Motosiklette Neden Kilitleniriz?

Bunca yıldır gördüğüm en aydınlatıcı açıklama. Motosiklette kilitlenme nedir ve neden kaza yaptırır?

mat

“Kazaların sebebi: Virajın çıkışına bakmadığından ve korktuğundan kilitlenmesi ve yol dışına çıkması.

Önemli Bir İpucu: Değerli arkadaşlar bir motor sürücüsü becerisinin üzerinde bir hızla seyrettiğinde virajı alma imkanı hem fizik kuralları hem posturel yani vücut pozisyonu dolayısıyla imkan dışına çıkar.

Postürel nedir?

İskelet sistemimizin her iki tarafında simetrik kaslar var. Karşılıklı bu kaslardan bir taraf kasıldığında diğer taraf gevşer böylece hareket ve yön imkânı buluruz.

Motosiklette Kilitlenme, korku demektir. Korku kasılmaya neden olacağından her iki taraf birlikte kasıldığı için vücut hareketleri imkan dışı kalır.

Bunun önemi, hız ve viraj gibi zamanın doğru kullanılması gereken yerde ortaya çıkar. Motorcu becerisine göre virajı alamayacağı hızda ise korkar, öncelikle bakışı düşmekten korktuğu yere kilitlenir sonra kasılır böylece motosiklete yön verecek kaslar gerektiği gibi işlev yapamaz.

Kısacası: Korkarsanız kolunuzu bacağınızı kullanamaz, motosiklete yön veremezsiniz.

mat

Bakış kitlendiğinde beyin otomatik olarak kontrolü ele alır ve motosikleti bakışın kilitlendiği noktaya taşır zira bilinçaltımız kaslarımızı görme duyumuza bağlar ve kaslarımız ufak kasılıp gevşemelerle iskelet sisteminizi o noktaya doğru yönlendirir.

Böylece motosiklet biz istemesek de baktığımız yöne doğru gider.

Viraj dışına çıkmadaki temel anatomik fizyolojinin açıklaması bu şekildedir.

Peki Neden Olur?

Buradaki kaza, sürücünün hıza odaklanması ve bakışının yeterince uzak olmaması nedeniyle olay geç fark etmesi, paniklemesi, bakışının yol dışına kilitlemesi esasına dayanır.

Lütfen bakışlar uzağa, çene viraj dışına odaklansın ve becerimizin üzerindeki süratlerin üzerine çıkmayalım.

Eğitimde bunlar veriliyor. Bizi koruyan eğitimde öğrendiğimizin doğru uygulamadaki becerimizdir.

Sevgi ve sağlıcakla kalın

Emir Şahbal:
https://www.facebook.com/emir.sahbal?fref=ufi

Sonuç olarak motosiklette kilitlenmek, doğrudan kazaya yapmak demektir. Kilitlendiğinizi anladığınız anda çıkışa bakın; sizi kazadan koruyacak olan budur.

Motosiklette kilitlenmek ölümcül sonuçlar doğurur. Bu nedenle motosiklet acemilerinin ilk öğrenmesi gereken ve her zaman -ama her zaman- çıkışa bakmak ve bunu viraja girmeden başlatmaktır.

Unutmayın; Motosiklet Baktığın Yere Gider!

Bunun gibi daha fazla içerik için: Motosiklet Acemileri İçin | Püf Noktası | Sürüş Teknikleri kategorilerine bakmak isteyebilirsiniz.

“Motosiklette Neden Kilitleniriz?” üzerine 4 yorum

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?