Triumph TE-1 en iyi elektrikli motosiklet mi olacak?

Gelecekteki İngiliz elektrikli motosikleti nasıl olacak?

En iyi yeterince sorunlu bir kavram. Neye göre, kime göre sorusu hemen beliriveriyor ve kolay cevabı da yok. Üstelik en iyi elektrikli motosiklet için çok fazla bileşeni bir araya getirmek lazım. Fakat TE1 projesinin amacı bir anlamda gelecek için “iyi” olanı şimdiden başlayarak araştırma ve belirleme.

Triumph TE1- katılımcı firmalar

TE-1 İngiliz sanayinin gelecekteki dönüşüme hazır olmasını ve öne geçmesini hedefleyen bir proje. Amacı teknik alanda yenilikleri araştırmak, standartları belirlemek ve elektrikli motosikletler konusunda İngiliz markasını öne geçirmek. Projenin süresi iki yıl olarak belirlenmişti. Çalışmalarda birinci aşamadan sonra ikinci adım da tamamlandı, bu yazının konusu da ikinci aşama hakkında bilgi vermek.

TE-1 İngiliz sanayinin gelecekteki dönüşüme hazır olmasını ve öne geçmesini hedefleyen bir proje. Amacı teknik alanda yenilikleri araştırmak, standartları belirlemek ve elektrikli motosikletler konusunda İngiliz markasını öne geçirmek. Projenin iki yılda bitmesi ön görülmüştü. Çalışmalarda birinci aşamadan sonra ikinci adım da tamamlandı, bu yazının konusu da ikinci aşama hakkında bilgi vermek.

2. Aşama: Güç aktarma prototipi

Triumph TE1- güç aktarma bölümü

Geleceğin elektrikli güç aktarım mekanizması ve bataryanın, hatta motosikletin gövde hatlarının belli olmasından sonra, projenin tasarım ve mühendisliği, dört aşamanın ikinci adımını da tamamladı.

Mayıs 2019’da Triumph ve Williams Advanced Engineering şirketleri TE-1 projesine başlamışlardı. Projenin diğer ortakları arasında Integral Powertrain Ltd* ve WMG** Üniversitesi var. Gelecekteki elektrikli motosiklet için hazırlanmak ve sınırlarını belirleyerek öne geçmek için başlatılan bu araştırma projesinde şimdiden önemli sonuçlar ortaya çıktı.

* Elektrikli motosiklet teknolojisi üzerinde çalışan bir şirket, ** Warvick Üniversitesi

Triumph TE1-motor bölümü

Projenin batarya ve güç aktarım mekanizması tasarımına odaklanan bu adımı, test sonuçlarına göre hedeflerin hayli ötesine geçmiş. Performans, verimlilik ve menzildeki yaratılan fark, TE-1 Projesi’nin, Triumph’un elektrikli motosiklet ürünlerinde öne geçmesini şimdiden garanti altına almış durumda.

Faz 2’nin tamamlanmasıyla batarya ve güç aktarma organının ilk çalışan örneklerini de ortaya koydu. Yüksek seviye performansın haricinde, bu parçaların şekil ve boyutları da belirlenmiş oldu. Bu sayede bir sonraki aşama olan tasarım çalışmalarına da yol açılmış oldu.

TE-1 ne zaman gelecek?

Proje 2025 yılına hazır olma hedefi taşıyordu. Fakat daha 2021 yılında hedefler yakalandığına göre Triumph elektrikli motosiklet dalgasına şimdiden hazır. Daha uzun mesafeye giden, daha hızlı, daha ucuz motosikletler üretmeyi kim istemez? Başka bir deyişle bu projeyle Triumph şimdiden en iyi elektrikli motosiklet modelini üretmeye hazır diyebiliriz. Tabii ki bu cümleyi söylemek kolay ama rakipleri hafife almamak lazım. Harley-Davidson bile elektrikli motosiklet markası olmayı hedefliyor. Dolayısıyla sektörün büyük oyuncularının sürprizlerle gelmesi beklenebilir. Yine de Triumph bilim, araştırma ve erken hamleyle öne geçmiş gibi görünüyor.

Bu proje, sürücülerimizin çevreye daha az zarar verecek, daha sürdürülebilir ulaşıma yönelik taleplerini karşılama çabalarımızda önemli bir adım. “

Triumph CEO’su Nick Bloor

Burada birkaç kelime etmek istiyorum. Sürücüler olarak bizlerin böyle dertleri yok tabii ki 🙂

Biz daha az para ile daha hızlı daha uzağa daha iyi giden modeller istiyoruz sadece. Fakat dünya üzerinde kıyasıya bir kavga var. Kimin daha çok satacağı, kimin diğer herkesi döveceği en önemli sorun. İşte bu yüzden ufak oyuncuları piyasa dışına itmek ve dışarıda tutmak için yeni kurallar koyuluyor. ISO9001’den beri yeni kurallar ufaklar için engel. Avrupa’da satış yapabilmek için aralıksız yatırım yapmak şart. E bu konuda da Avrupa, Amerika önde ve avantajlı tabii ki…

Kaldı ki tüm araçlar elektrikli olunca o elektrik ne kadar temiz üretilecek sorusu da var. Neyse, icat çıkacak ki yenisini alacaksın, yoksa bir Zippo alıp yirmi yıl kullanırsın değil mi? Ama en iyi elektrikli motosiklet deyince almak istiyorsun 🙂

TE-1 güç ve şarj nasıl?

Triumph TE-1 elektrikli motosiklet

Triumph TE-1, şimdilik çizim görselleri gösterilen bir performans motosikleti. Bu modelin kalbinde 10 kg.’luk, 130 kW (174 beygir) zirve, sürekli 80 kW (107 beygir) güce sahip bir elektrik motoru var.

Williams Advanced Engineering* imzalı 15 kWh pil paketi 170 kW (228 beygir) kadar güç sağlayabiliyor. Bu paket ile Triumph TE-1, 20 dakikadan önce %80 şarja ulaşacak. Bu çok iyi ve elektriklinin en büyük duvarlarından birini yıkıyor: tek molada yeterli yakıt artık mümkün. Şarj girişi benzin deposu gibi üst kısımda.

* Formula 1’den tanıdığımız Williams

Motosiklet, bu 15 kWh pil paketiyle 200 km. civarında menzile ulaşacak. Şarj süresinin kısalığı kadar iyi olmasa da başlangıç için iyi diyelim. Bu durumun bir sebebi de motosikletin göz önünde olduğu için performans modeli olması. Malum yüksek hız pil gücünün düşmanı. Zamanla daha iyi değerlere ulaşacağı kesin olsa da RR modellerine uzak, normal (mesela normal bir çıplak ya da şehirli arazi türü) modellerde menzil daha yüksek olacaktır.

Triumph TE-1 elektrikli motosiklet ne zaman çıkacak, fiyatı ne olacak?

Henüz bilinmiyor. Yine de Avrupa’da zorunlu tutulan geçiş tarihinden önce ilk örnekleri göreceğimiz kesin.

Fiyatlar mevcut benzinli modellere yakın olacaktır. Hatta menzil ve şarj gibi konularda mevcuttan daha iddialı paketler sunulmamasının sebebi de bu maliyeti düşük tutma amaçlı.

Hep söylediğim gibi: gelecek elektriklide!

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?