Yazın Motorunuz Yanar

Malum vakit yaz. Güneş özellikle güneyde çok ciddi bir şekilde etrafı yakıp kavuruyor. Bu güçte güneş motosikletinizin de yıpranmasına sebep olacaktır; hem de bir yaz içerisinde…

Özellikle plastik aksamlar güneşe kadar duyarlıdır ve çabukça solmalar yada renk atmaları ile karşılaşmanız normaldir.

Size: “Her zaman motorunuzu örtün!” gibi saçmalıklar söyleyecek değiliz. Kimsenin o kadar vakti yada sabrı yok. Onun yerine yapacağınız şey motosikletinizi kaplatmak.

Kaplamalar motosikletinizi güneş, yağmur, çamur gibi dış etkenlerden korumanın ötesinde görsel olarak fark edilmenizi de sağlarlar. Bu sebeple reflektör (yansıtıcı) kaplamalar da olduğunu hatırlatmak isteriz. Geceleri, özellikle dönüşlerde yanlarda kullanacağınız canlı renkler yada reflektif kaplamalar sizin gözle görünür derecede fark edilirliğinizi arttıracaktır.

Bunun iki yolu var. Birincisi motosikletiniz kaplatmak. İkincisi ise motosikletinizi kaplamak.

Motosikletinizi kaplamak sandığınız kadar zor değil. Günümüzde özellikle büyük şehirlerde bu tür kaplamaları satan yerlere rastlamak mümkün. Çevresinde bulamayanlar ise internette biraz araştırma yaparak çevrimiçi mağazalardan tedarik edebilirler.

Uygulama aşaması içinse tek ihtiyacınız olacak şey ise bir fön makinesi. Dilerseniz yapacağımız işleri adım adım sıralayalım:

  1. Kaplayacağınız alanları iyice temizleyiniz.
  2. Kafanızda kaplama işi için ne kadar kaplama kullanacağınızı, nasıl keseceğinizi, nasıl uygulayacağınızı kestiriniz.
  3. Kaplamayı tutturabileceğiniz yeterince geniş ve düz bir alan belirleyin.
  4. Düz alana başlangıç noktamızdır. Kestiğiniz vinili bu düz noktadan sabitleyerek fön makinesi ile ısıtınız.
    Bu sayede vinil esneklik kazanacak ve pot yapmadan girintili yada eğik yüzeylere düzgünce tutunacaktır.
  5. Uygulamadan sonra ıslak bir bezle kaplama uyguladığınız alanları bastıra bastıra silmeniz vinilin iyice tutunmasını sağlayacaktır.

Unutmayın ki kaplamaların görsel güzellikten çok motosikletinizin boyasını ve cilasını koruma görevi de vardır. İstediğiniz anda kaplamayı kaldırıp pırıl pırıl bir motosiklette cabası!

Bir Cevap Yazın