Zincir: O-Ring ve X-Ring

Zincirimiz düzenli olarak kontrol ediyor muyuz? Ayarına özen gösteriyor muyuz? Zincir bakımını nasıl yapıyoruz?
Sadece bakımlarda yağlamak yetmez. Peki motosiklet zinciri ömrünün ortalama 20.000 km. civarı olduğunu biliyor muyuz?
Bakımsız, yaşlı zincir sadece kendini eskitmez ön ve arka zincir dişlilerini de yorar, bitirir. İyi durumda olmayan zincir koparsa yaralar hatta öldürür, kaza yaptırır.

O-Ring X-Ring Zincir çeliktir, hem de sertleştirilmiş çelik. Koptuğunda şansınız varsa yere vurur, size değmeden uzaklaşır. Ama ön dişliye sarılırsa motoru mahveder, bloğu kırar. Arka tekere dolanırsa kilitler, takla attırır.

Zincire hak ettiği özeni göstermeli ve kontrolünü, temizliğini ve gerektiğinde yenilemesini ihmal etmemeliyiz.

O-Ring ve X-Ring Nedir?

Motosikletlerde (yaygın olarak) kullanılan zincirler iki türdür: O-Ring zincir ve X-Ring zincirler.Bu isimlendirmeler bakla içindeki keçe şekillerinden gelir.

“O” ya da “X” hangi şekilde olursa olsun:
Keçelerin görevi yağ kanallarını kapayarak yağın sızmasını engellemek; yağı içeride tutmaktır.

O-Ring ve X-Ring yapısı

O-Ring ve X-Ring Ne İşe Yarar?

Zincir çelikten oluşur ve hareket ettikçe sürtünmeden dolayı ısınır ve aşınır. Keçelerin işlevi, yağı metal üzerinde tutarak sürtünmeden kaynaklanan ısıyı azaltmaktır. Bu sayede de zincirin daha iyi çalışır, daha az enerji çalar ve daha uzun ömürlü olur.

O-Ring zincirler O şekilli keçelere sahiptirler, isimlerini oradan alırlar. X-Ring, W-Ring, Z-Ring gibi isimler de aynı şekilde keçe türlerinden alırlar. Farklı şekilli keçelerin olma ve icat sebebi, zincir işlevine ve tasarımına göre farklı şekillerde yağ tutmayı sağlamasıdır.

Yukarıda O-Ring ve X-Ring’in kesitleri görülmekte. X daha az yer tutar ve yağın daha fazla yer kaplamasını sağlar. Peki bu bir avantaj mıdır derseniz iş orada karışıyor 🙂

Açıkçası O-Ring yeterince iyi. X-Ring daha az güç kaybı yaşattığı için öne çıksa da iki tür zincir arasında bizim için anlamlı olacak bir güç farkı yok. Buna karşılık O-Ring daha uzun ömürlü olmasıyla öne çıkıyor.

Özetlemek gerekirse O-Ring pistte bir RR’ın canını çıkaracak şekilde sürmediğimiz sürece bizim için yeterince iyi.

Sözün özü zincir ömrü için hayati önem taşıyan O-Ring keçelerin korunması büyük önem arz eder.

İlgili Yazılar

Zincir Bakımı: Temizlik ve Yağlama

Motosiklet zinciri ayarı

Motosiklet zinciri temizlik malzemesi

Bir Cevap Yazın