Motosiklet gezisi için her şeyin olduğu yer: Karaburun

Mordoğan Karaburun gezisi, İzmir çevresinde güzel yollar var dedirten motosiklet rotalarından birisi. Bu yazımızda Mordoğan ve Karaburun’u konu edeceğiz. Mordoğan ve Karaburun gezi rotası olarak mükemmel. Rotanın yolları ile başlıyoruz.

İzmir Mordoğan ve Karaburun yolu

Neden? Birincisi kıvrım kıvrım, motosiklet için özel yapılmış gibi yolları var. Firketeden (dar U viraj) geniş virajlara, birinci vitesten beşinci vitese kadar her hızda yatırmaya imkan veren rotadan bahsediyoruz. İzmir-Karaburun rotasının ikinci avantajı ise ister anayoldan, ister dağ yollarından kafanıza göre bir sürü rota olması.

Yaz için ister yeni (oto) yoldan, ister denize paralel eski yoldan gitme seçeneği de var. Ana yol (yeni yol) son derece iyi asfaltı, (büyük kısmı) bölünmüş yol olması ve yüksek süratlere izin veren yapısı ile birinci tercih. Yoğun trafik saatlerinde bile gaz açıp rahat rahat sollayacak boşluklar her zaman var. İlk kez gidiyorsanız bu yolu tavsiye ederim, nasılsa çok kez gidip geleceksiniz buraya 🙂

Karaburun yolu kışın tehlikeli olabilir

İzmir Mordoğan ve Karaburun yolu denize yakın yollardan oluşuyor. Özellikle on derece civarındaki havalarda nem ve rüzgar sürprizleri yapabilir. Karaburun yolunda normalde sert gaz açmaya alışkın olanlar kış şartlarında dikkat etmeliler çünkü depo tokatlamaya varacak rüzgar etkileri olabilir. Bu arada rüzgar konusunu şurada ayrıntılı şekilde işlemiştim.

“Öncelikle mart-nisan döneminde bile buzlanmaya dikkat. İki virajda asfalt ıslak gibiydi lakin bunlar buzlanmaya yakın kayganlıkta ıslaklıklardı. Birincisinde düşmeye yakın yalpaladık. İkicisinde gazı erken açıp sıyırdık. Yani hava soğuksa dikkat ediniz.”

Bunun dışında yol tam motosikletlik. Özellikle yüksek devirde sürüş alıştırması için bire bir. İkinci viteste 5000 devir üstü yapabilirsiniz bütün yolu çok da fren yapmadan. Dar dönüşler de var ama genelde tatlı virajlar. Trafik seyrek diyebiliriz yine de orta çizgiye çok yakınlaşmamakta fayda var. Zira yol çok geniş değil ve araçlar bazen ortalayarak geliyorlar.

Karaburun aşağı yukarı 100 km. uzaklıkta İzmir’e ama değer. Yüksek tempolu sürüşler de mümkün olduğu için yol tahmininizden kısa sürüyor.

İzmir Mordoğan ve Karaburun yolu, dağ parkuru

Karaburun iskelede balık yiyebilirsiniz ucuza. Ayrıca pansiyonu da var kalmak isterseniz. Karaburun iskelede yürüyüş yapabilirsiniz sahil boyunca. Haritanın bitiş noktası bu noktayı işaret eder.

Yol boyunca böyle güzel manzaralar göreceksiniz. Siz yine de bakışınızı yolda tutmayı ihmal etmeyin 🙂

İzmir Mordoğan ve Karaburun yolu

not: yolu Pan European ile yaptık izlenimler Pan penceresinden edinilmiştir.

Siteden Karaburun yazıları

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir