HUSQVARNA SVARTPILEN 701 YOL TESTİ

HUSQVARNA SVARTPILEN 701 YOL TESTİ kapak görseli

Çok severek takip ettiğim Visordown sitesinden bir çeviriyle yine karşınızdayız: HUSQVARNA SVARTPILEN 701 YOL TESTİ.
Bire bir çeviri ile kalmadım; şansıma İzmir KTM (ve dolayısıyla Husky) bayisi yakın bir arkadaşım olduğu için doğrulanmış bilgi de kattım. Keyifli okumalar.

HUSQVARNA SVARTPILEN 701 yol testi asıl olarak, B sınıfı yol dediğimiz; büyük geniş ana yolların ya da sıkışık şehiriçi trafiğinin haricinde yoğun trafik olmayan, ilçeler arası yollarda yapılmış. Bilindiği üzere motosikletlerin esas karakteri ve yapabildikleri bu tür yollarda ortaya daha açık şekilde çıkıyor.


701’i hiç bilmeyenler için giriş

Svartpilen, Siyah Ok anlamına geliyor. Husqvarna ok ismini seviyor zira Vitpilen de var ve o da Beyaz Ok demek. Her iki model de aslında KTM 690 Duke altyapısı üzerinde yükseliyor. Fakat bu 690’dan yapılmışlar demek değil çünkü emiş* ve atış* parçaları Husqvarna tarafından tasarlanıp üretiliyor ki bu zaten motorun karakterini belirleyen en önemli bölümlerden (*emme manifoldu ya da egzoz sisteminden bahsediyoruz). Günümüzde motor yönetimi ve özellikleri büyük oranda yazılım tarafından belirleniyor ve Huqvarna burada da aynı altyapı üzerinde kendi yazılımını çalıştırıyor (bir nevi işletim sistemi diyebiliriz: altyapı aynı ama kendi programını çalıştırıyor gibi düşünün).

Stil, Görünüş

Husqvarna-Svartpilen-701-2019-kahve-yan-profilHusqvarna-Svartpilen-701-2019-siyah-yan-profil

Görsel açıdan ise zaten piyasadaki hiçbir motosikletle alakası yok bu Okların. Hem çok güncel hem de çok estetik ögörünüyorlar ki bunu becerebilmek gerçekten zor iş, Husky burada tebriki gerçekten hak ediyor…

Tasarım yönünden çok temiz 701, çizgiler çok iyi şekilde tasarlanmış ve mat boya bu çizgiler üzerinde çok etkileyici sonuçlar elde edecek şekilde kullanılmış.

Husqvarna Vitpilen 701 2019 Siyah Kafa Yan

Fiyat

Svartpilen 701’in 4 Temmuz 2020 tarihindeki fiyatı: 112,500 ₺.
Neyle kıyaslayabiliriz peki 701’i? 790 DUKE ile karşılaştıralım dedik ve 2020 790 Duke fiyatı: 122,400 ₺. Görüldüğü üzere Svartpilen pahalı bir motosiklet değil; hatta Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de kalitesi ve havasına göre hesaplı bir fiyat etiketi olduğunu rahtlıkla söyleyebiliriz.

Resmi dağıtımcı (distribütör) Spormoto’nun fiyat listesi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Motor

Husqvarna KTM markasının üyesi ve ailenin Duke 690 mimarisi üzerine yükselmiş, bunu söylemiştik. Motor giriş çıkışı haricinde krank milinde de bir kaç iyileştirme ile üretilen motor beygir gücü artışı sağlamış fakat esas olarak dikkat çeken Duke 690’dan farklı bir motor gibi hissettirmesi. Daha açık konuşalım, Duke 690 motorundan daha iyi bir motor 🙂

74 beygirlik gücü (690 Duke’ten 4 beygir fazla) 6750 devir/dakikada alıyoruz ve azami 72 Nm.’lik torkumuz var. bu değerler çok iddialı gibi görünmese de bu makinenin gazını daha önce açmamış olanlar daha ilk sürüşte: “Vaayy!” diyorlar; bilesiniz.

Bu motor karakteri itibarıyla tek silindir bir 700’lük gibi devirlenmiyor çünkü tek silindir büyük hacimlilerin tembellik gibi bir karakteri vardır (başta fazla istekli koşan beygirleri yoktur). Sanırım dilimizdeki uygun kelime: kaynamak! Şampanyaa gibi, sallanan kola gibi ya da atmaya yakın ketıl gibi bir şey 🙂

Çok çabuk devirleniyor ve kırmızı çizgiye çabuk ulaşıyor; huyu böyle 🙂

Evet heyecanlanmak kolay bu makine ile ama gaz yiyişi ve kolay gaz kontrolü göz önüne alınırsa acemileri de korkutmadan gücünü gösteren bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz (ama tabii ki başlangıç motosikleti değil).

Süspansiyon

Husqvarna-Svartpilen-701-2019-ön-taraf-süspansiyon

🙂 gülümseyerek başlıyorum çünkü ailenin büyüğü olan turuncu marka sağolsun, WP mühendisliğini görmek hoş oluyor. Ayarlı ön çatal 150 mm.’lik hareket mesafgesine sahip. 158 kg.’lık toplam ağırlık hayli düşük ve ayarlar ona göre yapılmış. Sonuçta kıvrak, çevik ve yerle bağlantısı sağlam, konfordan çok sağlam gidiş için kurulmuş bir düzenek var elimizde.

Büyük, ağır motosikletler kadar güven verici bir ilerleyişi var 701’in. Yumuşak bir ayar değil bu yüzden viralarda ve yüksek hızlı sabit düz yol gidişinde güven verici, kararlı ama uzun yolda (+400 km. mesela) gün sonunda yorgunluk hissediliyor az da olsa.

Asfalt iyiyse ve yolda dalgalanmalar yoksa her şey mükemmele yakın. Yatmış iken dalgalanmaları ve bozuk bölgeleri, çıkıntıları ise bu sert süspansiyon yapısı yüzünden biraz fazla hissediyorsunuz fakat fazla zorlamadığınız sürece WP’ler işini hayli iyi yapıyor.

Frenler

Husqvarna-Svartpilen-701-2019-ön-teker-ve-fren-diski

Avrupa motosikletlerin avantajı Avrupa’da hep çok iyi üreticiler olması. Fren deyince de tabii ki Brembo ile çalışılmış: 320 mm.’lik diskler önde, arkada ise tek 240 mm.’lik kullanılmış. Yine Avrupalı olan Bosch ise çift kanallı ABS’den sorumlu.

Başarılı, sorunsuz bir fren sistemi var. Bunda WP’lerin ve esnemeyen, iyi ayarlanmış şasinin de payı var tabii ki.

Fren gücü çok iyi. Ani ve güçlü frenlemede bile dengesizlik yok. Bu çok iyi bir özellik ama fren merkezi ve elcik hissiyatından da bahsetmem gerek.

Fren dozajlaması çok başarılı olduğum bir konu değil fakat 701 ile freni hissederek ve kolayca ayarlayabildim. Bu konuda Svartpilen’in üst sınıf spor motosikletlerle yarıştığı yarıştığı söylenebilir.

Sürüş Hissi

Husqvarna Svartpilen 701 yol testi daha çok ana yolların dışında yapıldı. Bu yolların ortak özellikleri daha kıvrımlı olması ve asfalt kalitesinin de zaman zaman kötü olduğu sürüşleri yapmamıza olanak verdi.

Svartpilen bu tür yollarda da atılırcasına viraj yaptı, firketeler dahil rahatını bozmadan döndü, üstelik çizgisini bozmadan.

Bozuk zemindeki sert frenlemelerde rahatsız edici olmayan bir kafa hareketlenmesi yaşasa da frenleri sevdik, güçlü ve ayarlaması kolay frenleme gerçekten iyi iş çıkarıyor.

Sele biraz rahatsız ama genel itibarıyla sürş ve oturuş, kollar, bacaklar rahat. Normal sürüşte her şey iyi fakat tempoyu arttırıp virajlara saldırayım dediğinizde poponuzu kaydırmak ve hızlı ağırlık geçişleri yapmak biraz zor bu selede. Hoş, bu bir performans motosikleti değil ama yine de 701 daha kolay bir performans selesi (ne demekse artık) hak ediyor diyebiliriz.

Husqvarna Svartpilen 701 yol testi: SONUÇ

Svartpilen 701 Alınır Mı?

Husqvarna-Svartpilen-701-2019-ön-taraf-süspansiyon

Mat siyah boyası haricinde nasıl? 🙂 En yakın motosiklet 690 Duke ki ondan da hayli farklı görünüyor 701. Husqvarna kendine özel sürüş karakteri ve görünümü olan bir motosiklet üretmiş ve özellikle şıklığıyla fark yaratıyor.

Husqvarna 701 Svartpilen Değerlendirme

Husqvarna-Svartpilen-701-2019-kahve-yan-profil

Şehir içinde sorunsuz, şehir dışı yollarda yılan gibi kıvrak.
Görünüşü ile dönüp baktıran, motoru lezzetli bir motosiklet isteyen herkes için ideal motosiklet diyebiliriz. Üstelik Husky’ler artık ülkemizde de ciddi ilgi çekmeye ve sokaklarda görünmeye başladı…
Alınır.

Husqvarna 701 Artı ve Eksiler

Husqvarna-Svartpilen-701-2019-sele

+ Görünüş, stil, malzeme kalitesi
+ Motor karakteri
+ Çok iyi frenler
+ Çekiş kontrol, ABS, kaydırmalı debriyaj, quickshifter standart
+Şehir içi ve şehir dışı kıvraklığı ve keyif verici sürüşü

– 12 litrelik depo ufak
– Gösterge paneli zor okunuyor
– Sele daha rahat olabilirdi.

2019 Husqvarna Svartpilen 701 Teknik Özellikler

Motor türütek silindir, 8 süpaplıHacim693 cc.
Güç75 beygir @8500 devir/dakikaTork85,5 Nm. @6750 devir/dakika
Sürüş DestekleriÇekiş kontrol, ABS, kaydırmalı debriyaj, quickshifter standartAzami Hız200+ km.
Ön süspansiyon43 mm. WP USD çatal, tam ayarlıArka süspansiyonWP tekli, tam ayarlı
Ön Fren320 mm. disk, dörtlü kaliper, ABSArka Fren240 mm. disk, tek kaliper, ABS
Ön Teker110/80-18Arka Teker 160/60-17
Uzunluk1436 mm.Sele Yüksekliği835 mm.
Ağırlık170 kg.

Husqvarna Svartpilen 701 yol testi (2019) video inceleme

Bir Cevap Yazın