Yamaha_Niken_2019 kapak

YAMAHA NIKEN ÜÇ TEKERLİKLİ MT9!

Yamaha Niken: MT-09 gücünde bir üç tekerlekliye ne dersiniz?

YAMAHA, sürpriz yaparak 2018’de piyasaya sunacağı Niken modelini ortaya çıkardı: büyük hacimli, üç silindirli, “yatabilen” üç tekerlekli bir araç olan ‘Niken’.

YAMAHA NIKEN ÜÇ TEKERLİKLİ MT9 yolda

Detaylar konusunda az şey açıklanmıştı, ancak üç yıl önce bahsi geçen, şimdikine çok benzer görünümlü, MT-09 motoru olan üç tekerlekli kavramsal aracın (konseptin) proje adı o zamanlar MWT-09 idi ve şimdi Niken olarak karşımızda.Niken, Japonya Tokyo Motor Show’da ortaya çıktı ve 2015 yılında MWT-09 ile kavramsal aracın sonucu olarak 2018’de piyasada olacak.

Gelelim düşüncelerimize: Daha önce Tri City ile karşılaşmıştık üç tekerler kavramı ile. Adetli olmasa da sattığını da biliyoruz. Fakat o zamanlarda düşük hacmi ile piyasadaki “Garip Alet” olarak görülmüştü. Hiç bir zaman da büyük motosiklet alternatifi olarak görülmedi: “Oyuncak işte…” denmiş ve konu kapanmıştı.

YAMAHA NIKEN ÜÇ TEKERLİKLİ MT9 ön taraf

Yine de şu var, öndeki çift tekerlek her şeyden önce frenleme için denge ve kısa mesafede sağlam duruş için takdir toplamıştı. Kafaları karıştıran ise öndeki iki tekerleğin virajlarda yatışı idi. Bu sebeple bir çok kişi gidonu çevirip mekanizmayı anlamak için durduğu yerde Türk usülü denemeler yapmıştı 🙂

Yani aslında en sıkıntılı konu olan frenleme ve getirdiği korku öndeki çift tekerin avantajlarıyla en azından “merak uyandırmıştı.”

YAMAHA NIKEN ÜÇ TEKERLİKLİ MT9 konsol

Ama şimdi durum ciddi. Çünkü MT9 gibi “çılgın, deli, afacan” bir makine ve güç var ortada.

O zaman piyasamızın genel tavrı: 1- Görünüş, 2- Piyasada tutulacak mı?

Cevap: “Görünüş böcek gibi…”
“Bu alet satmaz!…”
Kısacası geçmiş olsun Yamaha, buralarda umut yok 🙂

Her ne kadar Yamaha’nın basın açıklaması aşağıdaki metinle bizleri ikna etmeye çalışsa da, ülkemizde: “Hıı, hıııı…” denip geçilecek bir model olarak geçecek motosiklet tarihimize.

YAMAHA NIKEN ÜÇ TEKERLİKLİ MT9 kuyruk

Ama bir yerlerde kıstırırsam, denemek isterim. Çünkü Tri City bile şaşırtıcı bir ön tutuş ve viraj kabiliyeti sergiliyordu…

Basın Tanıtımı (Büyülü göz boyama metinlerinden birisi 🙂 )

“Bu büyük hacimli  Eğilebilen Çok Tekerlekli (ingilizcesi: LMW, Leaning Multi-Wheeler) araç sıvı soğutmalı, sıra üç silindirli bir motordan güç almaktadır.

Bu model, değişken sürüş şartlarının etkilerini azaltmak ve viraj alırken yüksek bir denge-sağlamlık (stabilite) hissi sunmak için LMW teknolojisi ile donatılmıştır. Değişik yol yüzeylerinde canlı ve sportif sürüş hissi yaşatırken, art arta gelen virajlarda rüzgar varken bile keskin, hassas ve rayda gider gibi bir canlılığa sahip sürüşü garanti eder.

Gövde tasarımı rakipsiz seviyede bir tutuşla ön süspansiyon mekanizmasının bütün performansını kullanmasını sağlıyor. 15 inçlik ön tekerlekler ve ters çatallar ise Niken’in sportif performansını görsel olarak vurgularken, aynı anda çekici ve kaliteli bir görünüm ve izlenim yaratıyor.

Yeni Yamaha NIKEN. Devrimi Sür.”

YAMAHA ‘NIKEN’ ÜÇ TEKERLİKLİ MT9!
YAMAHA ‘NIKEN’ ÜÇ TEKERLİKLİ MT9!
YAMAHA ‘NIKEN’ ÜÇ TEKERLİKLİ MT9!
YAMAHA ‘NIKEN’ ÜÇ TEKERLİKLİ MT9!
YAMAHA NIKEN ÜÇ TEKERLİKLİ MT9 kafa

Yamah Türkiye Niken Sayfası burada.

Bu yazı Motosiklet Tanıtım Kategorisinde yayınlanmıştır. Kategorinin diğer yazıları için lütfen buraya tıklayınız.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir