Harley Davidson ve 350 cc?

Bir süredir takip ettiğim bir Harley Davidson kaynağı var. Mesele o ki bu kaynak Hindistan kaynaklıymış 🙂 Tamam aldığım haberler Harley-Davidson haberleri ama Hindistan piyasası haberleri.

Harley&Davidson’un zor zamanlar yaşarken çıkış için Hindistan’a (daha doğrusu Asya pazarına) eğilmesi normal. Bu sebeple normalde aklımıza bile gelmeyecek modeller hazırlanıyor Hindistan için.

harley-davidson-350cc-Cin-2

Neyse geçenlerde bir haber dikkatimi çekti: Harley Davidson 350 cc

Bize göre Harley dediğin kocaman, güçlü ve gürültücü motosikletler. Fakat Hindistan -daha doğrusu Uzak Asya Pazarı- adet olarak çok büyük fakat ucuz bir pazar. Bu yüzden markalar ne pahasına olursa olsun yer almak için hamle yapıyorlar.

Harley Asya pazarı için Benelli’nin sahibi olan Zhejiang Qianjiang Motosiklet firması ile hafif, cadde sürüşünü hedefleyen modeller üretmek üzere görüşüyordu. Daha önceleri de Harley’in Çin pazarı için ufak ikiz silindirli bir motosiklet üreteceği haberi gelmişti.

harley davidson 350 cc Çin sağ arka yan

Ufak Harley markanın daha önce üretmediği çıplak motosiklet tarzında olacak

Bu model ilginç çünkü Harley Davidson 350 cc motoru, düz (sıra) iki silindirli motoru olacak ve süspansiyon, fren ve elektronikler mevcut Benelli modelleri ile ortak olacak. Harley’in bu yönde bir adım atmasının esas sebebi ise kendi evinde artık satış yapamaması…

Bu model sadece Asya pazarında satışa sunulacak. Aynı yaklaşımı KTM de sergiliyor zira Asya pazarı ufak hacimli görece ucuz modellerden oluşsa da adet olarak yüksek satışlar yapılıyor.

Güç birimi Benelli’nin uzun zamandır üretilen ve çok sayıda motosiklette kullanılan 300 cc.’lik motoru temel alınarak geliştirilmiş. 353 cc.’ye yükseltilen hacimle birlikte yine Benelli’nin 500 cc.’lik motorunun parçaları kullanılmış. Güç yaklaşık olarak 35 beygir civarında olacak gibi ve 175-180 kilogram arası olacak bir motosiklet için yeterli güç sunulacak.

Tutar mı?

Asya’da tabii ki tutar. Çünkü Harley Davidson markasının saygınlığı yüksek ve alıcılar için artı değer. Bunu yaparken dikkatli davranıp Amerika’dan soyutlanmış bir pazar seçmeleri de akıllıca: hem evlerindeki satışlarını etkilemeyecek, hem de yeni bir pazar yaratarak kan kaybını durduracak.

Bu yazı Motosiklet Tanıtım kategorisinde yayınlanmıştır; kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?