HONDA ortak değişebilir pil alt yapısını tanıttı

Ana Sayfa » Blog » Güncel » HONDA ortak değişebilir pil alt yapısını tanıttı

Honda elektrikli araçlar için “ortak” değiştirilebilir pilini tanıttı

Bu adımla, elektrikli motosiklet teknolojisinin geleceği de biraz daha şekillenmiş oldu. Artık büyük markaların elektrikli motosikletleri daha da yakın. Neden mi? İşte elektrikli motosikletlerin yakın geleceğini şekillendirecek haber yazının devamında 🙂

En büyük Japon motosiklet markaları, elektrikli motosiklet pillerini standartlaştırmak için ortak bir girişime dahil oldular. Çalışmalar sonucunda, Honda üretimi ve ortaklaşa tasarlanmış Honda eMaaS Değiştirilebilir Pil Sistemi ortaya çıktı.

Ortak hareket etmek üzere anlaşan firmalar: Honda, Yamaha, Suzuki ve Kawasaki’den oluşuyor. Bunun yanı sıra Honda’nın, KTM ve Piaggio ile de benzer bağlantıları var. Her iki girişimin de amacı, elektrikli motosiklet geliştirilmesi ve üretiminin en karmaşık, pahalı bileşenlerinden biri üzerinde standart belirlemek ve birlikte ilerlemek. Evet, pilden bahis ediyorum. Pil nasıl ve hangi standartlarda olacak belirlendiği anda bugüne kadar yavaş hareket eden büyük markaların elektrikli motosiklet pazarına inişi hızlanacaktır.

Pil neden önemli?

Elektrikli motosikletin en sık işlem görecek parçası tabii ki pil. Sık sık doldurulması hatta hızlıca değiştirilmesi gerekecek pilin. İşte bu şarj ve takıp çıkarma meselesi çözüldüğünde, sektördeki her yatırım herkesin bir parçasından tuttuğu imece hareketine dönecek. Siz bir istasyon zinciriyle anlaşacaksınız ama ürettiğiniz motosikletler her istasyonda hızlı şarj ya da anında pil değişimi imkânına sahip olacak.

Büyüklerin aceleci davranmamalarının sebebi, erken hareket etmenin çok pahalı hatalara sebep olması. Standart belli olmadan yapılacak her yatırım büyük risk demek. Diyelim ki pil fabrikası açtınız ve dört sene sonra rakipleriniz daha çabuk dolan piller için ortak bir tercih yaptılar. Tebrikler, erken davranarak çok büyük zarar ettiniz!

İşte girişim buradan başladı. Şarj sürecinin standartlaştırılması ve düzenlenmesi, boşalan pili çıkarıp dolu pil ile değişimi artık herkes için belli. Bu herkes için ucuz ve iyi bir çözüm.

Aynı zamanda elektrikli motosikletlerin satışını hızlandıracak bir adım tabii ki.

Evet pil boyutunun, şarj teknolojisinin, voltaj-amper gibi şarj değişkenlerinin belirlenmesi büyük bir adım. Ne yazık ki iş bununla bitmiyor. Elektrikli motosiklete geçmek demek aynı zamanda çok büyük boyutlu ve çok güçlü bir şarj/doldurma altyapısının inşa edilmesi demek. Tabii ki bir sonraki adımda da bütün üreticilerin bu alt yapıya uygun tasarım ve üretimleri gelecek.

Peki Honda ne yapmış? Daha da ötesine geçmiş. Honda pili ve şarj sistemi yeşil enerji üzerine yükseliyor. Hatta gerektiğinde (kriz durumlarında) mevcut elektrik şebekesine takılarak güç kaynağı olarak bile kullanımını mümkün kılan bir sistem tasarlamışlar. Yani kesinti durumunda yedek pili olarak motosikletinizdeki şarjı kullanabileceksiniz.

Bu elbette Honda’nın yaklaşımı. Gruptaki diğer üreticiler henüz kendi tasarımlarını açıklamadılar. Diğer markaların pillerinin dış şekli ve tasarımı Honda birimiyle aynı olsa da teknoloji ya da işlev farkları olması mümkün.

Yine de bu çok büyük bir adım. İşleri hızlandıracak bir eşik aşıldı. Artık elektrikli motosikletler çok daha yakın.

Honda eMaaS taşınabilir güç birimi özellikleri

Honda tanıtımda eMaas denen şarj ve değişim istasyonunu da tanıttı. Kısacası, sistem yaygınlaştığında benzinliklerde bu dolapları göreceğiz.

Dış ölçüler298×177.3×156.3 mm.
Pil tipiLityum-iyon pil
Voltaj50.26 Volt
Kapasite26.1 Amper/Saat – 1314 Watt/Saat
Ağırlık10.3 kg.
Dolum süresiYaklaşık 5 saat

HONDA, KTM, SUZUKI, PIAGGIO, YAMAHA, SWAPPABLE BATTERIES, ELECTRIC MOTORCYCLES

https://www.visordown.com/news/industry/honda-unveils-standardised-swappable-motorcycle-batteries

Galeri ve ek bilgiler

İlk olarak PCX modelinin elektriklisi de hazır, görsellerde o var. Kısa bir değerlendirme: elektrikli PCX standart PCX ile neredeyse bire bir aynı. Honda pil gelince, çevreci olduğu mavi renk ile gösterilmiş bu modelde. Ayak koyma bölgesinde, arka alt kapakta ve kuyruk model etiketinde bu mavi ile bunun elektrikli model olduğu belirtilmiş. Piller iki adet ve sele altındalar. Hmm… Kısacası kaç-kaç (scooter) olmanın getirdiği en büyük avantajlardan birisi olan büyük depolama hacmi artık yok… E benzin deposundan kazanılan hacim nerede? Sanırım kolay değişim için sele altını seçmişler. Tamam ama ama ama depolama? Honda pil koyuyor tamam ama neden poşet koyacağım yere koyuyor? 🙂 Belki de PCX elektrikli modelinde ücretsiz çanta vermeleri gerek.

Sonraki fotoğraflarda ise pil istasyonu ve dolum birimi var. Honda’nın pilleri harici güç kaynağı olarak kullanma imkanı da bu kutuyla sunuluyor. Dikkatinizi çektiyse kutunun ön gözünde fiş çıkışları var. Buradan çıkış alabiliyorsunuz. Bu kutu aynı zamanda 220 volt çıkış veriyor olsa gerek.

Bu yazı Güncel Tanıtım yayınlanmıştır; kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?