yeni R 1300 GS, kapak görseli

BMW R 1300 GS yenilikleri

Temel donanımda sunulan çanta tablası ve arka süspansiyon desteği için ayar tekerleği, yeni lityum iyon akü ve yakıt deposunda bir litrelik azalma. Yeni çelik-alüminyum iskelet. Bunların hepsi daha hafif bir GS için. Temel donanım da hayli zenginleşmiş. Yeni R 1300 GS hayli güçlü geliyor.

Yeni boksör motor özellikleri

2024 GS’in boksör motoru, daha da büyüyerek 1254 cc’den 1’300 cc.’ye çıkmış. 106,5 milimetrelik silindir ve pistonlar ve 73 milimetrelik piston yolu ile 1300 rakamında ulaşıyor. 1250 ile karşılaştırıldığında, çap 4 milimetre daha büyük ve strok 3 milimetre daha kısa. Hava ve su soğutmalı iki silindirli motor dakikada 9’000 devire kadar çıkabiliyor. En yüksek güç (7’750 devir/dakikada) 145,5 beygir (107 kW). Azami tork 149 Nm (6’500 devirde).

Yeni 1300’lük motor, 1250’den neredeyse 10 beygir ve 6 Nm daha güçlü. BMW’nin açıklamasına göre 130 Nm’den yüksek tork, 3600 ile 7800 ile devir arasında mevcut halde. Bu da 1300 GS’in selefi 1250 GS’den hissedilir derecede çevik olacağını gösteriyor.

Büyüyen supap çapları, (emme supablarında 40 mm.’den 44’e, egzoz supablarında 34 mm.’den den 35,6’ya çıkmış). Bu artış, motor için nefes alma ve vermeyi kolaylaştırıyor. Sıkıştırma oranı da 12,5:1’den 13,3:1’e çıkmış. Yüksek güç üreten Shift Cam sistemi de güncellenmiş. Shift Cam yüksek güç gerektiğinde devreye giren, valf zamanlamalarında ve açılarında ince ayarlamalar yapan bir sistem. Motorun hem alt hem de üst devirlerde azami gücü üretmesini sağlıyor.

Bu geliştirmeler sayesinde verimlilik yükselmiş. Artan performansa rağmen yakıt tüketimi 1250 ile aynı. Ki bu doğrudan bir başarı. Daha fazla güç aynı yakıt sarfiyatıyla geliyorsa başarım (performans) artmış demektir değil mi?

Eski GS’leri kullananlar bilirler. Bir GS kırmızı ışıkta dururken gaz verince, motorun dönme gücü motosikleti de yatırmaya çalışırdı. Bu durum bir süredir çözülmüş durumda. Yeni 1300’de bu nötrlük ayrı bir dengeleme mili olmadan çözülmüş durumda. Bunun yerine dengeleme ağırlıkları görevi krank miline ve güç jeneratörüne (alternatör) yerleşmiş. Aktarma organlarında bir milin eksilmesiyle, krank milinin dönüş yönü değişmiş. Sonuç olarak yük değişimleri sırasında bir zamanlar boxer’a özgü olan devrilme etkisi de bir süredir yok. Gerçi 2013’ten itibaren su soğutmalı modellerde ortadan kalkmıştı bu dönme işi ama şimdi motor içi teknik-mekanik mükemmelleşme ile daha sağlıklı ve etkili çözülmüş.

Benim yorumum: Tipik BMW işleri… Zaten olmaması gereken olmaması gereken, aslında bir hata olan eksikliği: “Ama ne çözdük! Öyle böyle çözmedik!” hava-pozuna hiç gerek yok. ama BMW de işler böyle 🙂

BMW motosikletleri -daha doğrusu BMW’nin her şeyde farklı olma düşkünlüğünü- sevmeyen birisiyim. Bununla birlikte, BMW motosikletler haklı bir sürüş konforu ve performansına sahiptir. Ve BMW her neslinde sürüş kalitesini daha da iyileştirir. Bunu söylemiş olayım. Ve bu taraflarını takdir ediyorum. Yeni GS 1300 zatne başarılı olan sürüş dinamiklerini aşağıda okuyacağınız şekilde daha da ileriye taşımış.

Eski GS’lerde motor çelik bir ızgarayla çevriliydi ve arkada da yükü yine çelik borular çekiyordu. Yeni BMW R 1300 GS için yine çelikten ama bu sefer pres sactan şase yapısı var. Yeni tasarımın amacı 1250 GS’e göre daha sert olurken ağırlığı daha ufak boyutlu yeni boksör motorun etrafında yoğunlaştırmak.

Bu yeni GS’in dinamik özelliklerinin daha da ileriye gitmesi için bir adım. İyileştirilmiş ağırlık merkezi dağılımı, daha iyi yol tutuşun yanı sıra daha iyi fren dengesi ve direksiyon hassasiyeti getiriyor.

1300 GS’de vites kutusunun konumu değişti. 6 vitesli şanzıman artık motorun arkası yerine altında. Bu ilave, boksörü kısaltır. Ve de daha önemlisi, toplam ağırlığı düşürür. 1300 motor, 1250’den 3,9 kilogram daha hafif. Aktarma organları ile birlikte 6,5 kilogram hafifleme var.

Bu arada, şanzımanı Musashi (Japon şirketi) tedarik etmeye devam ediyor. BMW R 1250 GS’nin zaman zaman sorun çıkaran şanzımanı vardı. Giriş millerindeki sorunlar yüzünden geri çağrılan zamanlar oldu malum. R 1300 GS için hem yazılım güncelleştirmesi hem de yapısında güçlendirme yapılmış.

BMW zaten iyi olan yol tutuşunu daha da iyileştirmek için Telelever Evo sürümünü getirmiş 1300’e. Evo, çatalların esneme direncini arttırmak için R 1300 GS’ün çatallarını üst mesnete (üçlü kelepçeye) sabitliyor. Artık Evo Telelever olarak adlandırılan ön taraf yapısı, daha kalın çatallara (37 yerine 45 mm.) sahip.

BMW Telelever haricinde Evo Paralever de getirmiş. Ön ve arka Evo sürümleri, ZF Sachs marka ön ve arka amortisörlerle uyumlu çalışarak, sürüşü ileriye taşıyor.

Dingil mesafesi (1514’ten 1.518 milimetreye) ve direksiyon baş açısı (64,3’ten 63,8 dereceye) çok az değişmiş ama değişmiş. Kasterdeki değişiklik biraz daha ileri seviyede: 100,6’dan 112 milimetreye çıkmış. Tekerlek ebatları aynı; önde 120/70-19 ve arkada 170/60-17. Ön fren disklerinin çapı 5 mm. artarak 310 milimetreye, arka diskin çapı ise 9 mm. artarak 285 milimetreye ulaşmış.

BMW R 1300 GS’de önde yeni radyal dört, arkada çift pistonlu tek kaliper var. Hayes yerine Brembo olmuşlar. ABS, ön-arka dengesini yatış açısına göre hesaplıyor.

BMW R 1300 GS, (Almanya’daki)19.100 Euro’luk baz fiyatıyla, R 1250 GS’den 800 Euro daha pahalı. Bununla birlikte, daha geniş standart donanım var eskiye göre. Isıtmalı elcikler, entegre LED sinyalli el korumalar, RDC lastik basıncı kontrolü, MSR motor sürükleme torku kontrolü, fren fonksiyonlu DCC hız sabitleyici, anahtarsız radyo anahtar sistemi, lityum iyon pil ve USB ve 12 voltluk sokete sahip akıllı telefon şarj bölmesi artık standart donanımda sunuluyor.

Standart donanımlar arasında:

  • 4’lü sürüş modları (Eco, Rain, Road ve Enduro),
  • DTC dinamik çekiş desteği (yönetimi),
  • DBC (dinamik fren desteği),
  • HSC (yokuş kalkış desteği) ve
  • Kakblosuz bağlantı destekli 6,5 inç TFT renkli ekran var. Açıkçası BMW standart donanıma dahil ettiği güncel ve sürüş güvenliğini arttıracak unsurlarla güzel bir iş yapmış.

Sürüş güvenliği ile ilgili özellikleri temel donanım paketinde sunmak takdir eidlecek bir iş. Bunu kısa süre önce yayımladığım KTM 890‘da da görmüştük.

1250 hala zirvede evet ama yeni bir GS’e hayır denmez.

Yeni Boxer-GS için beklentiler yüksekti ve 100. yıldönümü olduğu düşünüldüğünde beklentiler büyüktü. BMW geleneği ve mirası düşünüldüğünde de seleflerinin başarılarını yeni modelle geliştirememek kabul edilmez olurdu.

İşte bu yüzden BMW R 1300 GS gerçek bir GS. Her sürüş tarzına uygun bir çok amaçlı motosiklet olmaya devam ediyor.

Ve yeni 1300’ün verileri bir şeyi açıkça ortaya koyuyor: gelecekte GS tahtına oturmak isteyen herkesin eskisinden daha iyi motosikletlere ihtiyacı olacak. 145 beygir, 149 Nm tork ve 237 kilogram (19 litrelik benzin deposunun yüzde 90 dolu olduğu temel donanım) iddialı değerler. Boksör GS en önemli noktalarda daha da güçlü ve de hafif. BMW sürüş dinamiğinin kriterlerinin tümünde eskiye göre daha iyi bir GS ile geldi.

Bu yazı Motosiklet Tanıtım kategorisinde yayımlanmıştır. Kategorinin bütün yazılarını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir