Omuz bakışı, hayat kurtaran bakış

Çok basit bir ilke: omuz bakışı hayat kurtaran bakış demektir. Şerit değiştirmeden önce mutlaka yapılması gereken bir harekettir. Trafikte şerit değiştirirken, sollama yaparken, yol kesişmelerine yaklaşırken, kırmızı ışığa yaklaşırken mutlaka yapılması gerekir.

Omzunuzun üzerinden,
başınızı tam çevirerek, 
geriye, arkanıza doğru
Hızlıca” bakmalısınız.

Bu bakış hayat kurtarır ve aynanın kör noktasını, aslında tehlikenin en çok olduğu yeri kontrol etmenizi sağlar. Şu videodan bir örneğini görebilirsiniz, sürücü şerit değiştirmeden önce hızlıca bakarak arkasını kontrol ediyor:

videoda sorun varsa doğrudan bağlantı burada: https://www.youtube.com/watch?v=ZICZlHkka4E&t=303s

Omuz Üzerinden Bakış
Her zaman yapılmalı ve alışkanlığınız haline gelmelidir.

bakış-ayırma-RST1000-Futura

Burada önemli olan konu odur ki hayat kurtaran omuz bakış tekniği uygularken motosikletin dengesini bozmamak gerekir. Bu sebeple bu işi ilk olarak Kapalı Alanda denemeli ve alıştırma yapmalısınız. Motosiklet üzerinde oturuş konumunuz doğru olduğu sürece hızlıca alışır ve yolda uygulamaya başlayabilirsiniz.

Görselde çok açık şekilde görülüyor. Motosiklet hakimiyetiniz yüksek olduğunda bakış ayırma ya da omuz üzeri bakış motosikletin dengesini bozmaz. Fotoğrafın çekildiği anı hatırlıyorum, yürüme hızının biraz üzerinde seyir halindeydik. Yavaş sürüşler daha zordur fakat doğru oturuş, dizlerle depoya sarılma, kolların doğru konumu ve ellerin gidonda serbest oluşu gibi temel becerilere sahipseniz, rahatça yapılabilir.

Meraklılar için motosiklet Aprilia RST1000 Futura.

Tavsiye yazılar

“Omuz bakışı, hayat kurtaran bakış” üzerine 4 yorum

  • 🙂
   omuz üzerinden bakışın örneklendiği bir video olarak paylaşıldı efendim.
   Grup sürüşü konusundaki eleştirinizi süren kişiye ilettik: “Ben razıyım, Allah da kendisinden razı olsun.” dedi.

   Cevapla

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?