Motosiklet ve Hızlı Arabalar

Motosiklet ve hızlı arabalar videoları her zaman dikkat çeker ama bu defa Yeşil Cehennem lakabıyla belki de dünyanın en ünlü pistindeyiz. Nurburgring Nordschleife’den bahsediyoruz, çok çok ünlü bir, herkesin kendi sınıfında rekor kırmaya çalıştığı bir pist.

Ve de zor…

Zamanında yarış pisti olarak da kullanılan bu pistin lakabı “Yeşil Cehennem”. Cehennem abartılı bir ifade değil çünkü çok fazla ölümlü kaza yaşanan bir pist olduğu için FIA yarış düzenlemiyor artık bu pistte.

Fakat spor araba üreten tüm markalar ürettikleri yeni modellerini burada deniyor, tur zamanı rekorunu kendi modelleriyle kırmaya çalışıyorlar. Burada rekor kırmak demek, çok çok zoru başarmak demek. Gerçekten mükemmele yakın bir araç olmadan burada başa güreşmek mümkün değil…

Motosiklet ve hızlı arabalar için en uygun ortam olmasının bir sebebi daha var: Nurburgring halka açık. İsteyen piste çıkabiliyor ve boyunun ölçüsünü alabiliyor 🙂 Hatta uzman sürücülerin kullandığı süper arabaları kiralayıp pistin tadını çıkarmak bile mümkün. Ki videoda da Ring Taxi (uzman sürücülü turlar düzenleyen şirketi) M3 arkasından sürüyor Ducati’yi.

Neden bu video?

Her şeyden önce Ducati V4 var videoda. Performansı, saygınlığı yüksek bir motosiklet iyi bir sürücüyle birleşince seyir keyifli oluyor tabii ki.

İkincisi de önde giden araba bir M3 ama uzman bir sürücü tarafından sürülen bir Apex M3 (Apex yarış parçaları satan ünlü bir marka). Dolayısıyla öndeki araç öyle böyle hızlı gitmiyor.

Üçüncüsü ama en önemlisi videodaki sürücünün sürüş stili. Evet, altındaki bir Ducati V4 ama sürücü performansın limitlerine yakın sürse de, yarış hızına yakın giden bir aracı takip etse de sürüşü çok kontrollü. Çok asılmadan, risk almadan fakat kararınca gaz açarak sürüyor. Ders almak gerek 🙂

Bu arada dikkatinizi çekmiştir, göstergenin sağında “Keep Right >” notu var çünkü sürücü İngiliz, soldan akan trafiğe alışık olduğu için not düşmüş 🙂

Tavsiye yazılar

Bu yazı Güncel, Motosiklet Sürüş Teknikleri, Video kategorilerinde yayımlanmıştır

Siz de bir şeyler yazmak ister misiniz?