. üç silindirli Euro 5 motor
 • Güç & Tork: 81P, 64 Nm
 • Kaydırmalı ve vites değiştirme yardımcılı & debriyaj
 • Çekiş kontrol: kablosuz gaz kelebeği ve seçilebilir seviyede çekiş kontrol
 • Sürüş Modları: 2 adet (Yol ve Yağmur)
 • Quick Shifter: Triumph Shift Assist (Ekstra)
 • Showa ters çatallar ve uzaktan ayarlanabilir tekli arka amortisör
 • Michelin Road 5 lastikler
 • My Triumph Connectivity System (Ekstra)
 • LED farlar, kendi atan sinyaller
 • Yapı: Boru tipi iskelet çerçeve
 • Salıncak: çift taraflı çelik
 • Alüminyum alaşım ön jant , 17 x 3.5 in
 • Alüminyum alaşım arka jant, 17 x 5.5 in
 • Ön teker, 120/70 ZR 17 (58W)
 • Arka teker, 180/55 ZR 17 (73W)
 • Ön sönümleyici (süspansiyon): Showa marka 41 mm. ters ve bağımsız çalışan çatallar. 150 mm. çalışma mesafesi.
 • Arka sönümleyici (süspansiyon): Showa tekli RSU. Uzaktan ayarlanabilir ön yükleme, 150 mm. çalışma mesafesi.

Yukarıdaki bilgileri kısaca ifade etmek gerekirse: teknolojik olarak eksiği olmayan, hem şehir içi hem de uzun yolda başarılı olmak için tasarlanmış bir model. Yani her yola gelir dediğimiz bir motosiklet 🙂

Hem günlük kullanım hem de artçı dahil orta-uzun yol için bir motosiklet 660 Sport. Teknolojisi güncel, dolayısı ile az yakan çok giden sınıfında.

100 km.’de 4.5 litre tüketim fabrika verisi. Gerçek hayatta bunu tutturacağını düşünüyorum. Sahibi ile konuştuğumda daha rodaj bitmediği için sağlıklı bir değer veremedi ama görünen o ki tüketim 5 litre altında kalacak.

Triumph İngiltere sitesinde aksesuarlar için şöyle bir hareketli görsel yapmışlar. Çantalar büyük değil ama estetik. Bu görselde arka çantanın olmaması dikkat çekici. Oysa İngiltere sitesindeki aksesuarlar bölümünde arka çantaya yer ayırmışlar. Alt sakal da şıklık ve sportiflik sağlayacak şekilde düşünülmüş.

Servis aralığı 15,000 km. Bu uzun bir süre olduğu için 12 ay sınırı da var. 15 bin km.’den önce 12 ay dolarsa yine servis yapılıyor.

Tiger Sport 660 için Ekim 2023 fiyatı ₺234.900. Bu kampanyalı ve indirimli fiyatı. Normal liste fiyatı ₺257.900. Gel gelelim altı-yedi yaşında 250’lik Xmax’in 100 bin liralara satıldığı Türkiye piyasası için çok çok iyi fiyat. Buna bağlı olarak ben ikinci el piyasasında da değer kaybetmeyeceğini düşünüyorum. Evet, çok satmaz ama satarken sahibini de üzmez bence.

Güncel fiyat bilgisi için buraya bakabilirsiniz: https://korlas.com.tr/fiyat-listesi/. Özgün Triumph sayfasına bakmak isterseniz İngiltere web sitesinin adresi burada: triumphmotorcycles.co.uk

Bu yazı Motosiklet Tanıtım kategorisinde yayımlanmıştır. Kategorinin bütün yazılarını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

“Yeni Tiger Sport 660 tanıtım (2023)” hakkında 2 yorum

 1. Yaklaşık 2.000km dir kullanıyorum üç eksisi var benim fikrimce;
  *yakıt ortalaması 5,5lt altına düşmedi hiç, düşeceğini de sanmıyorum.
  *Kumanda takozlarında aydınlatma yok maalesef, gece ekran hariç her taraf karanlık.
  *Avadanlık gelmedi motorun beraberinde, basit bir ayna ayarı için evdeki aletlere muhtaç kaldım

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir