Energica Experia gri deniz-kıyısı sağ alt ön çaprazdan

Energica Experia yol testi, sürüş özellikleri

Yolda nasıl hissettiriyor?

Energica Experia’yı kısa süre önce tanıtmıştım (yazı burada). Şimdi de yol testleri gelmeye başladı. Birçok yazıyı okudum, birleştirdim ve Experia nasıl gidiyor derledim. Hemen başlayalım: Experia yol testi

Anahtar bilgiler

 • Fabrika verilerine göre Seviye 3 DC şarj ile kırk dakikada %80 doluluğa ulaşılabiliyor.
 • Fiyat 23’750$ (baz model) ve 25’880$ (Çıkış Modeli). Fiyatlar Avrupa fiyatı tabii ki.
 • 102 Zirve Beygir* gücüne sahip, 80 beygir Devamlı Beygir Gücü var. Tork 115 Nm.
 • 0-100 km/saat süresi 3,5 saniye. Azami hız 180 km/saat.

*Zirve Beygir dediğimiz elektrikli motorların bir özelliği. Sürücü olarak bizim için Devamlı Güç önemli.

Energica, Experia için “Green Tourer” yani Yeşil Gezi Motosikleti adını kullanıyor. Hatta bu isim grenajlara yazılmış. Bu tesadüfi değil zira Energica’nın bu sınıfta ciddi ve uzun vadeli düşündüğünü gösteriyor.

Experia diğer Energica modellerine göre daha iddiasız. Bunun sebebi çok açık: Experia çevreci ve uzun yol hedefleyen bir model. Her şey (yeni pil ve motor) mümkün olan en uzun menzili sağlamak için yapılandırılmış. Örnek olarak son vitesi vereyim: ”Son vites hız için değil, uzun menzil için oranlandı.” diyor Energica.

Ego spor sınıftaki temsilci. Elektrikli motosikletlerde zirveyi temsil ediyor. O kadar ki MotoE serisinde yarışıyor. Eh, performans garanti altına alınınca geriye kalan sorun menzil. Eva ve EsseEsse9 çıplak motosiklet ve standart kategorilerde sınıfının lider değerlerine ve malzeme kalitesine sahip. İşte Experia bu açıdan önemli bir model. İtalyan üreticiye göre gelecek nesil hi-po elektrik pillerinin ilk örneği. Kısacası Energica’nın büyük önem verdiği bir model.

Yola düşme zamanı: Dolomitiler

Energica, Experia yol testi için efsanevi motor sürüş rotası olan Kuzey İtalya’daki Dolomiti (bizdeki muadili Tire yolları, yazısı burada) geçişini deneme parkuru olarak seçmiş. Experia yol testi için doğru adres diyorum 🙂 Bilmeyenler için Dolomiti Dağ Geçişi Yolu düzlük, firkete viraj (dar U dönüş), düzlük, tersine firkete bir yol ve dağ yolu. Yani ya yokuş çıkıyor ya da iniyorsunuz. Sadece Experia da değil, diğer Energica modellerini de sürüş için getirmişler. Bu da diğer modelleriyle bu yeni motosikleti kıyaslama şansı vermiş tabii ki.

Dolomitiler yolu nasıl?

Dağ yolları, motosikletin spor ruhunu olsun, hız olsun, dönüş kabiliyeti olsun her yönünü denemek için ideal. Bununla birlikte toplam deneme sürüşü uzunluğu 75 km. gibi kısa bir mesafe imiş. “En uzun menzil ve uzun yol motosikleti” iddiası için çok uygun değil evet. Lakin şu da var, Energica gibi iddialı ve büyük markalar bu konularda yalan söylemiyorlar. Esas göstermek istedikleri ise bu menzili sağlarken motosikletin ve sürüşünün hala “çekici” olduğunu kanıtlamak.

Bir sebep daha var. İlgi yüksekmiş ve çok sayıda basın mensubu gelmiş deneme sürüşüne. Energica Experia’yı duyurmuş olsa da henüz çok az üretilmiş motosiklet var ortada. Energica beklediğinden fazla satış yaptığı için Temmuz ayında bitecek bir fabrika büyütme çalışması devam ediyor. Experia ancak bu tarihten sonra adetli üretime geçecek. Kanıt olarak test için getirilen motosikletlerin 000002 ve 000004 seri numaralı olmasını gösterebilirim 🙂 Dolayısıyla çok kişi ve az Energica olunca test süreleri kısa tutulmuş.

Pil ve menzil

LiveWire ONE 13.6 nominal ve 15.4 kWh zirve pil gücüne sahip. Zero SR ve S Premium’un 13.7 nominal ve 15.6 pik kW/saatlik pilinden hayli güçlü değerlere sahip: 19.6 kW/saat nominal ve 22.5 kW/s zirve gücü var Expereia pilinde. Energica, Experia pilinin, herhangi bir elektrikli motosikletteki en büyük pil kapasitesine sahip olduğunu iddia ediyor.

Bu pil kapasitesini ve elektrik motorunu yönetmek tabii ki teknolojinin işi. Gelelim sürücü olarak Experia teknolojik yapısının bize sunduklarına:

 • Yedi sürüş profili var.
  Sport, Urban, Eco ve Rain, artı üç kişisel mod.
 • Çekiş kontrol altı seviyeli,
 • Viraj özellikli eABS, Bosch 9.3 MP sistemine emanet.
 • Frendeki Geri Kazanım Yönetimi var. Sürücü tercihlerine ve yol koşullarına göre ayarlamak mümkün.
 • Seyir kontrol (cruise control) var.
 • İlginç şekilde Geri Gidiş Desteği de var (bu arada Motosiklette Geri Geri Gidilmez yazısını okumak isteyebilirsiniz).
 • İnternet üzerinden güncellemeler ile ek özellikler de yolda.

Artık yola çıkalım: Experia yol testi

Energica yolda nasıl? Sürenler nasıl yorumlar yapıyorlar? Başlıyoruz:

Her şeyden önce Experia geniş pil kapasitesine göre ince bir gövdeye sahip. Dik ve rahat oturuyorsunuz. Rahat sürmek için bu bir artı şüphesiz. Rüzgar rahatsız edici değil. Gövde ve ön cam işini iyi yapıp sizi rüzgardan koruyor. Sessizlik sunacak kadar değil ama rüzgardan rahatsızlık duymadığınız da bir gerçek. Energica uzun süre rüzgar tüneli geliştirmeleri yaptıklarını söylemişti Experia için; yolda bunu görüyorsunuz.

ZF Sachs marka ön yükleme ve tepme ayarlı amortisörler üzerinde duruyoruz. İşlerini iyi yapıyorlar. Fakat yük ve artçı ek yükü ile geniş bir ayar aralığı yok (şimdilik). Bir sonraki versiyonda bunu halledeceklerdir. Experia 17 inç jantlarına Pirelli Scorpion Trail II lastikler takarak çıkıyor fabrikadan. Sevilen ve dengeli lastikler bunlar. Zincir ile aktarılan güç dengeli, öngörülebilir ve kontrolü kolay. Tutuş iyi. Önde çift 330 mm. arkada 240 mm. Brembo’lar fazlasıyla yeterli. Üstelik frenlemede motoru elektrik üretimi (regen) için kullandığımız için motor freni de var. Sistem iyi bütünleşme sağlamış ve frenler sorunsuz.

Bir dikkat çekici nokta ise sele yüksekliği. Sele son derece alçak bir seviyede: 85 santimetre yüksekliğinde. Experia’yı kısa boylular da rahatça sürebilir. Dar ve hafif gövde ile birleştiğinde yoldaki çeviklik beklendiği üzere yüksek. Çevik ama dengesiz değil. Son derece rahat sürülüyor. Hem de her sürat ve yol şartında.

Experia sürüş testi, diğer Energica modellerinden sonra yapıldı. Dolayısıyla Experia üzerine yerleşirken zihniniz Energica’nın diğer modelleri olan: Ego RS, Eva Ribelle RS ve EsseEsse 9 RS modelleriyle yapılan sürüşlere alışık halde oluyor. Başka bir ifadeyle Experia’yı endüstrinin en iyi ve ileri modelleri ile kıyaslanmış oluyor Experia’nın yol karakteri.

Çalıştırıyoruz

Çalıştırma şöyle: Ana Şalteri aç. Ön freni sık. Sağ kütükteki etkinleştirme düğmesine bas. Yeşil uyarı lambası yandı mı hazırsınız.

İlk izlenim: çok kolay sürülüyor. İlk kilometrelerden itibaren komutları kolayca ve itaatkar şekilde yola uyguluyor. Ama Experia’nın özel bir tarafı var: En uzun menzili, keyifli bir sürüşle birleştirmeyi başarmış. Motor devri ve sesi diğerlerinden çok devir çeviriyormuş gibi hissettiriyor. Hızlanma, -bir elektrikliden beklendiği üzere ve benzinli motorlarla kıyaslanırsa- çarpıcı.

Rüzgar ve artçı konforu iyi. Uzun yol için bacaklar rahat. Bir de elektrikli avantajı var: sürerken sadece asfaltta yuvarlanan lastiklerin sesi var. Büyük rahatlık… Ha bir de yavaşlarken balataların ve disklerin sürtünme sesini duyuyorsunuz; o kadar sessiz 🙂

Dolomitiler motosikletçiler için Kabe gibi. Ama aynı zamanda bisikletçiler, spor araba düşkünleri ve karavancılar için de öyle. Bu yol aynı zamanda dağ geçişi de olduğu için devamlı kalabalık halde. Unutmadan, arada iki şeridin hayli daraldığı kısımlar da var. Üzerine bir de arada denk geldiğiniz yol yapım çalışmaları var. Zira yol hava şartları ve yoğunluktan iyi ve kötü asfalt bölümlere sahip. Peki sonuç?

Energica‘nın Experia’sı hiç sorun yaşamadan ve başarıyla hatta keyif vererek hakkından geldi Dolomitilerin.

Alçak ağırlık merkezi yön değiştirmelerde belli oluyor. Hafiflik sayesinde de ani yön değişiklikleri bile sorunsuz hatta kolay. Viraj çıkışında her zaman fazla fazla güç hazır. Gaz kapayınca hız, alışık olduğumuz gibi yavaşlıyor son sekizde bir de ise frenleme etkisi (regen) var. Yani gaz kontrolü ile sürat belirleme başarılı. Bu arada gaz kolunun ortalarında bir özel konum var. Ne hızlanıyor ne de frenlemeyle elektrik üretiyorsunuz gaz kolu bu konumdayken. Bir nevi boşta gidiyor gibi düşünebilirsiniz.

Vites yok

Ha bu arada Energica’larda vites yok. Gazı açtıkça devirleniyor ve hızlanıyorsunuz. Experia’da bu ilk başlarda biraz zor anlaşılıyor. Kafamız benzinli motor, vites devinimine alışık olduğu için bir süre gereğinden fazla ya da az gaz verdiğiniz oluyor. Fakat güç yönetiminin mantığı ve alt taraf ile uyumu sayesinde beyniniz hızlıca alışıyor. Sonrası uyum içerisinde sürüş ve hızlanma olsun, virajda konumlanma olsun kolay bir performans.

Uzun yol yapmak testte mümkün olmadığı için ön görülerden başka şansımız yok. Ama 55-60 km. sürüş ile doluluk, %94’ten %70’e gelmiş. Yani Energica’nın vaadi ile örtüşen bir tüketim var diyebiliriz.

Su soğutmalı olduğunu biliyor musunuz?

Evet, yeni elektrikli motor sıvı soğutmalı. Hatta invertör Seviye 3 şarj sistemi de sıvı soğutmalı. Bunun bir sebebi gövdenin içinde kalıyor olması fakat asıl sebep bunların performansı yüksek parçalar olması. Yeni nesil parçalar oldukları için henüz olgunlaşmamış yeni teknolojinin ilk örnekleri. Tabii ki bu durum, sağlam olmadıklarını göstermiyor. Fakat elektrikli motor ve sistemlerin verimleri arttıkça ısı yönetimi daha da öne çıkacak.

Şöyle düşünün, 10 kilogram hafiflerken gücü artan bir sistemden bahis ediyoruz; bu gelecek nesil teknoloji değil de nedir? Birkaç ayrıntı vermek gerekirse, daha ufak ve hafif rotor artık daha hızlı dönebiliyor. Verimlilik katsayısı %96 ki çok iyi bir rakam bu. Ki bu değerler Experia’nın hedefi gereği saldırgan olmayan ayarlarla elde edilmiş rakamlar. Energica’nın yarış birikimi işe yaramış, değil mi?

Experia; Ego, Eva, EsseEsse9 ile birlikte 260 kilogram civarında. Experia’nın en uzun menzilli motosiklet olarak diğerleriyle aynı kiloda olması bir başarı. Fakat bir avantajlı taraf daha var: ağırlık dağılımı diğer modellerdeki gibi önde değil. Diğer modellerden sonra sürünce fark edilen bir değişiklik. Daha dengeli, düşük hızda daha rahat bir sürüşü var Experia’nın.

Motor

Experia’nın tanıtım videosu, motorun sesini yakalamak için iyi bir iş çıkarıyor. Experia yol testi boyunca da motor sesinin “rahatsız edici” olmadığını tespit ediyor sürücüler 🙂

Frenleme: geri kazanım gücü

Experia yol testi alışıldık kriterlerin dışında da birkaç noktayı öne çıkardı. Bunlardan biri -sürüş tarzını etkilediği için önemli- motor freni etkisi gösteren regen (regeneration, geri kazanım). Geri kazanımlı frenleme tam güçte etkin iken, Brembo disk frenler daha da güçlü hissettiriyor. Ön fren koluna giderek daha geç dokunmanın gerektiğini zamanla öğreniyorsunuz. Bu gecikme, bu sürüş modunda enerji geri kazanımı için zaman tanımak demek. Gaz kesildiğinde motor enerji üretimi yapmaya başlıyor ve frenleme etkisini arka tekerlekte hissediyorsunuz. Bu verme etkisini sadece arka tekerlekte etkin olduğunu unutmadığınız sürece sorun yok. Bu da şu anlama geliyor: hızlı giderken ve viraj kovalarken ön frenlere hala büyük iş düşüyor. Ama sakin sürüşte gazı erken bırakarak hem şarj kazanmak hem de sahilde yavaşlamak için iyi bir yol.

Energica Experia

Experia’nın tutuşu iyi olduğu için eABS sistemi pek çalışmıyor. Buna karşılık elektrik motorunun gücü sayesinde bazı viraj çıkışlarında eğimi de hesaba katan çekiş kontrolünün devreye girdiğini hissetmek mümkün. Arka tekerleğe küçük, nazik bir müdahale var, yatış açısı azaldığında (viraj bitip düzlüğe çıkarken) sistem bunu algılayıp gücü tekrar normal seviyeye yükseltiyor. Kısacası iyi düşünülmüş, çok iyi çalışan ve sürücüsünü tehlikelerden nezaketle koruyan bir sistem olmuş. Energica’ya gerçekten büyük bir aferin, gerçekten iyi iş çıkarmışlar.

Bence Experia rakiplerinden öne çıkıyor çünkü sürüş keyfini korurken sınıf lideri (iddia edilen) bir menzil sunuyor. Gün boyunca çok defa aşırı beygirli süper arabalar kadar kısa sürede 0-100 km. yapacak ve üzerine bir de ekstra menzil olacak ve bir de üzerine keyifli bir sürüş yapacağım ha? Üstelik Energica’nın en pratik motosikletinde? Tabii ki isterim, istiyorum.

Ve Energica’nın en pratik motosikleti olmasına rağmen, Experia sıkıcı veya sağır değil. Yeni motorun sessiz çığlığı aslında diğer sokak modellerinden daha yüksek bir seviyeye yayılıyor ve güç için “dışarı çıkma” izlenimi veriyor. Devir göstergesi ayak uydurmaya çalışırken motor aşırı besleme (turbo, kompresör, bir şekilde süper şarj) varmışçasına ses çıkarıyor. Sürüş sırasında diğer tek ses, kaldırımın üzerinde yuvarlanan lastikler, fren balataları ısırınca diskler hafifçe tıslıyor ve rüzgar sesi var tabii ki.

Motor sesi: elektrikli gibi değil

Bu arada motor sesinden illa ki bahsetmek lazım. Experia yol testi boyunca motor sesiyle de etkileyiciydi. Elektrikli motorlar için ilginç bir etkileme yolu değil mi? Yeni elektrikli motorun “sessiz” çığlığı diğer sokak modellerinden daha yüksek. Artan ses, tıpkı benzinli ağabeyleri gibi, güç arttıkça yükseliyor. Bu huyu çok çok güzel. Çünkü alışık olduğumuz ses ve güç dengesini sunuyor. İnceden bir aşırı besleme (süper şarj) sesi bile var üst devirlerde.

Peki bu kadar mı? Hayır, başka güzellikleri de var elektrikli sürüşün. Mesela sürüş sırasında genel bir sessizlik var ama bu sessizlik bazı diğer güzel hatta yoldan çıkarıcı sesleri duymanıza imkan tanıyor. Ne gibi mi? Lastiklerin asfaltta yuvarlanırken çıkardığı ses, yavaşlarken disklerin hafifçe tıslayışı, fren balatalarının sesi ve rüzgar. Açıkçası bunlar normal bir motosiklet sürüşünde duyduğum sesler değil. Ama çok güzeller, duydukça hoşunuza giden sesler bunlar. Ve bir şekilde yolla sürüşünüzle daha bütün olmanıza sebep oluyorlar. Kısacası motorun çığlık atan sesini özleyeceğim ama bu sesleri duyuyor olmak da son derece keyifli.

Bol bol zamanım olsa ve daha “keyifsiz” bir yol olsaydı, Experia’nın Eco modunda menzil arttırmayı denerdim, kesin. Çünkü bunu cidden merak ediyorum, acaba azami menzili ne kadardır? Ancak sürdüğüm rota Spor modunu hak ediyordu. Bazen de biraz daha az gaz tepkisi istediğimde Urban (şehir) modu uygun düştü yola. Bazı virajlar, hassasiyet ve hatasız bir çizgi gerektiriyordu -ki Experia her zaman bu konuda sorunsuz hatta iyi. Trafik azaldığında ve art arda firkete virajlara geldiğimde, Sport modunun güç karakteri ve çekişi, gülümsetecek kadar “sağlam” bir sürüş sağladı. Yetenekli bir Experia pilotu, sessiz ve rahat tahtında otururken birden bire geçtiği dağın kralı olduğunu herkese kabul ettirecek kadar hızlı olabilir. Bu gerçekten çok az modelde bulabileceğiniz, neredeyse eşsiz bir motosiklet.

İlk izlenim: Bayağı iyi

Energica-Experia-gri-yolda-sol-caprazdan

Anahtarları alın, demiş. “Bir saat sonra burada buluşacağız ve hâlâ soracağınız bir şey olursa varsa bana sorarsınız.”

Bu,

 1. Elektrikli motosikletlerin fiyat etiketlerine değdiğine,
 2. Elektrikli bir motosikletle uzun yol yapmanın artık mümkün olduğunu,
 3. Sessizlik ve güçle birlikte üst sınıf elektrikli motosikletler muazzam eğlenceli miktarda olduğuna inanan olgun bir binici için bir araçtır. eğlence.

Modern elektrikli motosikletlerin performansını görmek için ne kadar kısa olursa olsun, sürmenin yerini hiçbir şey tutmaz.

Energica, piyasanın daha hızlı değil, daha uzağa giden elektrikli motosikletler istediğini söylüyor. Bence de doğru.

Bu yazı Motosiklet Tanıtım kategorisinde yayınlanmıştır; kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir