Honda NT700V Deauville sol yandan görünüş

Honda NT700V Deauville (2008 Model)

Honda NT700V, az sayıda bulunan ama ikinci elde revaçta olan Deauville tanıtımı ile karşınızdayız

Honda NT700V Deauville önden görünüş

Otuz iki bin km.’de bir Deauville kullanıcısı olarak diğer arkadaşlarla deneyimlerimi aşağıda dikkatinize sunuyorum.

Honda NT 700 Deauville ABS (2008 Model)
[ Kullandığım Deauville’in adı Yolgezen. Bundan sonra ismiyle anacağım, şaşırmayınız ]

Yolgezen son derece konforlu bir uzun yol motorudur. Selesi hem sürücü hem de artçı için bir çok BMW modelinden bile daha rahat.

Yormaz ve yorulmaz bir motorsiklettir. Uzun dönem kullanımı dahil dert çıkarmaz. Motoru güvenilir ve sorun çıkarmamasıyla ünlüdür.

Bu sorunsuzlukta motor hacmine göre düşük güç üretimi önemli yer tutar. Çok devir çevirmeyen, çok beygir gücü ve yüksek tork üretmeyen makinesi az yorulur ve bakım ihtiyacı, sorunları alt seviyede tutulur.

Sekiz bin devirde kırmızı verip, Yolgezen’i 110 – 130 km./saat’lerde tutmak için ayarlanmış bir fabrika ayarı vardır (vites oranları, süspansiyon sertlikleri vs).

Yaklaşık olarak (son vites olan beşincide) 4000 devir/dk.’da 100 km./saat, 5000 devir/dk.’da 120 km./saat hız yapar. Bu süretlerde çok gaz açıp kapanmadığı takdirde 100 km.’de 4.5 ila 5.5 lt. 95 oktan kurşunsuz benzin tüketir. Çok ekonomik olmamakla birlikte çok da yakmayan bir motorsiklet diyebiliriz kısacası.

Performans konusunu soran çok kişi oluyor büyük ve alımlı bir motosiklet olduğu için; ki bu yanlış bir soru. Zira Yolgezen her şeyden önce bir konfor ve gezi motosikleti.

NT700V Deauville Sürat, üstün viraj performansı isteyen kullanıcılara yönelik değil. Esas olarak 90 ile 130 km./saat civarına göre ayarlanmış bir bütünü var. 200 km./saate kadar çıksa da kendisini rahat hissettiği bant 90 – 130 km./saat.

Gelelim İyi Yanlarına

Honda NT700V Deauville konsol görünümü

Öncelikle önde, gidon altında biri kilitli iki gözü var ki çok büyük rahatlık. Ruhsat, gözlük anahtarlık, KGS kartı, temizlik bezi, el feneri gibi bir dünysa ıvır zıvırı taşıyorlar ve çok alışıyorsunuz bu gözlere.

İkinci olarak da gövdesine gömülü çantaları tabii ki. Bu çantalar çıkarılabilir değil ve gömülü oluşları gövdeden fazla taşma yapmadan tasarlanarak çözülmüş. Hep oradalar, dolayısıyla Yolgezen’in çantalarında hep bir şeyler olur (yağmurluk, örtü, termos, ColdKiller’lar, vs). Ayrıca ikili üçlü yolculuklarda diğerleri çantalarını takmazlar hep Yolgezen’e koyarız herkesin eşyasını! İstenirse bu çantaların kapaklarını büyükleriyle değiştirebilir ve hacmi büyütebilirsiniz fakat o zaman da gövdeden taşma yapacaklarından düşüşte hasar ve şehir içinde takma sorunları olabilir.

Üçüncü iyi yanı teknik bütünlüğü. Bu da şu demek: şaft + kombine ABS, eşitlenmiş fren sistemi. Bu üçü özellikle her gün kullananlar için ve şehir için sürüşlerinde çok yardımcı oluyor. Şaft pratikte “bakımsız”, servisten servise yağı değişir o kadar. Arka fren ön frene bağlı (eşitlenmiş dediğimiz o) siz arka frene basıyorsunuz, sistem ön frene de yeterince fren yaptırıyor, şehir içinde büyük rahatlık. ABS kombine, ön arka tekerlekler devamlı denetleniyor ve ABS ön arka tekerlekler arasında dengeleme yaparak daha etkin frenlemeye izin veriyor.

Orta ve uzun yolculuklardaki konforu. İki kişi de rahat rahat, rüzgar almadan, sessizce, çukurlarda bile fazla sallanmadan İzmir – İstanbul yapar, akşamına da dışarı çıkar. Fazladan eşyalarını da birlikte götürürler.

Kimlere Uygun Değil?

 1. Hız ve performans arayanlara uygun değil. R6 değil, CBR değil bu model. Konfor arayanlar için ideal.
 2. Yeni başlayanlara uygun değil. Sizinle beraber 350 kg. olan bir alet bu. Bir YBR 125’den sonra örneğin, özellikle şehir içinde çok zorlanırsınız başlarda. Hatta tutamazsınız, yere bırakırsınız kırmızı ışıklarda alışana kadar. Ben ER5’den sonra zorlandım mesela.

Bu arada performans konusunda iki kişiyle bile uzun yolda güçsüz kalmadığını bilmenizi isterim.

Bunun dışında viraj alışı çok yumuşak ve çaba gerektirmeyen kolaylıktadır. İster gidon, ister vücut kontrası ile çok rahat döner (lastiklerimin Metzeler ve beş bin km.’lerde olduğunu da söylemeliyim bu noktada).

Yalnız lastik basınçlarına dikkat edin, doğru basınçta Yolgezen çok daha diri ve çevik tüm motorsikletler gibi. Doğru kullanırsanız (doğru oturuş, doğru devir, doğru çizgi, doğru gaz) boyutlarından beklenmeyecek kadar çevik ve keskin işler yapabilen bir şasisi ve kabiliyeti olduğunu da eklemek isterim.

Honda NT700V Deauville arkadan görünüş

Gerisi keyfe keder işler, Honda bir dünya aksesuar satıyor bu Yolgezen için. Amfili müzik sisteminden tutun da sis farına kadar.

Aslında Yolgezen ST1300 Pan European’ın ufak kardeşi. bir arkadaşımız Deauville’den sonra Pan aldı ama memnun değil. Yolgezen’deki yumuşaklık ve bütünlük yok diyor, pişman ve özlüyor Deauville’ini.

Kısacası piyasada, özellikle ikinci elde çok ciddi bir alternatif olarak yer edinmiş bir modeldir. Konforlu, dertsiz, pek prim kaybetmeyen bir motosiklet almak isteyenlere tavsiye ederim.

İlgilenen arkadaşlara faydalı olması umuduyla.

Honda Deauville ilginizi çektiyse ve Sahibinden ilanlarına bakmak isterseniz buraya tıklayınız.

Bu yazı Motosiklet Tanıtım kategorisinde yayınlanmıştır. Kategorinin diğer yazıları için buraya tıklayınız.

Yorumlar

“Honda NT700V Deauville (2008 Model)” için 8 yanıt

 1. Yazınız için teşşekkür ederiz .herkeze kazanız ,belasız sürüşler dileriz.

 2. Az km yapmış ,temizinden bir tane de ,ben arıyorum .

 3. a. kiraz

  bilgiler için teşekkürler

 4. Şu yazını okuya okuya fazer’i sattım sonunda Deauville aldım…:)

 5. […] omuz yapısı aynı zamanda bizlere iki adet de saklama alanı sunuyor. Ki Deauville kullanırken bu ceplerin ne kadar işe yaradığını bizzat görmüş bir […]

 6. […] omuz yapısı aynı zamanda bizlere iki adet de saklama alanı sunuyor. Ki Deauville kullanırken bu ceplerin ne kadar işe yaradığını bizzat görmüş bir […]

 7. […] Futura’yı Anıtkabir Sürüşü için hazırlatıyorum, orada gördüm. Aslında daha önce Yolgezen’den de, başka bir Pan European‘dan da biliyordum lakin hemen aklıma siz takipçiler geldi ve bir […]

 8. […] dizinizin önünde bir cep var ki Deauville‘den bildiğim bir özellik, çok da işe yarıyor bu tür […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir