İçeriğe geç
Ana Sayfa » Diğer/Genel » Motosiklet Grup, Toplu Sürüş Rehberi

Motosiklet Grup, Toplu Sürüş Rehberi

Motosiklet grup sürüşleri , toplu sürüşler keyiflidir, fakat aynı zamanda kurallı sürüşlerdir. Kuralsız bir sürüş, grup sürüşü yerine “çete” sürüşü haline gelir ve hem kendimize hem de çevremize zarar verme ihtimalimiz artar.

motosiklet grup sürüş rehberi - hareketten önce motosikletler

Güvenliğimiz için aşağıda dikkatinize sunulmuş konuları öğrenmenizi ve grup sürüşlerimizde bu hususlara dikkat etmenizi rica ederiz.

Grup Sürüş Kuralları

“Grup sürüşü için tam donanımla, dolu depoyla, doğru lastik basınçları ile katılım esastır.”

 • Hareketten evvel; durulacak yerler, ikmal noktaları, gidilecek yol hakkında gruba temel işlemler ve şekillendirmeler hakkında bilgilendirme* ve hatırlatmalar yapılır. Lütfen bu sürüş öncesi konuşmalarını dikkatle dinleyiniz.
 • Eğer sürat, keskin viraj, vs. gibi özel endişeleriniz varsa muhakkak Grup Liderine bilgi verin.
 • Eğer grubu varış noktasından önce terk edecekseniz muhakkak hem Grup Liderine, hem de Grup Artçısına bilgi verin. Ayrıca grupta önünüzde ve arkanızda olacak sürücülere de bilgi verin ki, bir problem olduğunu düşünmesinler.

Toplu Sürüş Planlaması

Motosiklet grubu on kişiden fazlaysa, toplu sürüş beş (5) adetten fazla motosikletle yapılacaksa önceden planlama yapılması şiddetle tavsiyemdir. Zamanında elli motosikletlik (yazısı burada ve burada) geziler düzenleyen bir ekipte olduğum için işleri ne kadar kolaylaştırdığını biliyorum.

Kalabalık gruplar için en fazla yedi (7) kişilik gruplar yapılır. Bu sayıda öndeki grup lideri ve arkadaki güvenlik sürücüsü dahildir.

Toplu sürüş içindeki motosikletleri hacim, sürat konularında birbirine yakın modellerden seçin ama bu yetmeyecektir. Sürücülerin hız kabiliyeti ve sürüş tarzına göre de oluşturmanız gerekir grupları. Bu yerleştirme sürüş anında kopmaları ve keyifsiz sürüşleri engeller; grubun birlikte sürmesini garanti altına alır.

Yavaş grupları önce çıkarın. Her grup arasına en az beş dakika mesafe koyun. Bu sayede herkes farklı zamanlarda mola yerine girer ve park karmaşası, yemek bekleme gibi durumlar en aza iner. Daha da önemlisi sürüş grupları yolda karşılaşmaz; bu sürüş güvenliğini en çok arttıracak unsurdur…

Kalabalık gruplarda yemek konusuna özel önem verin. Önceden yemek verecek yeri arayın, anlaşın, hazırlansınlar; bir masa tatlısını yerken daha yeşillik almamış masalar olmaması, yemek beklerken rota planlamasının bozulmaması için tek şansınız bu. Ülkemizde aynı anda yirmi kişiye yemek verebilecek yer çok azdır fakat önceden hazırlıkla bu işi ucuza ve düzenli çözebilirsiniz (dinlenme tesisleri hariç lakin zaten o noktalar sevilen yerler değil). Yemek için kendi grubunuzdan bir kaç kişiyi servis ve hesap için görevlendirmeniz de iyi olur. Biz toplam hesabı toplam kişiye bölüp adam başı ortalama ücret ile çözüyorduk; çok hız kazandırıyordu.

Zaman Planlaması

Erken çıkın ama uykusuz bırakacak ya da geç gelmelere sebep olacak kadar erken değil.

Karanlığa kalmayın. Sürüşü gün ışığında tamamlayacak şekilde planlama yapın. En çok kaza akşam ve şehir içinde olur. Yorgunluk, kararan havanın görüşü zorlaştırması kazaya davetiyedir. Tüm günün sürüş yorgunluğuyla şehir merkezine en kalabalık trafik saatinde girmek kötü planlamadır. Kaçınılmaz ise şehre girmeden son bir mola verin ve; az da olsa dinlenmiş, kafayı-algıyı-sistemi rahatlatmış şekilde kalabalığa girin.

Ankara Toplu Sürüşü - Ankara içi mola görüşme
Ankara’ya girişte mola verdiğimiz an. Saate dikkat edin, gün aydınlık ve akşam bile değil henüz.

İlk buluşma yeri kahve içebilecek hatta kahvaltı yapılabilecek yer olursa daha da iyi olur. Gruplar toparlanır, herkesin gelmesini beklerken zaman kazanılır. Sürücüler ayılır, grupları rahat rahat okur, grup motosikletlerini bir araya getirir ve çıkış için konumlandırırsınız. Üstelik öğleye kalmadan herkesi çıkarırsınız.
İlave: Her gruba kuralları-rotayı anlatmayı asla ihmal etmeyin…

Planlamada son iki tavsiyem:

 • Yolda kalacak motosikleti düşünmeniz ve
 • Arkadan en az bir araba gelmesidir.
  Biz büyük gruplarda hanımlar, çocuklar için minibüs ile planlama yapardık ve çok zaman ihtiyaç olurdu. Kusacak, düşecek, yolda kalacaklara hazır olmanız gerekli.

Sürüş Kuralları

 • Grup sürüşlerinde sürücüler grup içinde sollama yapamazlar.
 • Kaza tehlikesi hariç sürüş sırası bozulmaz.
 • Eğer gerekirse mola yerinde yeni sıralama yapılır.
 • Mümkün olan her yerde Fermuar Düzeninde seyir edilir. Bu şekilde yolda daha az yer kaplanır, diğer araçların araya girmesi zordur ve Öncü daha rahat bir şekilde grubu kontrol eder.
 • Artçısı olan motosikletler fermuar düzeni sürüşte sağ tarafta konumlanırlar.

Grup Sürüşünün El İşaretleri

Her sürücü önündeki sürücü tarafından yapılan el işaretini tekrarlayarak grubun arkasına önden aldığı bilgiyi geçirmelidir.

STOP, SOLA DÖNÜŞ, SAĞA DÖNÜŞ, YAVAŞLA, HIZLAN, TEK SIRA, FERMUAR DÜZENİ, DÜZENİ SIKLAŞTIR şeklinde listelenebilecek el işaretlerini bilmiyorsanız sürüşten önce grup liderinden öğreniniz.

Grup Sürüşü El İşaretleri hakkında ayrıntılı bilgi ve görseller için buraya tıklayınız

Grup Park Ediş Biçimi

Düzenli bir şekilde park etmek grubun en hızlı ve güvenli şekilde trafikten çıkarak park haline geçilmesini sağlar, ancak daima park etmeyi beklerken trafiğe maruz kalacak sürücüler olabilir.

 • Eğer yer müsaitse, ek güvenlik tehlikesi yaratılmayacaksa tüm motosikletler ön tarafları çıkışa hazır şekilde park edilmelidir.
  Önemli: Motosiklet üzerinde geri geri gidilmez. Nasıl yapılacağını bu yazıda görebilirsiniz.
  İdeal park usulü: İlk motosiklet park edilecek boşluğun sonuna kadar gider ve arkada bir motosikletin geçeceği kadar boş alan bırakacak şekilde park eder. Bu sayede herkes ters park etmiş olsa bile çıkışta geri geri gitme sorunu olmaz. Arkadaki boş alandan herkes ileri doğru çıkarak geri gitmek zorunda kalmaz.
  Bu hayli hızlı yapılabilir, çünkü hiçbir sürücü bir diğerini beklemek zorunda kalmaz.
 • Eğer grubun en sonundaysanız ve park etmek için akan trafikte beklemek zorundaysanız bir tur atarak vakit geçirin ve sonra tekrar park yerine gelin.

Toplu Sürüş Teknikleri – Yapılan Hatalar

 • Grup sürüşünde en önemli hatalardan biri, bakışınızı önünüzdeki motorun stop lambasına ya da arka tekerleğine kilitlemektir. İleriye yani gitmek istediğiniz yere bakmaya çalışın.
 • Önünüzde giden motorla aranızdaki mesafe mümkün olduğu kadar yakın, ama aynı zamanda güvenli duruş mesafenizde olsun (2 saniye kuralı),
 • Trafik ışıklarından ve geçitlerden hemen geçebilmek adına, bu noktalara yaklaşırken grubun birbirine daha da yaklaşması gerekebilir. Grubun sürati yavaşladığında durabileceğiniz mesafe kuralını ihmal etmeden birbirinize yakınlaşarak geçiş yapınız.
 • Gruptaki her sürücü, bir arkasındaki motor ve sürücüden sorumludur. Yani sorun yaşarsa, onunla birlikte durursunuz. Yardımcı olur, gerekenleri yaparsınız. Bu görevinizdir.

Bununla birlikte her sürücü kendi güvenliğinden sorumludur. Grubun güvenliğini düşünmek için kendi güvenliğinizi tehlikeye atmayınız.

Sürüş Yerleşimi Ve Bireysel Konumlanmalar

 • Standart iyi hava şartlarında fermuar düzeni uygulanır. Öndeki motorla aranızda 2 saniye çaprazınızdaki motor ile aranızda 1 saniye mesafe bırakılır.
 • Lider gurubun başında olmalıdır ve gidiş hattının merkezinin solunda sürüş yapacaktır. Grup artçısı grubun arkasında olur.
 • Yeni üyeler, misafirler ve tecrübesi az sürücüler grubun ön tarafında liderin hemen arkasına yerleştirilir.
 • Her sürücü bir sonraki hedefe varıncaya kadar başlangıç pozisyonunu muhafaza eder. Bu sürücülerin önlerindeki ve arkalarındaki sürücülerin sürüş alışkanlıkları ve davranış biçimlerini tanımasına yarar. Bilhassa yeni tecrübesiz sürücüler için bu çok yaralıdır.
 • Bazen sürüş öncüsü gurubun tek sıra talimatı verebilir. Bunun işareti sol kolun tek parmak açık yukarıya kaldırılıp tutulmasıdır.
  • Bu işareti gördüğünüzde önünüzdeki sürücüden güvenli bir mesafe geri kalarak tek sıraya girin. Soldaki sürücüler sağ sıradakilerin önüne girerler.

Eğer öncü, grubun daha yakın seyretmesi gerektiğini düşünüyorsa (ki bu genellikle grup artçısının talebiyle olur), sol kolunu kaldırarak elini sürekli açıp kapar. Tüm sürücüler bunu tekrar ederek motor aralarındaki gereksiz mesafeleri kapatırlar.

UYARI: Bu işaret her sürücü tarafından başlatılabilir. Tehlike arz edecek herhangi bir şey gören her sürücü eliyle onu işaret eder. Takip eden tüm sürücüler bunu tekrarlayarak tehlikeden kaçınırlar.

Hat Değiştirmek Ve Sollamak

 • Tek yönlü otobanlarda fermuar düzeni normal olarak muhafaza edilir.
 • Lider pozisyonunu muhafaza ederek hat değişimi için işaret verecektir.
 • Tüm sürücüler pozisyonlarını muhafaza ederek işareti arkalarına iletirler.

Grup artçısı ilk güvenli pozisyonda hat değiştirerek liderin hattın açık ve korunduğunu görmesini sağlayacaktır. Lider grup artçısını aynasından kontrol ederek hat değiştirdiğinden haberdar olmalıdır. Grup artçısı formasyonun arkasında herhangi bir araba olmadığından emin olmak için başı ile omuz üzerinden arkasını kontrol eder.

Formasyon liderin beni takip edin tavrı üzerine değiştirilir. Lider el işareti verir, ilk olarak kendisi değiştirir ve gurup sürücüleri önden arkaya doğru sırayla hat değiştirirler. Grup artçısı dışında liderden önce kimse hat değiştirmemelidir. Hat değiştirirken omuz üzerinden başınızla bakarak arka kontrol mutlaka herkes tarafından yapılmalıdır. Uygun, güvenli aralar muhafaza edilmelidir. Trafiğin müsait olduğu zamanlarda lider sinyal verip hat değiştirme yapabilir.

Grup çıkıyor diye çıkmayın, gözünüz kesmiyorsa sollama yapmayın. Siz kendinizden sorumlusunuz, bunu asla unutmayın.

Trafik Işıkları Ve İşaretleri

Kırmızı ışığa yaklaşırken fermuar düzeni terk edilir. Grubu mümkün olduğunca az yer tutacak hale getirmek için kırmızı ışığa yanaşırken ikili sıra oluşturur ve mümkün olduğunca az yer kaplamaya dikkat ederler. Işık yeşile döndüğünde mümkün olduğunca aynı anda hareket edip yol şartlarının uygun olduğu ilk anda tekrar fermuar düzenine geçilmelidir.

feribotta otuz kadar motosiklet
Daha az yer tutmak için bunun gibi yan yana ve çaprazlamayı terk ederek durmak gerekir.

Grup dur işareti ile karşılaştığında gene yan yana ikili sıra oluşturulmalı, fermuar düzeninde kalınmamalı ve durduktan sonra kalkış ikili grupların sırayla eş zamanlı hareketleri olarak gerçekleştirilmelidir. Bu genelde kavşaklarda olur fakat grubun kenara çekmesi durumlarında da yapılması zorunludur.

Grup Sürüşü, Toplu Sürüş hakkındaki diğer yazılar

“Motosiklet Grup, Toplu Sürüş Rehberi” hakkında 2 yorum

 1. Geri bildirim: Takip Mesafesi Kazası | Motor Hikayesi Nasıl Başlar?

 2. Geri bildirim: Takip Mesafesi Kazası • Motor Hikayesi

Siz de fikrinizi söyleyin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir