Husqvarna 701 Supermoto

Husqvarna ülkemizde bilinen bir model olmasa da arazi sürüşü yapanların bildiği, saygın bir marka idi. Sağlamlığı, arazi için yapılmış olması ile “bilen bilir” sıfatıyla anılırdı.

Sonra KTM aldı Husky’yi. Ve küresel oyun planı çerçevesinde Husqvarna prestijli marka olmasına da yaslanarak KTM grubunun butik markası oldu. Svartpilen ve vitpilen kavramsal tasarımları ile güzel bir giriş yapan Husky, dünyada olduğu gibi Türkiyede de kendi alıcısına ulaştı.

Fakat yazımın konusu olan Husky eski günlerden kopup gelen bir motosiklet. Safkan arazi, Enduro, off-road karakteri ile aykırı, nevi şahsına münhasır olduğu görüntüsünden belli bir motosiklet Husqvarna 701 Supermoto

Bu yapı gözünüze garip gelebilir. Özellikle tezgâha benzeyen dümdüz üst yapısı ile gördüğümüz motosikletlerden ayrılıyor. Fabrika çıkışından, tasarımın en başından spormoto görmek sık karşılaştığımız bir durum değil ama bu yapıyı daha önce Dorsoduro’da görmüştüm. O 1200 cc.’lik bir deli idi, bu Husky biraz daha insaflı 🙂

Süpermoto felsefesine uygun olarak ince, hafif ve gücünü verimli şekilde yola yansıtan 701, göründüğünden ve tahminlerinizden çok daha sportif bir sürüşe sahip; ilk söylemem gereken bu.

Safkan SüperMoto

Süpermoto benim çok sevdiğim bir tarz; motosikletten beklentilerimi karşılayan bir model. Süpermotolar apayrı karakteri olan özel makineler. Husqvarna 701 supermoto da adının özelliklerini layığıyla taşıyor. Süpermoto nedir, farkı ne gibi sorularınız varsa buraya bakabilirsiniz.

Farklı Oturuş

Normalde neye alışığız? Depoya değil mi?

Fakat 701 supermoto neredeyse kalas gibi düz bir seleye sahip. Sebebi süpermotoların arazi motosikleti yapısı üzerinde yükselmesi, bunun sonucunda ayağa kalkarak sürmek için şart olan dar sele yapısı var.

Fakat normalde depo yükseltisi olması gereken yerde sele dümdüz devam ediyor. Belki rahatsız hatta tedirgin edici bulabilirsiniz ama değil 🙂

Yandan bakınca hayli atak ve hızlı hissettirmesinin de sebebi aslında bu farklı sele yapısı.

Ön teker ise yine motokros, enduro yapısını bozmadan yol lastiğine geçiş için gerekli ayarlamaları yapılmış halde geliyor tüm süpermotolarda olduğu gibi. Yüksek kasayesinde heybetli ama yol tekerleği ile de yolu ısıran, üst düzey tutuşu olan bir motosiklet böylece elde edilmiş oluyor.

deponun yerini nasıl buldunuz? 🙂

Fikrinizi Belirtin