İçeriğe geç
Ana Sayfa » Motosiklet Tanıtım » Energica Experia, elektrikli ilk enduro

Energica Experia, elektrikli ilk enduro

Elektrikli enduro Experia spor-gezi motosikleti olarak ortaya çıktı

Web sitesinde şu slogan karşılıyor bizi: BORN TO BE WIND. “Rüzgar olmak için doğ(du).” diye çevirebiliriz. Tabii ki burada efsanevi “Born to be wild!*” felsefesine gönderme var.

İkinci slogan ise: “At the end of the horizon, is another horizon.” diyorlar yani “Ufkun ötesinde bir ufuk daha var.” bu ise birden fazla anlama işaret ediyor. En önemlisi menzil. Ufkun ötesine geçen menzil gibi okumak doğru olacaktır.

Fiyatı (yurtdışında yani KDV+ÖTV hariç) 25’880 Amerikan Doları.

Sonuç odaklı performans: ihtiyaç duyduğunuz güç burada

Experia Green Tourer güncel eğilimlere uygun olarak çevre dostu seyahat, öne çıkarıyor. Yan, 0 emisyonlu bir motosiklet. Fakat bunun ötesinde Experia modeli, elektrik teknolojisinde Energica firmasının on yıllık yarış, tasarım ve üretim sırasında edindiği uzmanlığı elinizin altına veriyor.

Energica Experia, sıfırdan yapılmış yeni bir elektrikli güç aktarma ve batarya ile geliyor. Aerodinamisi spor-gezi kabuğu (grenaj), ayarlanabilir ön cam ve büyük boy sert çantaları ile Experia uzun yol motosikleti özelliklerine sahip çıkmış. Konfor, sürücü için olduğu kadar artçı için de dikkate değer. Tek günde fazla kilometre yapan sürücüler için bir silahı daha var bu modelin: Experia, firmanın bu güne kadar ürettiği en çevik ve en manevra kabiliyetli makine.

Energica bu model için yeni bir yüksek teknolojik zemin yaratmış. Experia motoru ve pil yepyeni, sıfırdan. Pil kapasitesi artmış ancak ağırlık düşmüş. Experia’nın ağırlık merkezi de önceki modellere göre yere daha yakın. Sırf bu iki fark bile daha kolay sürüş ve konfor sağlıyor.

Yeni motor ve pil

Pilden yukarıda bahsettim ama motorda da yenilik var.

Yeni bir güç birimi var Experia’da. PMASynRM tekniği ile üretilen motor yine öncekilerden daha hafif, daha ufak ve daha aşağıda konumlandırılmış halde.

Experia böylelikle hafiflemiş ama sürüş kararlılığı artmış.

Energica, özellikle düşük hızda sürüşün çok kolay hale geldiğini söylüyor.

Bir elektrikli motosikletteki en büyük pilin keyfini çıkarın

Maksimum 22,5 kWh (nominal 19,6 kWh) güç veren yeni pil, daha çok güç sağlarken kilosu azalmış.

Aynı zamanda pil ve pille ortak çalışan yakın parçaların yerleşiminde de farklılığa gitmişler.

Yeni pille güç sorun olmaktan çıkınca arazideki performansı biraz daha serbest bırakabilmişler.

Sonuç: Experia zorlu arazide sürmek için oldukça zevkli bir motosiklet olmuş.

Her şey düşünülmüş

Büyük sert yan ve orta çantalar toplamda 112 litre hacme sahip.

Ön tarafta iki USB bağlantısı var. Fakat ayrıca su geçirmez bir bölme olan anahtarlı torpidoda da iki tane daha var. Kısacası şarj kablolarını da koyacak ek yerimiz var.

Menzil?

22.5kWh pil gücü ile Energica 400+ km. şehir içi sürüş menzili veriyor(muş).

Bu iyi bir değer. Gerçekten iyi bir menzil ama elektrikli motosikletlerde uzun yolun menzili düşürdüğünü unutmayın. Şehir içindeki dur-kalk pili koruyor ve daha yavaş tükeniyor pil.

Ama şehirden çıkıp uzun yol sürüşüne geçince menzili 300- km. olarak düşünebiliriz. Ki bu da bir leketrikli için çok iyi bir uzun yol değeri.

Hızlı şarjlı bir DC çıkışı bulursanız da 40 dakika içinde tekrar yola çıkmak mümkün oluyor.

Energica Experia | ilk elektrikli spor-gezi motosikleti mi?

Diğer modellerinden farklı olarak Energica, bu modelde tamamen yeni bir boru iskelete (şasi) ve yeni bir motor-pil-kontrol merkezi kullanıyor. Energica fabrika kapılarından çıkan en sportif model olmasa da, firma bunu şimdiye kadar yaptığı “en çevik ve manevra kabiliyeti en yüksek” makine olarak müjdeliyor!

Kısacası evet, elektrikli enduro Experia ifadesi doğru. Bunun bir spor-gezi motosikleti olduğu da öyle. Experia -en azından şimdilik- elektrikli motosiklet dünyasının enduro, spor, uzun yol taleplerini en iyi karşılayan motosikleti.

Motora biraz daha yakından bakalım

Experia electric motor fitted in the Energica

Bu yeni motosikletin merkezinde yeni PMASynRM tipinde elektrik motoru var. Fırçalı ve fırçasız elektrikli motorun faydalarını tek bir birimde birleştiren etkileyici bir ünite bu. Experia’da motorun yeri de diğer Energica’lardan farklı. Aynı zamanda önceki motorlardan daha hafif. Hafif ama 102 beygirde olan zirve güç ve 85lb-ft’de torku ile önceki Energica modelleri kadar güçlü değil. Bu değerler spor motosiklet sınıfında Energica’nın zirve modeli Ego ve çıplak Eva’nın değerlerinden düşük olsa da, Experia’nın çok daha iyi bir menzil sunmasına yardımcı oluyor.

Experia electric sports touring motorcycle

Sürüş modları ve elektronik destekler

Alt yapısı böyle yeni bir motosikletten beklediğiniz gibi, Experia teknoloji içinde yüzüyor desek yeridir.

Seçebileceğiniz yedi sürücü profili var. Fabrika çıkış modları: Eko, Şehir, Yağmur ve Spor olmak üzere dört adet. Ayrıca üç özel modu da kendi isteğinize göre kayıt edebiliyorsunuz.

Bu kadar mı? Tabii ki hayır. Elektrikli enduro Experia yavaş ileri gitme ve geri park etme desteğine sahip! Nasıl, iyi değil mi? Biraz açayım. Bildiğiniz üzere elektrik motorları içten yanmalı motorlara göre daha fazla yönetim imkanı sunuyor. Energica elektronik ile elektrikli motorun bu yönünün birleştirince geri geri giderken ve yavaş hızda ileriye giderken işleri kolaylaştıran desteklere sahip. Güzel.

Rejeneratif fren ayarı?

Ha bunlara ilave olarak bir de yeni bir ayar seti var: Yüksek, Orta, Düşük ve Kapalı olmak üzere dört rejeneratif frenleme haritası seçebiliyorsunuz. Bu da nedir? diyenler için: elektrik motorları elektrik verince çalışır ve elektriği tüketirler ama elektriksiz döndürürseniz de elektrik üretmeye başlarlar. Frenlemede tam bu oluyor. Üretilen elektriğin bedeli olarak da motor, hızdan güç çalıp yavaşlamaya sebep oluyor. İşte bu ayar motorun ürettiği -yani hızdan çaldığı- gücü kademelendiriyor. Kısacası gazı kapadığınızda ne kadar yavaşlayacağınızı belirlemeniz mümkün bu ayarla.

Experia electric sports touring motorcycle ridden on a scenic road

Teknolojik özellikler böyle ama işin bir de mekanik tarafı var. Elektrikli enduro Experia, Sachs marka 43 mm.’lik ayarlanabilir ön ve arka amortisörlere sahip. Her iki tarafında amortisör yolu 150 mm. Fren için 330 mm.’lik diskler ve 4 pistonlu radyal ön ve arka Brembo kaliperler var. Yatış açısına duyarlı çekiş ve ABS yönetimi Bosch 9.3MP ECU sistemine teslim. Kısacası Energica işi ehline teslim etmiş. Masraftan kaçınmayıp sektörün en iyilerine yer veren Experia yol tutuşu ve güvenliği ciddi seviyelerde sunabiliyor bizlere.

Elektrikli enduro Experia ile 60 gün ve 1000 km. videosu

Ayrıntılı bir değerlendirme videosu olmuş. Uzun dönem yol testi yapmışlar; Experia ilginizi çektiyse izlemenizi tavsiye ederim.

Easy Rider nedir?

Easy Rider efsanevi bir film. Amerikan özgür ruh felsefesinin bayraktarı diyebilirim. “Gez dolaş sen özgürsün!” zamanları. Steppenwolf adlı müzik grubunun ünlü bir şarkısı var aynı isimde. Born To Be Wild şarkısı daha sonra çekilen Easy Rider adlı film ile özdeşleşiyor. Easy Rider başrolde motosikletlerin olduğu bir film.

O zamanlar tam da Amerika olan Harley Davidson’ların, uzun yolların, Amerikan usulü motosiklet algısının reklamı gibi bir film. Bu yönüyle de kitleleri etkilemiş, üzerine çok konuşulmuş hatta akademik değerlendirmeler yapılmış bir film olduğunu da ekleyelim.

Energica firmasının resmi web sitesindeki elektrikli enduro Experia sayfasını görmek isterseniz burada: energicamotor.com/us/models/energica-experia/

Bu yazı Motosiklet Tanıtım kategorisinde yayınlanmıştır; kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir