İçeriğe geç

Gidon yükseltici motosiklet üzerindeki duruşumuzu doğrudan etkileyen parçadır. Postür de diyoruz motosikletin üzerindeki duruşumuza. Buna kısaca “duruş” diyelim.

Duruşumuzun doğru olması için gidonumuzun doğru ayarda (yükseklikte) olması gereklidir.

Burada gidonun doğru ayarda olmasından kastımız, bize göre ayarlanmış olması.

Doğru Gidon Yüksekliği Nasıl Olmalı?

Fabrika ayarlarıyla gelen motosikletlerin büyük çoğunluğunun gidonları alçaktır. Bunun için de piyasada her marka ve her model için gidon yükseltici parçaları vardır. Bu parçalar basit metal nesnelerdir. Üreticinin sattıkları haricinde, ki bunlar yüksek fiyatlı olurlar, yan sanayii tabir edilen parçalarla, hatta kendi yaptıracağımız parçalarla bile gidonumuzu yükseltebiliriz.

Kendim yapacaksam?

Uygun Parça

Öncelikle gidon çapınıza uygun bir parça bulmalısınız. Bundan kastımız koyacağınız parçanın iç eğimi ile gidon demirinin çapının birbirine oturmasıdır.

Aşağıdaki resimde 22mm. olarak gösterilen değer iç çapı göstermektedir ve gidonunuzun çapıyla aynı olmalıdır.

gidon yükseltici fiyat

“Aman biraz büyük olsun, ben lastikle falan sıkıştırırım demeyin. Üzerine yük bindiğinde (örnek ani frenleme) birden kayacak bir gidon istemezsiniz).Piyasadaki diğer, hatta ucuz markaların da yükselte parçalarını kullanabileceğinizi unutmayınız. Örnek olarak ben Honda NT700V Deauville ABS motoruma Kanuni firmasının 5-10 TL.’lik parçasını taktım.

Cıvatalar

Orijinal parçalarda cıvatalar gelecektir. Fakat kendiniz yapacak veya uyduracaksınız, tabiidir ki, alt tabla ile üst parça arasına uzatma koyacağımız için motosikletin üzerindeki cıvatalar kısa kalacaklardır.

Yeni alacağımız cıvataları paslanmamaları için deniz malzemeleri satan bir satıcıdan almamızda fayda var.

 • Bu arada yeni cıvataların boyu haricinde dişlerinin de eskileri ile aynı olması önemlidir, ihmal etmeyiniz.
 • Bunun dışında orijinal cıvatalar şapkalıdır, ki bulmak zordur, yenileriyle kullanmak için pul almanız gereklidir.
 • Pullarda dikkat etmeniz gereken nokta ise tablanın içindeki oyuk kısımdır (var ise). Pullar alt tablaya sığacak kadar küçük olmalıdır.

Cıvatalar

Şimdi elimizde uygun iç çapta yükseltme parçası ve yeni civatalarımız var.

Bundan sonrası basit. Cıvataları açarak üst kapağı çıkarıyor ve aldığımız parçayı yerleştirerek kapağı yeni cıvatalarla sabitliyoruz.

Lakin;

Biliyoruz ki, çoğumuz orijinal parçalar kullanmayacak. O halde size bir tüyo verelim:

“Tek parçayı ters evet, ters olarak da kullanabilirsiniz!”

Yerli bir üretici olan Rhino’nun web sitesine gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

“Gidon yükseltme” hakkında 2 yorum

 1. merhaba…yazınızda honda NT700 deauvılle gıdon yukselmek ıcın kanunı aparatını kullandım demıssınız….aynı makıneden bendede var…ve aynı sıkıntıyı bende yasıyorum…kanunının hangı modelının aparatını kullandınız..yardımcı olursanız cok sevınırım…saygılar…bırde nasıl temın edebılırım…tesekkurler…

  1. Selamlar Tayfun Bey;

   Hangi model olduğunu bilmiyorum, son derece basit, iki adedine yirmi lira verdiğim parçalar idi. Nereden temin edebilirsiniz, her hangi bir Kanuni yedek parçası satan mağazadan ya da Kanuni yetkili servisinden alabilirsiniz.

   Saygılarımla
   Mustafa A. Temel

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir