İçeriğe geç
Ana Sayfa » Blog » Video » Motosiklet pistte hızlı arabalara karşı

Motosiklet pistte hızlı arabalara karşı

  Nürburgring Nordschleife Pistinde: Seat Leon Cupra, Megane RS ve Yamaha R1, R6 ve RR’a karşı

  Motosiklet sürerken arabalarla yarışmayın. Bakınız tekrar söylüyorum: araba ve motosiklet yarışı yapmayın, yapılmaz. Videoda eski bir yarış pisti olan Nürburgring var. Nurburgring sürüş videolarını sitede daha önce de ZX10R Ninja videosu (görmek için tıklayın) ve Ducati V4 videosu (görmek için tıklayın) paylaşmıştım.

  O videolar da araba ve motosiklet yarışı videoları sonuçta lakin bu videoda çok daha açık şekilde birlikte sürüş ve çok sayıda geçiş var. Neden “arabalarla yarışmayın” dediğimi çok iyi hatta uzman sürücüler eşliğinde göreceksiniz.

  Nürburgring pistinde bu defa Yamaha R1 ve R6, Megane RS ve Leon Cupra’ya karşı. Bu iki araç ciddi güçlü ve çok saygı duyulan bir spor arabadır ama yine de supercar sınıfında değildir. Nürburging, motosikletler için çok uygun bir pist değil kabul. Gerçi dünyanın tehlikeli pistlerinden birisi hatta kazalarıyla ünlü. Eski bir yarış pisti iken, artık “fazla tehlikeli” olduğu için yarış düzenlenmiyor.

  Yine de bu videodan öğrenmemiz gereken ders, dört tekerin motosiklet karşısındaki ezici gücü.

  Özellikle en hafif ya da uzun virajlarda bile dört tekerin hızlıca motosiklete yaklaştığına dikkat edin. Aynı şekilde yumuşak ya da sert her viraj çıkışında da ders almalıyız. Araba sürücülerinin gaza ne kadar sert bastığına da bakın. Motosiklet çekiş kontrol ile fazla gaz tehlikesini bertaraf edebiliyor tamam. Ama dört teker yine de çok daha büyük bir çekiş gücünü asfalta aktarabiliyor. Bu da demek oluyor ki, otomobillere karşı zayıfız…

  Bu dersi yola ve sürüşümüze nasıl aktaracağız derseniz: Özellikle yüksek süratlerde otomobillerle yarışmayın.
  Kapışmayın, bırakın geçip gitsinler.

  videoda sorun çıkarsa özgün adresi burada: youtube.com/araba ve motosiklet yarışı

  Bu yazı Motosiklet Acemileri İçin, Motosiklet Sürüş Teknikleri ve Püf Noktası kategorilerinde yayımlanmıştır.

  Siz de fikrinizi söyleyin!

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.