makaleler kapak görseli

Yol yaparak ilerlemek: motosikleti daha iyi sürmek

Motosikleti daha iyi sürmek için ne yapmalı?

Motosiklet eğitiminin iki tarafı var. Motosikleti daha iyi sürmek için her iki tarafa da hakim olmak gerekiyor tabii ki. Bunlardan birincisi bilgiyi akla yazmak tabii ki ama bunun bir de yola aktarılması var değil mi? Sonuçta eğitim, kalıcı davranış değişikliğidir. Yola aktarmadığınız bilgi sürüşünüzü iyileştiremez. Bu sebeple eğitim aşamasında bol bol motosiklet sürmelisiniz.

Motosiklet eğitimi bilgiyi almakla başlar, sürüşle tamamlanır. Neden?

Yaparak öğreniriz.
Yaptıkça içselleştiririz.
İçselleştirdikçe sırrına erer, keyfine varırız.

mat

Bir çok bilgi veriyoruz. Türlü türlü usul gösteriyoruz. Tabiidir ki okuyarak başlamak, bilinçli olarak ilk adımı atmak gerekiyor.

Yine de motosiklet sürmek bedensel tarafı da olan bir eylem. Uygulama olmadan bilgi neye yarar demenin ötesinde zaten bu sitede bahsedilenlerin hepsi sürmek için değil mi?

İşte bunların hepsi dönüp dolaşıp bir yere çıkıyor. Motosikleti daha iyi sürmek için:

Gelişmek için sür, sür ve sür ama eğitim amaçlı sür.

Yol yapmadıkça, öğrendiklerimizin hepsini yola aktarmadıkça gelişmemiz çok da olası değil. O sebeple yola çıkmak için kendinizi geciktirmeyin. Bilin ki yaptıkça daha iyi olacak, sürdükçe daha da ilerleyeceksiniz.

Becerinizi geliştirmek, daha iyi sürmek için ödev ile sürüş yapınız.

Hemen altta Ödev İle Sürmek yazısının bağlantısını verdim ama kısaca açıklamak gerekirse, eğitim aşamasında belirli bir hedefe odaklanan, becerinizi geliştiren sürüşler yapmak, en hızlı ilerleme türüdür.

Başka bir deyişle sürmek yetmez, amaç gözeterek, zayıf yönlerinin farkında olup güçlendirmek için sürmeliyiz. Davranışlarımızı, sürüş şeklimizi; teorik olarak bildiklerimizi sürüşümüze katmak için yol yapmalıyız. Kısacası, gelişmek için sürmeliyiz. Bunu yapmazsak bazı hatalarımız kalıcı hale gelir. Oysa iyi sürücü, kronik olarak doğru süren kişidir. Ödev İle Sürmek yazısı tam da bunu anlatan, gelişim için nasıl süreceğimizi betimleyen bir yazıdır.

Önerilen Yazılar

Bu yazı Makaleler ve Sürüş Teknikleri kategorilerinde yayımlanmıştır.

Yorumlar

“Yol yaparak ilerlemek: motosikleti daha iyi sürmek” için bir yanıt

  1. […] bol yol yapın [ İlgili yazımıza gitmek için burayı tıklayın […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir